Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη σε υφιστάμενο κτήριο (ιδεατό στερεό σε στενό δρόμο)


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδερφοι είμαι νέος μηχανικός και θέλω να ρωτήσω (αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει) το εξής:

ο νόμος (ΓΟΚ/85. ΑΡΘΡΟΝ-23. ΜΕΡΟΣ-Α) αναφέρει για τις προσθήκες σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια:

 

Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα σύμφωνα με την παρ.1 επιτρέπεται προσθήκη καθ' ύψος αν δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

Στην περίπτωση αυτή επιτρέπεται μόνο η ενίσχυση ή συμπλήρωση της φέρουσας κατασκευής για το εκτός του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου μέρος της οικοδομής. Στα κτίρια της παρ.1 επιτρέπονται οι επισκευές για λόγους υγιεινής και χρήσεως.

 

Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Με τον όρο «υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου» εννοεί ότι μπορούμε να κάνουμε προσθήκη και εκτός του Ιδεατού στέρεου;

Έχω μια περίπτωση που ο δρόμος (δίοδος) μπροστά από την ιδιοκτησία μου είναι 2,5μ και θέλω να κάνω προσθήκη β ορόφου (είναι διώροφο κτίσμα προ του 55 και νομίμως υφιστάμενο) . Αν εφαρμόσω το Ιδεατό στερεό δε κτίζει τίποτα

Σημείωση το κτίριο είναι γωνιακό έχει μπροστά έναν δρόμο πλάτους 6μ και πλάγια

έναν 2,5

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση. Η φράση "υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου" πρέπει να εννοεί την κάλυψη και τις αποστάσεις Δ. Επειδή όμως κάλυψη και αποστάσεις Δ διαμορφώνουν το ιδεατό στερεό, μπορεί να το πιάνει και αυτό. Νομίξω οτι πρέπει να το παλαίψεις στη πολεοδομία, και στη χειρότερη περίπτωση να περάσει ΕΠΑΕ. Και αφού ο ΓΟΚ είναι ασαφής στο θέμα, μπορείς να ζητήσεις και ερμηνεία (ζήσε Μάη μου...).

Link to comment
Share on other sites

SBABAL αυτό που γράφεις ότι:

Έχω μια περίπτωση που ο δρόμος (δίοδος) μπροστά από την ιδιοκτησία μου είναι 2,5μ και θέλω να κάνω προσθήκη β ορόφου (είναι διώροφο κτίσμα προ του 55 και νομίμως υφιστάμενο) . Αν εφαρμόσω το Ιδεατό στερεό δε κτίζει τίποτα

δεν ισχύει γιατί σύμφωνα με το άρθρο 9, παρ. 6α του ΓΟΚ στον προσδιορισμό του ιδεατού στερεού αναφέρει πως ορίζεται:

"α) από την κατακόρυφη επιφάνεια που περνά από την οικοδομική γραμμή και της οποίας τα ανώτατα σημεία βρίσκονται σε ύψος 1,5 Π "που μπορεί να μην είναι μικρότερο των 7,5 m" από τα αντίστοιχα σημεία του κρασπέδου του πεζοδρομίου (όπου το Π το πλάτος του δρόμου, όπως αυτό ορίζεται στο άρθρο 10)."

 

Άρα στην περίπτωση το ιδεατό στερεό στον στενό δρόμο των 2,5 μέτρων έχει 1,5*Π = 7,5μ. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνάδελφε jimis9497 Το πρόβλημα δεν λύνεται με τα 7,5 μ ύψος αφού έχω οικόπεδο 50τμ που καλύπτεται ολόκληρο με κτίριο και συντελεστή δόμησης 3,6 άρα έχω δόμηση 50*3,6=180 άρα με προσθήκη ενός ορόφου έχω δόμηση 50+50=100μ2 άντε και άλλα 20μ2 από τρίτο όροφο χάνω περίπου 60μ2 δόμηση δεν συζητώ για ημιυπαιθριους

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι σε προσφυγικό συνοικισμό και προϋφίσταται του 1930 υπάρχει στο σχέδιο του υπουργείου πρόνοιας σαν ανεξάρτητο από τότε

Link to comment
Share on other sites

SBABAL στο υφιστάμενο κτίσμα (που είναι προ του 55) θα καθορίσεις νόμιμο περίγραμμα και επι αυτού θα γίνει η προσθήκη.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 23 νομίμως υφιστάμενο για τα προ του 55 θεωρείται :

"μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής

του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες."

 

Με κάλυψη 70% στην περιοχή μπορείς να χτίσεις 35τ.μ. προσθήκης.

Εκτός ιδεατού στερεού νομίζω πως δεν μπορείς να βγεις στο καινούργιο κομμάτι που κατασκευάζεις.

 

Το ότι "υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου" υποθέτω ότι αφορά κτίσματα που είναι νομίμως υφιστάμενα και

βρέθηκαν τμήματα τους εντός π.χ. πρασιάς λόγω σχεδίου πόλεως. Ρώτησε το και στην Πολεοδομία μήπως ισχύει κάτι το διαφορετικό και

ενημέρωσε μας!

 

Την κόβω πάντως λίγο δύσκολη περίπτωση για να χτίσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για τα προσφυγικά έχω την εντύπωση οτι ισχύουν ειδικές διατάξεις. Πρέπει οπωσδήποτε να μιλήσεις με την Πολεοδομία. Για ποιά περιοχή πρόκειται αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία όπως είναι φυσικό, αφού δεν θέλει να το ψάξει ιδιαίτερα, λέει ότι ακολουθούμε το ιδεατό στερεό. Το θέμα είναι ότι το ακίνητο αυτό το θέλω για να φτιάξω δικά μου γραφεία και γι αυτό το ψάχνω παραπάνω, μήπως και υπάρχει κάτι και κερδίσω τουλάχιστον έναν όροφο ακόμα

Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να απευθυνθώ και να κάνω επίσημη ερώτηση και να πάρω μια επίσημη απάντηση, ώστε να εξαντλήσω κάθε ενδεχόμενο; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απευθυνθείς στην ΔΟΚΚ Διεύθυνση Οικοδομικών και Κτιριοδομικών Κανονισμών, τηλεφ. κέντρο: 210-6929 903 έως 5

Ανήκει στο ΥΠΕΧΩΔΕ και απαντάει σε ερωτήματα ακόμα και τηλεφωνικά αν τους βρεις σε χαλαρή κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.