Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γειτονία με οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο


Recommended Posts

 Παλιότερα , (ακόμη σε μερικές πολεοδομίες) δε γινόταν έλεγχος ομόρων.

 

Σόνια καλό κουράγιο , μου έχουν τύχει και εμένα 2-3 περιπτώσεις σε εντός σχεδίου .

Συμβουλή , μάζεψε όλους τους τίτλους των ομόρων και προσπάθησε να βρεις το χρόνο δημιουργίας τους κτλ...

Επίσης το συγκεκριμένο προσύμφωνο τι ανέφερε στη περίπτωση του ''ιδιωτικού'' δρόμου.

Δηλαδή ο αρχικός ιδιοκτήτης πούλησε μόνο τα υπόλοιπα τμήματα ή και τον ''δρόμο'' με τη δέσμευση ότι θα διατηρηθεί ως δρόμος.

Και πάρε και κάποια προκαταβολή γιατί μπορεί να χρειαστεί πράξη τακτοποίησης και να αργήσει η έκδοση της αδείας.

Συν όλο αυτό χρειάζεται επιπλέον τρέξιμο.

 

Ίσως να μη ήταν ακριβώς ''ψευδές'' το τοπογραφικό , δηλαδή ο συνάδελφος να μην ήξερε πως θα το δείξει.

Ευθύνες έχουν και οι πολεοδομίες που δεν έκαναν έλεγχο.

Αλλά σε αναθεώρηση αδείας και αλλαγή χρήσης , κανονικά δε θα έπρεπε να γίνεται έλεγχος ομόρων γιατί υποτίθεται ότι έγινε στην αρχή.

Δεν υπήρχε το ρυμοτομικό σχέδιο της πόλης για να δούνε αν όντως εκεί υπάρχει δρόμος ;
 

 

 

Ίσως να μην ήταν ακριβώς ''ψευδές'' το τοπογραφικό , δηλαδή ο συνάδελφος να μην ήξερε πως θα χαρακτηρίσει αυτό το τμήμα.

Αλλά κατά τον έλεγχο του τοπογραφικού θα μπορούσε να γίνει έλεγχος της οδού με το ρυμοτομικό.

Γενικά είναι λίγο δύσκολες αυτές οι περιπτώσεις και πριν μερικά χρόνια δεν έκαναν έλεγχο ομόρων.

Έχει ευθύνες και η πολεοδομία για ελλειπή έλεγχο αλλά μπορεί να ακυρώσει και την οικοδομική άδεια (διοικητική πράξη) λόγω ψευδών στοιχείων.

Πάντως ο έλεγχος των ομόρων πολλές φορές είναι εξαιρετικά χρονοβόρος και δύσκολος.

Θα πρέπει να βρεις τους τίτλους ιδιοκτησίας των ομόρων (ευτυχώς που υπάρχει και το κτηματολόγιο τώρα).

Πολλές φορές έχουν γίνει αγοραπωλησίες με προσύμφωνα , οπότε πρέπει να πας στον εισαγγελέα υπηρεσίας , να δεχτεί το έννομο συμφέρον σου και έτσι να πάρεις αντίγραφο από το συμβολαιογράφο γιατί τα προσύμφωνα δεν μετεγγράφονται και είναι ουσιαστικά ιδιωτικά συμφωνητικά.

Και όλα αυτά με την προυπόθεση να ξέρεις τον αριθμό του προσυμφώνου , τη χρονολογία και το συμβολαιογράφο κτλ.....

 

 

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Το ρυμοτομικό "αγνοεί" 4 δρόμους που προϋπήρχαν της ένταξης και αφήνει τα 2/3 των οικοπέδων του Ο.Τ. χωρίς πρόσωπο...

