Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γειτονία με οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο


Recommended Posts

Δεν υπάρχει ιδιοκτήτητης-στο Κτηματολόγιο φαίνεται ΑΓΝΩΣΤΟΥ.

Ήταν ιδιωτκή οδός το 1975 που έγινε η διανομή της ιδιοκτησίας. Κατόπιν πήγε κάποιος έξυπνος και το περιέφραξε και το Κτηματολόγιο του έδωσε ΚΑΕΚ, με αποτέλεσμα να δημιουργεί τώρα πρόβλημα στο οικόπεδό μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο Διάγραμμα Ιδιοκτησίας αναφέρεται ως "ΟΔΟΣ ΠΛΑΤΟΥΣ 4,00 μ". Η περιοχή εντάχθηκε στο σχέδιο εκ των υστέρων, μη αναγνωρίζοντας αυτές τις οδούς.

Το ερώτημά μου είναι αν υποχρεούμαι εγώ να προχωρήσω στην τακτοποίηση του οικοπέδου ή μπορώ βασιζόμενη κάπου να προχωρήσω στην αναθεώρηση, π.χ. απόφαση 383/1971 ΣτΕ, εγκύκλιος 80/88 κλπ

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Πότε εντάχθηκε η περιοχή στο σχέδιο πόλεως? 

Αυτή η απόφαση του Στε και η εγκύκλιος που μνημονεύεις τι αφορούν? Αφού δεν τις έχεις στην διάθεση σου πως γνωρίζεις οτι έχουν να κάνουν με την περίπτωση σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδιοκτήτητης-στο Κτηματολόγιο φαίνεται ΑΓΝΩΣΤΟΥ.

Ήταν ιδιωτκή οδός το 1975 που έγινε η διανομή της ιδιοκτησίας. Κατόπιν πήγε κάποιος έξυπνος και το περιέφραξε και το Κτηματολόγιο του έδωσε ΚΑΕΚ, με αποτέλεσμα να δημιουργεί τώρα πρόβλημα στο οικόπεδό μου...

 

Δεν είναι αγνώστου.

Παράδειγμα.

Ο Α κατέχει ένα γήπεδο 500μ2 το 1960. Πουλάει 200μ2 στο Β και 200 στο Γ με προσύμφωνο το οποίο αναφέρει ότι τα 100μ2 είναι δρόμος (ιδιωτικός) .

Μπαίνει η περιοχή στο σχέδιο πόλης το 1970 αλλά δρόμος δεν ''περνάει'' μέσα από το αρχικό οικόπεδο των 500μ2.

Αυτά τα 100μ2 μετά την ένταξη της περιοχής στο σχέδιο πόλης επιστρέφουν στον αρχικό ιδιοκτήτη.

Καλό ψάξιμο σε συμβόλαια και προσύμφωνα , ώστε να έχεις εικόνα πως προήλθε αυτό το τμήμα.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο την έχω. Την απόφαση του ΣτΕ δεν μπορώ να βρω, γι'αυτό το λόγο ρώτησα και αν την έχει κάποιος συνάδελφος στο αρχείο του. Και οι δύο μνημονευονται στο συγκεκριμένο ποστ οπότε αφορούν την περίπτωση που συζητάμε

 

Το "αγνώστου ιδιοκτήτη" το αναφέρω από τις καταχωρήσεις του κτηματολογίου. Το διευκρίνισα.

 

Το κομμάτι φαίνεται ως οδός στη διανομή και έτσι περιγράφεται και στο πρώτο συμβόλαιο αγοραπωλησίας του.

 

Το ερώτημα μου είναι γιατί πρέπει να προχωρήσω εγώ αε διαδικασία τακτοποιησης ή πρωτοκόλλου αδυνάτου για ενα κομμάτι γης που δεν ειναι δικό μου; Και αν κάποιος συνάδελφος σε παρόμοια περίπτωση κινηθηκε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

 Ο ''άγνωστος'' δεν ξέρει ότι το κατέχει.

Γιατί έτσι είναι η πολεδομική νομοθεσία Σόνια , χρειάζεται τακτοποίηση.

