Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση τακτοποιηθέντων χώρων με τον Νόμο 3843/10


Recommended Posts

Μπορείς χωρίς συμβόλαιο να αλλάζεις το Ε9?

 

Ότι μπορείς είναι δεδομένο. Ακόμα και οι επικαλούμενοι χρησικτησία δηλώνουν στο Ε9 ακίνητα. Δε θα διαφωνήσω μαζί σου ότι είναι άδικο και παράλογο να τυγχάνουν ακριβώς της ίδιας φορολόγησης (σε περιπτώσεις μεταβιβάσεων, ΕΤΑΚ κλπ.), χώροι νόμιμα υφιστάμενοι και χώροι απλά "ρυθμισμένοι" για 40 χρόνια, αλλά ότι θα δηλώνουμε την ύπαρξή τους από εδώ και πέρα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, το θεωρώ δεδομένο. Δε μπορεί να είναι "ανύπαρκτοι" οι χώροι που θα προκύψουν πλέον...

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρετε από που λες παραπάνω. Είναι δυνατόν για έναν χώρο που απλά ρυθμίζεις για 40 χρόνια χωρίς να θεωρήται καν χώρος κύριας χρήσης (και προσοχή σε αυτό) να το δηλώσεις στο Ε9? Μπορείς χωρίς συμβόλαιο να αλλάζεις το Ε9? Αρα προσοχή σε αυτά που λέμε και κυρίως ας περιμένουμε το επίσημο κράτος να μας δώσει μια απάντηση....

 

Γιατι στο Ε9 δηλωνουμε μονο τους χωρους κυριας χρησης?Για ψαξτο καλυτερα...

 

Συμβουλη μου στους πελατες ειναι να το δηλωνουν στο Ε9 και θα αποφασισει το Υπουργειο πως θα φορολογηθουν οι χωροι.....το γραφει εξαλου και σε μια απο τις εγκυκλιους...

 

Επισης οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ, μπορει να περιγραφεται ενας Η/Υ στο συμβολαιο αλλα ο ιδιοκτητης να ΕΠΙΛΕΞΕΙ να μην τον δηλωσει στο Ε9 για να γλυτωσει τον εξτα φορο μεταβιβασης.ΕΙναι καθαρα θεμα επιλογης.Το συμβολαιο περιγραφει τον Η/Υ ως επρεπε να ειναι , δηλαδη σαν εναν βοηθητικο χωρο.Εκτος και αν εσυ πληρωνεις φορο μεταβιβασης και για τα μπαλκονια σου....

 

Απο την στιγμη λοιπον που ερχεσαι και δηλωνεις στο κρατος, οτι ξερεις.....τον βοηθητικο χωρο τον εχω κλεισει και τον εχω κανει κυριας χρησης ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα τον δηλωνεις απο εδω και περα στο Ε9....

 

ΥΓ : Σορυ αν ημουν λιγο επιθετικος...αλλα παιδια κι εσεις λιγο προσοχη σ αυτα που γραφετε οταν απευθυνεστε σε συναδελφους σας.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 26/11/2010

 

ΘΕΜΑ: Τροπολογία-προσθήκη για τους ημιυπαίθριους

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=362&sni[524]=685&language=el-GR

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το συζητάμε ήδη εδώ και μέρες σε άλλο thread. Σήμερα το πρωί όμως "αλίευσα" κάτι που δε μου άρεσε καθόλου από το taxheaven:

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6659

Δεν είναι να έχεις καμία εμπιστοσύνη τελικά στο ελληνικό κράτος. Λήσταρχος Νταβέλης και χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έψαχνα το συγκεκριμένο θέμα, απλά έπεσα πάνω του και είπα να το κλείσω..αλλά από ότι φαίνεται έχουμε μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στο Ε9 δηλωνουμε μονο τους χωρους κυριας χρησης?Για ψαξτο καλυτερα...

 

Προφανώς και δεν είπα κάτι τέτοιο. Αυτό που είπα ήταν:

""ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρετε από που λες παραπάνω. Είναι δυνατόν για έναν χώρο που απλά ρυθμίζεις για 40 χρόνια χωρίς να θεωρήται καν χώρος κύριας χρήσης (και προσοχή σε αυτό) να το δηλώσεις στο Ε9?""

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι διαφορά.

 

 

Συμβουλη μου στους πελατες ειναι να το δηλωνουν στο Ε9 και θα αποφασισει το Υπουργειο πως θα φορολογηθουν οι χωροι.....το γραφει εξαλου και σε μια απο τις εγκυκλιους....

 

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=685&language=el-GR

"" α. Για τους χώρους που διατηρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του

άρθρου 5 του ν. 3843/2010 δεν οφείλεται αναδρομικά οποιοσδήποτε φόρος. Τυχόν ήδη καταβληθέντες φόροι δεν αναζητούνται. β. Οι χώροι που διατηρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 5 του ν. 3843/2010 δεν λαμβάνονται υπόψη για την εφαρμογή των διατάξεων της κείμενης ασφαλιστικής νομοθεσίας. Ειδικά ως προς τον φόρο ακίνητης περιουσίας και για την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων, οι τακτοποιούμενοι χώροι συνεχίζουν να λαμβάνονται φορολογικά υπόψη όπως ήταν προ της τακτοποίησής τους. γ. Η αλλαγή της χρήσης του ακινήτου που επέρχεται με την υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 3843/2010 δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25 του ν. 1828/1989, όπως ισχύει. ""

 

 

Το που το έγραφε, δεν το έχω δει. Αλλά πλέον είναι σαφές ότι ΔΕΝ δηλώνεις τίποτα στο Ε9, όπως και είναι λογικό.

 

 

ΥΓ : Σορυ αν ημουν λιγο επιθετικος...αλλα παιδια κι εσεις λιγο προσοχη σ αυτα που γραφετε οταν απευθυνεστε σε συναδελφους σας.

 

Εδώ συμφωνώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.