Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά οικοδομικής άδειας σχολείου


Recommended Posts

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας δημόσιου σχολείου χρειάζεται Τεύχος Υπολογισμών Αμοιβών των Μελετών ή οι αμοιβές είναι αυτές της σύμβασης? Αν γνωρίζει κάποιος θα του ήμουν ευγνώμον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα να συνεννοηθείς με τον αρμόδιο υπάλληλο της πολεοδομίας γιατί ως γνωστόν από υπηρεσία σε υπηρεσία υπάρχουν διαφορές.

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι οτι εξαρτάται από το ποιός έχει την ανάληψη του έργου.

Αν την έχει το δημόσιο (π.χ. ΤΥΔΚ) ακόμα και αν συνυπογράφει ιδιώτης δεν απαιτούνται φορολογικά.

Αν η ανάθεση του έργου είναι σε ιδιώτη πληρώνει τα πάντα κανονικά.

Εννοείτε οτι σε όλες τις περιπτώσεις δεν απαιτούνται καταθέσεις κρατήσεων ιδιοκτήτη (επί του προυπολογισμού) εφόσον είναι δημόσιο έργο.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ qwert.

 

Φίλε qwert μια ερώτηση ακόμα αν ξέρεις. Αν οι αμοιβές των μελετών έχουν προκύψει σύμφωνα με το νόμο προεκτιμώμενων αμοιβών, στην πολεοδομία πρέπει να κατατεθεί αναλυτικό τεύχος υπολογισμών της αμοιβής των μελετών (όπως γίνεται στα ιδιωτικά έργα) ή δίνουμε τους υπολογισμούς απο το τεύχος των προεκτιμώμενων αμοιβών της προκήρυξης μαζί με τη σύμβαση. Αν έχεις συναντήσει τέτοια περίπτωση. Στα ρωτάω αυτά γιατί μάλλον δεν θα βγάλουμε άκρη με πολεδομία.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεδομία ισχύει η πολεοδομική νομοθεσία και κάθε μελέτη πρέπει να είναι σύμφωνη με αυτή.

Για τον νόμο προεκτιμώμενων αμοιβών δεν έχω ακούσει αλλα εφόσον δεν είναι πολεοδομική νομοθεσία δεν θα στο δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στην πολεοδομία πιερίας, σε παρόμοια άδεια, επειδή η μελέτη ήταν υπογεγραμένη απο υπάλληλο μηχανικό του δήμου, με μια βεβαίωση του δημάρχου οτι ο μελετητής ήταν μόνιμος υπάλληλος η άδεια βγήκε ατελώς.

Link to comment
Share on other sites

Από πότε οι μηχανικοί βγάζουν άδειες για δημόσια έργα ?

 

Εχω την εντύπωση ότι δεν βγαίνει πολεοδομική άδεια αλλά πας με "προεκτιμώμενες αμοιβές " Ν3316/05

Link to comment
Share on other sites

Theo οικοδομική άδεια για δημόσιο έργο βγαίνει, απλώς άλλες φορές την έκδοση την αναλαμβάνει ο δημόσιος φορέας και άλλες ο ιδιώτης μηχανικός. Οι αμοιβές είναι αυτές που προκύπτουν απο το κανονισμό προεκτιμώμενων αμοιβών. Τελικά στη πολεοδομία καταθέσαμε τις κρατήσεις, που είχαμε καταθέσει και στον δήμο για να πληρωθούμε και παρόλο που μας ζήτησαν απόδειξη κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ, μετά από παρέμβαση του ΤΕΕ δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.