Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Υδροδότηση και αποχέτευση οικοδομής


box

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σε νέα οικοδομή που τα δίκτυα της ύδρευσης και της αποχέτευσης απέχουν τουλάχιστον 80 μέτρα από την πρόσοψή μου, θα ήθελα να σας ερωτήσω ποιες είναι οι υποχρεώσεις του ΟΤΑ (δηλαδή Δήμος) και της ΕΥΔΑΠ όσων αφορά την σύνδεση της οικοδομής με τα δίκτυά τους και ποιες οι δικές μου υποχρεώσεις.

Έχω 4 ρολόγια του νερού και 4 διαμερίσματα. Υπ΄ όψιν ότι το οικόπεδο αρχικά δεν είχε πρόσβαση πουθενά αλλά απέκτησε αργότερα με τροποποίηση σχεδίου πόλης και δημιουργία δημοτικής οδού.(μεγάλη ιστορία 3 ετών !) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το φράχτη-μάντρα σου πρέπει να κατασκευάσεις εσύ ο ίδιος την ύδρευση και την αποχέτευση όπου θα έρθει αργότερα ο εργολάβος του δήμου και να κουμπώσει στις αναμονές που θα αφήσει ο υδραυλικός σου. Οπότε ζήτα μία καλή προσφορά από τον δικό σου υδραυλικό:)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικαίωμα ο Δήμος και η ΕΥΔΑΠ να με χρεώσει για να μου φέρει τα ρολόγια και την αποχέτευση στον ''φράχτη μου'' , και πώς κατά την γνώμη σας θα καταφέρω να κουνήσω αυτά τα ''ακούνητα στρατιωτάκια'' των παραπάνω υπηρεσιών ;

Link to comment
Share on other sites

ο δημος η ευδαπ αναλογα το αιτημα χρεωνουν και τις συνδεσεις....

 

αναλογα το μηκος της διαδρομης και δικα τους κριτηρια

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει σχέδιο πόλης ο Δήμος "υποχρεούται" να φέρει με δικά του έξοδα τις εγκαταστάσεις στον φράκτη σου.

Το "υποχρεούται" όμως στην Ελλάδα σημαίνει άμεση σύνδεση με εκλογές και γνωστό Δημοτικό σύμβουλο κλπ κλπ. Αν δεν υπάρχουν αυτά, η υποχρέωση του Δήμου μπορεί να υλοποιηθεί σε 20 χρόνια...

Αλλιώς μπορείς να γίνεις "μπάστακας" (χωρίς παρεξήγηση για τον όρο) στις υπηρεσίες μέχρι να σε εξυπηρετήσουν...

Link to comment
Share on other sites

.... ή και να το κατασκευάσεις υπό την επίβλεψη της αρμόδιας υπηρεσίας με δικά σου έξοδα και εργολάβο....

 

τα πάντα γενικά μπορεί να χρειαστεί να κάνεις σε αυτή την χώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Ν 1069/80 (σε περίπτωση που στην περιοχή υπάρχει ΔΕΥΑ) αν απαιτείται επέκταση των δικτύων, ο ενδιαφερόμενος συμμετέχει στη δαπάνη κατασκευής.

Το συμμετέχει στην πράξη σημαίνει φυσικά ότι πληρώνει εξ ολοκλήρου τη δαπάνη, αν μάλιστα επείγεται για την σύνδεση.

Ισχύει δηλαδή κάτι αντίστοιχο με την επέκταση των δικτύων της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, και στην συνέχεια θα βγάλω την αγανάκτησή μου γράφοντας (προς το παρόν).

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ;

( Για να μου κάνουν μία μυκοτομή , που ήταν υποχρεωμένοι, περίμενα 10 μήνες!!!!! 'έλεος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.