 

Θα ελέγξω τους τίτλο για να διαπιστώσω τι γίνεται στο πέρασμα των χρόνων με τον δρόμο, απλά θα ηθελα αν μπορουσα να χρησιμοποιήσω καποια διάταξη για να προχωρήσω τη διαδικασία ανεξάρτητα της τακτοποιησης του ομορου. Εξάλλου η περίπτωση μου καλύπτεται κατά τη γνώμη μου από το "δεν παρεμποδίζεται μελλοντική τακτοποίηση" καθώς δεν κολλάω το κτίριο μου στο όριο με τον συγκεκριμένο ομορο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το να υπάρχουν 4 τυφλά άρα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα οικόπεδα σε ένα Ο.Τ. σημαίνει πως είναι επιτακτικό να γίνει πράξη αναλογισμού αποζημίωσης-προσκύρωσης-τακτοποίησης για το Ο.Τ. ολόκληρο για να μην υπάρξει κανένα ντόμινο ακυρότητας αδειών, γιατί εάν υπάρχει τόσο σοβαρό θέμα, φαντάζομαι πως το τοπογραφικό του πελάτη σου κατα την έκδοση άδειας δεν θα είναι το μοναδικό ψευδές που αφοράς οικόπεδο του εν λόγω Ο.Τ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο Ο.Τ. υπαρχουν άλλα 3 κτίρια μόνο σε ένα σύνολο περίπου 25 οικοπέδων... Σίγουρα θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό θα πρέπει να επιβαρύνει τον πελάτη μου..Η τακτοποίηση δλδ ενός οικοπέδου που ουσιαστικά δεν του ανήκει...

Link to comment
Share on other sites

Μα πάντα η τακτοποιήσεις - προσκυρώσεις κάποιον επιβαρύνουν, δεν γίνεται αλλιώς.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να συνταχθεί πράξη για όλο το τετράγωνο και είναι μάλιστα ευτύχημα που σε τόσα οικόπεδα έχει μόνο τόσο λίγα κτήρια γιατί θα μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

Από την άλλη όμως, με βάση τα όσα μας λές, απάντησε συνάδελφε σε κάτι που ρώτησα πριν και δεν πήρα απάντηση. Πότε εντάχθηκε η περιοχή στο σχέδιο πόλεως??

Γιατί για να υπάρχουν τόσα κενά οικόπεδα σε ένα Ο.Τ., μήπως έχει ενταχθεί με τις διατάξεις του 1337/83 και τόση ώρα ασχολούμαστε με κουβέντα περι πράξεων τακτοποίησης και προσκύρωσης άδικα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα την ερώτηση. Η περιοχή εντάχθηκε στο σχέδιο το 1977. Τα οικόπεδα δημιουργηθηκαν το 1965.

 

Το κόστος της τακτοποιησης με τις ανάλογες κοινοποιησεις -να υποθέσω- ποιον θα βαρύνει;

Edited by sonja_k
Link to comment
Share on other sites

Sonia

Για την πόλη μου ισχύει το παρακάτω για τα οικόπεδα προ της 2-7-68

 

με απόφαση Νομάρχη:

"Εγκρίνεται η τροποποίηση των όρων δόμησης του ρυμοτομικού σχεδίου Διδ/χου

ως προς την κατά παρέκκλιση αρτιότητας οικοπέδων ως εξής:

Για τα προϋφιστάμενα της 2.7.1968 οικόπεδα της πυκνοδομημένης ζώνης των τομέων

ΙΑ, ΙΒ, ΙΙΑ, ΙΙΙΑ, δεν ισχύει η απαίτηση της παρ. 3 του άρθρου 6 του από 28,3,88 Π.Δ….»

 

Η πιο πάνω παρ 3 του άρθρου 6 του Σ.Π ορίζει:

«3. Επιπλέον των διατάξεων των παρ.1 και 2 τα οικόπεδα θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα εφόσον στο οικοδομήσιμο τμήμα τους εγγράφεται κάτοψη κτιρίου με ελάχιστο εμβαδό  50τ.μ. και ελάχιστη πλευρά πέντε (5) μέτρα.»

 

Επομένως έλεγξε στις παρεκκλίσεις  μήπως και  ισχύει κάτι αντίστοιχο και για την πόλη σου (επειδή το οικόπεδό είναι πριν το 1968)

 

 

 

DIMITRIS80 εσύ πως το βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Το όμορο νομιζω σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί έτσι καθώς μιλάμε για μία λωρίδα γης πλάτους 4 μέτρων που στη διανομή είχε χαρακτηριστει ιδ.δρομος...

Link to comment
Share on other sites

sonia

διανομή και  χαρακτηρισμός "ιδιωτικός δρόμος"

κάπως δεν μου "κάθεται" καλά

 

Και όταν λες ιδιωτικός δρόμος πόσους κατά τη γνώμη σου εξυπηρετεί (έναν ή δύο τρείς οικοπεδούχους;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.