Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία για αναίρεση τμήματος οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

εχω οικοδομικη αδεια προσθηκη πουχει εκδοθει απο συναδελφο κΙ εΧΕΙ πληρωθει μελετη και επιβλεψη

 

σε αυτην την αδεια που ακομα ισχυει θελει ο διοκτητης να του αναιρεσω καποιες αλλαγες πουχουν γινει στη προσθηκη ωστε το κτιριο να γυρισει σε αυτα τα τμηματα στην προηγουμενη κατασταση...

 

 

ξερει καποιςο να μου πει τι θα χρειαστω απο διακιολογητικα και τι θα καταθεσω ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αλλου...

 

η αρχικη αδεια ειχε καποια τμηματα η/χ....υπηρχε υπολοιπο σ.δ επομενω πριν 1.5 χρονο εγινε προσθηκη και αυτα τα τμηματα εγιναν σ.δ μαζι με κατι αλλαγες εξωτερικα στον κηπο...

τωρα θελει να γυρισουμε στην προηγουμενη κατασταση ωστε να γινει νομιμοποιηση των η/χ και ναχει ετσι υπολοιπο σ.δ για να σηκωσει εναν οροφο ακομα με σ.δ, γιατι οτι εκδιδεται μετα τον αυγουστο του 2009 δεν μπορει να παει προς τακτοποιηση με τον νομο 3843/2010

Link to comment
Share on other sites

Άκου τι σκέφτονται οι ιδιοκτήτες!

 

Τέλος πάντων, κατά τη γνώμη μου πας για αναθεώρηση αδείας στην οποία δείχνεις οτι δεν θα κάνεις ορισμένες από τις αλλαγές.

Βγάζεις την άδεια προσθήκης (βέβαια εκεί παίρνεις εσύ την ευθύνη της αποτύπωσης) και μετά κάνεις νομιμοποίηση (αν γίνεται γιατί μπορεί να μη δικαιούσαι νομιμοποίηση)/τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω το σκεφτηκα ...ειπα να μεγιστοποιησω την επιφανεια και την αξια του ακινητου ειναι σε περιοχη με 7000 ευρω το τ.μ !!!

 

παω γρηγορα γρηγορα πολεοδομια !!

 

αλεξ μην βαζεις στοιχημα οτι δεν προλαβαινω ειναι μεγαλη η υπεραξια σε περιπτωση επιτευξης του σκοπου !!

 

και μην ξεχνας οτι εχω εναν ασσο ;)

 

 

βασικη ερωτηση ....στην αναθεωρηση χρειαζεται να εμπλακει καθολου ο παλιος μηχανικος απο την στιγμη που εχει πληρωθει μελετη και επιβλεψη?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κάνεις την αναθεώρηση τώρα, αλλά θα δηλώσεις ημερομηνία μετατροπής πριν την...την... (ποια είναι η ημερομηνία; );

Δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει σε αυτό κανένας άσσος ή υπεραξία...

 

Υ.Γ: ΔΕΝ προλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 30/6 ήταν νομίζω αλλά αφορούσε οικοδομές υπό ρευματοδότηση. Εδώ τώρα ερχόμαστε στο τεράστιο κενό νόμου σε τέτοιου είδους προσθήκες (αλλαγή από η/χ σε κύριας χρήσης αν καταλαβαίνω σωστά) όπου δεν απαιτείται εκ νέου ρευματοδότηση. Μάλλον η πολεοδομία θα σε διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.