Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γειτονία με οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο


Recommended Posts

σε αντίστοιχη περίπτωση με της ΛΕΝΑ ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, όπου το όμορο μη άρτιο οικόπεδο έχει κτίσμα, η πολεοδομία Πειραιά μου απάντησε πως για να γίνει πρωτόκολλο αδυνάτου τακτοποίησης πρέπει να έχω στοιχεία νομιμότητας για το κτίσμα του όμορου. Ισχύει αυτό;

 

Και μια άλλη διευκρίνηση, το όμορο οικόπεδο είναι 69 μ² και αν ήταν 71,5 μ² θα μπορούσε να οικοδομηθεί με χρήση του άρθρου 25 (καθώς 71,5*0,7=50μ²). Επηρεάζει αυτό σε τίποτα την διαδικασία; Στην πολεοδομία μου είπαν πως εφόσον είναι μικρότερο από την παρέκκλιση της αρτιότητας δεν παίζει ρόλο αν είναι 69 ή 71,5 και πως η διαδικασία είναι η ίδια. Ασφαλώς και δεν πρόκειται να συντάξω ψευδές τοπογραφικό, απλώς ρωτάω για να γνωρίζω για άλλες περιπτώσεις.

 

ενημέρωση: Μετά και από άλλη επίσκεψη στην πολεοδομία Πειραιά, αυτό που βγήκε είναι πως ούτως ή άλλως εφόσον το όμορο είναι μικρότερο και από την παρέκκλιση της αρτιότητας θα κινηθεί αυτομάτως η διαδικασία πρόσκλησης των ενδιαφερομένων. Από εκεί και πέρα αυτό που κατάλαβα είναι πως υπάρχει ένας λαβύρινθος επιλογών που εξαρτάται από το αν το οικόπεδο μπορεί να οικοδομηθεί βάση του άρθρου 25, από το αν ο όμορος επιθυμεί να προσκυρωθεί, από το αν το υπάρχον κτίσμα στο όμορο οικόπεδο είναι νομίμως υφιστάμενο, και από το αν ο ιδιοκτήτης του προς ανέγερση οικοπέδου θέλει να προσκυρώσει το όμορο οικόπεδο ή να επιταχύνει την διαδικασία.... τρέλα! καλά ξεμπερδέματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός, συνάδελφε, ότι η πολεοδομική νομοθεσία, γενικά, είναι πολυδαίδαλη και, ειδικά, στα θέματα τακτοποίησης οικοπέδων, το νδ 1923 και τα εκτελεστικά του διατάγματα προβλέπουν πολλές διαδικασίες. Για να μειωθούν σημαντικά τα προβλήματα που δημιουργούνταν από τις αυθαίρετες ενέργειες είτε ιδιοκτητών είτε μηχανικών, στο θέμα της παράνομης κατάτμησης οικοπέδων, ο ν. 1337/83 α) κατάργησε το ν. 5269/31, με τον οποίο μπορούσε να οικοδομηθεί ένα οικόπεδο που είχε χαρακτηριστεί ως ΚΧ αλλά δεν είχε καταβληθεί η αποζημίωση (ήταν το εργαλείο με το οποίο κτίστηκαν όλες οι πλατείες που προβλέπονταν στα ΡΣ όλων των πόλεων κατά τις δεκαετίες του '60 και '70) και β) καθιέρωσε την πράξη εφαρμογής, με την οποία το ΟΤ παραδίδεται (με μεγάλη καθυστέρηση βέβαια) έτοιμο για οικοδόμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω την εξής περίπτωση. Άδεια του 2007, η οποία είναι ακόμα σε ισχύ αλλά δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες. Θέλω να προχωρήσω σε αναθεώρηση για αλλαγή μελετών. Ένα όμορο οικόπεδο είναι μη άρτιο-μη οικοδομήσιμο με ΚΑΕΚ αλλά στο διάγραμμα διανομής το έχω δρόμο (μη εγκεκριμένο). Στο τοπογραφικό της αδείας δεν φαινόταν. Τώρα έχω πρόβλημα και μου ζητούν από την Πολεοδομία τακτοποίηση...

Το θέμα μου είναι ότι το δικό μου οικόπεδο ουσιαστικά δεν έχει θέμα και το όμορο είναι αγνώστου ιδιοκτήτη ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία τακτοποίησης.

Έχει κανείς σας την απόφαση 383/1972 του Σ.τ.Ε. σε αρχείο? Θα μπορούσα να βασιστώ σε αυτή και την εγκύκλιο 80/88 ώστε να προχωρήσω κανονικά την αναθεώρησή μου?

Link to comment
Share on other sites

Τα όμορα του μη-άρτιου έχουν νομίμως υφιστάμενα κτήρια μέσα? Εάν είναι αδύνατη η προσκύρωση του μη άρτιου σε άλλο από τα όμορα οικόπεδα, ορθώς σου λένε πως πρέπει να προσκυρωθεί στο οικόπεδο σου...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα όμορα δεν έχει κτίσμα μέσα. Το μη άρτιο στο τοπογραφικό διανομής της ιδιοκτησίας φαίνεται ως οδός.

Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι δεν ενδιαφέρει τους ιδιοκτήτες η τακτοποίηση του ομόρου καθώς είναι χρονοβόρα διαδικασία και θα τους κοστίσει και επιπλέον χρήματα...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι ενδιαφέρει τους ιδιοκτήτες αλλά το γεγονός πως πρέπει να αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης του μη άρτιου οικοπέδου. Η προσκύρωση είναι μια επαχθής διαδικασία αλλά εάν υπήρχε τρόπος να αποφεύγεται από τους πελάτες του αρχικά και αντίστοιχα από τους ιδιοκτήτες των όμορων οικοπέδων ενδεχομενως στη συνέχεια, πως θα αξιοποιηθεί αυτό το κομμάτι γης που βρίσκεται εκεί και πως θα αποζημιωθεί ο ιδιοκτήτης του?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κανένα από τα όμορα δεν έχει κτίσμα μέσα. Το μη άρτιο στο τοπογραφικό διανομής της ιδιοκτησίας φαίνεται ως οδός.

Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι δεν ενδιαφέρει τους ιδιοκτήτες η τακτοποίηση του ομόρου καθώς είναι χρονοβόρα διαδικασία και θα τους κοστίσει και επιπλέον χρήματα...

 

δηλαδή τι είναι;;

είναι καταργηθείσα οδός προ του 1923;

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα λεει ο συνονοματος ...

 

αν ηταν στην ευχερεια καθενος να διαλεγει αν θα προσκυρωσει  στο δικο του οικοπεδο...

τα 10 ή τα 20 τμ του διπλανου...

οι μισες πολεις θα ειχαν πολεοδομικά  "πηγαδια"

 

και,

για να ολοκληρωθει ο κυκλος των...ερωτησεων...

 

μηπως εννοεις οτι  αυτη η οδος   ειναι  "καταργουμενη" οδος, που προσκυρωνεται μιση-μισή???

 

Μηπως να κατεβαζες ενα σχεδιακι...

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.