Το κακό είναι ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρα διαδικασία.

Αλλά έπρεπε να γίνει έλεγχος στην αρχική άδεια.

Στη φαση της αναθεώρησης κακώς γίνεται έλεγχος τοπογραφικού και ομόρων. Θα έπρεπε να ελεχθεί την πρώτη φορά.

 

Αν τώρα το συγκεκριμένο οικόπεδο δημιουργήθηκε προ του 1977 και έχεις πρόσωπο >5μ. και εγγράφεται κτίσμα 50μ2 τότε μπορεί να θεωρηθεί μη άρτιο αλλά οικοδομήσιμο

σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν.2742/1999 , όπως τροποποίησε το άρθρο 25 του 1337/83.

Αλλά μάλλον δεν έχει το απαιτούμενο πρόσωπο, ήτοι 5μ.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει ιδιωτικός διακανονισμός, να αγοραστεί το κομμάτι με συμβολαιογραφική πράξη και η διαδικασία να μην είναι χρονοβόρα. 

Πρωτόκολλο αδύνατης τακτοποίησης δεν μπορεί να εκδοθεί αφού η τακτοποίηση ΔΕΝ είναι αδύνατη!

Στα όσα ορθά σου είπε ο συνάδελφος spy1551 περί του αρ. 27, λάβε υπόψην σου πως υπάρχει μείωση Σ.Δ.

Οντως πάντως, όλα αυτά έπρεπε να είχα γίνει στην αρχική άδεια, η οποία προφανώς περιείχε ψευδές τοπογραφικό διάγραμμα για να μην έγινε αντιληπτο το θέμα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει ιδιωτικός διακανονισμός, να αγοραστεί το κομμάτι με συμβολαιογραφική πράξη και η διαδικασία να μην είναι χρονοβόρα.

 

  Aυτή ίσως να είναι η καλύτερη λύση , αρκεί να είναι και λογική η τιμή πώλησης του παραπάνω τμήματος.

Βέβαια και εκεί μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες.

Ο ιδιοκτήτης του ''ιδιωτικού'' δρόμου , πιθανόν να μη ζει , το οικόπεδο αυτό δε φαινόταν πουθενά και δεν έγινε αποδοχή κληρονομιάς από κανέναν και για αυτό ίσως φαίνεται αγνώστου ιδιοκτήτη στο Κτηματολόγιο.

Θα πρέπει να κάνουν ''χρησικτησία'' οι απογόνοι κτλ.....

Στα όσα ορθά σου είπε ο συνάδελφος spy1551 περί του αρ. 27, λάβε υπόψην σου πως υπάρχει μείωση Σ.Δ.

  Μειώνεται ο Σ.Δ. αλλά αυτό που κυρίως την ενδιαφέρει είναι η οικοδομησιμότητα του όμορου ώστε να ξεμπλέξει από την πράξη τακτοποίησης .

 

 

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι όσα είναι ''αγνώστου'' ιδιοκτήτη στο Κτηματολόγιο επιστρέφουν στο δημόσιο μετά από 5 χρόνια από την εφαρμογή του Κτηματολογίου στη καθε περιοχή ή 7 έτη για τους κατοίκους εξωτερικού.

 

Τα ακίνητα που για οποιοδήποτε λόγο δεν δηλώθηκαν κατά τη διάρκεια της κτηματογράφησης και έχουν καταγραφεί ως «αγνώστου ιδιοκτήτη» περιέρχονται στο Ελληνικό Δημόσιο.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόσωπο σε οδό καν. Όπως και αρκετά άλλα οικόπεδα του Ο.Τ.

 

Στην αρχική άδεια οντως είχε γίνει ψευδες τοπογραφικό αλλά και ελλιπής έλεγχος απο την Πολεοδομία καθώς κανένας δεν εκανς λόγο για το συγκεκριμένο κομμάτι.

 

Λέγοντας ιδιωτικός διακανονισμός τι εννοείς;

 

Αυτό για το Κτηματολόγιο ισχύει. Αγνώστου ιδιοκτήτη=ελληνικό δημόσιο...με ότι αυτό συνεπάγεται

..

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.