Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Υποχρέωση περίφραξης κοινού ορίου από εργολάβο


petrosp13

Recommended Posts

Θα σας θέσω το πρόβλημα μου

Είμαι σε φάση να αγοράσω μεζονέτα υπό ανέγερση σε συγκρότημα με κάθετη ιδιοκτησία

Οι μεζονέτες είναι 6 σε 2 οικόπεδα, ανά 2, στις πλευρές ενός Π

Κάθε μεζονέτα θα βρίσκεται σε δικό της οικόπεδο 330 τ.μ.

Τα διπλανά οικόπεδα είναι χωρίς περίφραξη, εκτός από την μεζονέτα όπου θέλω να αγοράσω εγώ

Ο εργολάβος μου είχε πει ότι θα ρίξει μπετόν περίφραξη με κάγκελο σε όλο το οικόπεδο και σε κάποια σημεία έχει ρίξει ήδη το μπετόν

Στο δικό μου "οικόπεδο", 2 από τις πλευρές του οικοπέδου συνορεύουν με τα γειτονικά οικόπεδα. Συγκεκριμένα, το ένα οικόπεδο έχει χαμηλή περίφραξη με κάγκελο, η οποία, επειδή το δικό μας οικοδόμημα θα είναι ψηλότερα, θα είναι ακόμα χαμηλότερη. Το άλλο οικόπεδο που συνορεύουμε έχει κτίσμα υψηλό (πάνω από 2.5 μέτρα) το οποίο δεν καλύπτει ολόκληρη την πλευρά, ενώ στο υπόλοιπο της πλευράς υπάρχει χαμηλός τοίχος. Και το κτίσμα αλλά και ο τοίχος είναι πολύ παλαιά και σε αρκετά κακή κατάσταση.

Οι άλλες 2 πλευρές του "οικοπέδου" μου, που είναι οι εσωτερικές πλευρές στο συγκρότημα, θα καλυφθούν με χαμηλό τοίχο και κάγκελο όπως μου είπε ο εργολάβος.

 

Το θέμα μου είναι το εξής: Επειδή το κάγκελο του ενός διπλανού οικοπέδου είναι αρκετά χαμηλό, οι τοίχοι του άλλου οικοπέδου σε κακή κατάσταση, ζήτησα από τον εργολάβο να ρίξουμε τον ίδιο χαμληλό τοίχο και κάγκελο και στις 2 αυτές πλευρές, γιατί το θέλω για ασφάλεια και ομοιομορφία.

Η απάντηση του ήταν ότι δεν θα ρίξει λεφτά σε υπάρχουσες περιφράξεις άλλων οικοπέδων, γιατί είναι χαμένα λεφτά αφού υπάρχει ήδη περίφραξη.

 

Είναι υποχρεωμένος να υλοποιήσει την περίφραξη εφόσον η άδεια μιλάει για περιφραγμένα οικόπεδα;

Το παράπονο μου είναι ότι αν έπαιρνα οποιαδήποτε από τις άλλες 5, λογικά θα είχα την περίφραξη που ζητάω χωρίς φασαρίες

Οι 2 πλευρές που θέλω να καλύψω είναι γύρω στα 25 μέτρα συνολικά

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Κατά τη γνώμη μου, επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι για την αγορά ακινήτων, θεωρώ πως σε παίρνει να επιμείνεις λίγο περισσότερο.

 

2) Η "εσωτερική" περίφραξη μεταξύ των καθέτων είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Τμήματα κάθετης συνιδιοκτησίας δεν επιτρέπεται να διαχωρίζονται με τεχνητή περίφραξη παρά μόνο με φυσική (φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά για την κάθετη ιδιοκτησία

Ουσιαστικά δεν θα έχουμε κοινή αυλή, κήπο κτλ, αλλά το αρχικό οικόπεδο θα χωριστεί για κάθε μεζονέτα και έτσι φαίνεται στα χαρτιά

 

Όσο για τον τοίχο, πιστεύω ότι θα αναγκαστεί να το κάνει, γιατί θα είμαστε αρκετα ψηλότερα από τον δίπλα κήπο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε, ενα ενα για να τα καταλαβουμε ολοι..

1. Σε δυο οικοπεδα 6 μαιζονετες σημαινει 3 μαιζονετες σε καθε οικοπεδο (υποθεση εργασιας).. Μεταξυ τους οι κηποι αυτων επιτρεπεται να διαχωριστουν μονο με φυτα..

 

2. Περιμετρικα, το καθε οικοπεδο ως συνολο (και οχι ως καθετη ιδιοκτησια) επιτρεπεται να εχει μαντρα υψους το πολυ ενος μετρου συμπαγης (πετρα, μπετο...) και αλλο ενα μετρο καγκελο..

 

Περαν αυτων το τι δειχνει στα επισημα σχεδια της πολεοδομιας, το τι ειναι υποχρεωμενος να κανει, το τι θα μπορουσε να κανει, απαιτουν σχεδια, συμφωνητικα και αυτοψια.. Τα οποια δεν εχουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η προϋπόθεση να μπορούν να χωρίζονται με τοίχο ανάμεσα τους;

Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για κοινό αρχικό οικόπεδο, το οποίο δεν θα είναι κοινό μετά την παράδοση (όχι κοινή αυλή ή κήπος κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Τμήματα κάθετης συνιδιοκτησίας δεν επιτρέπεται να διαχωρίζονται με τεχνητή περίφραξη παρά μόνο με φυσική (φυτά)

απαντηθηκε

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν θα ειναι κοινο, τι εννοεις?

 

Θα ειναι ανεξαρτητα οικοπεδα?? Θα ειναι δηλαδη αρτια κατα κανονα?

 

ΑΝ ναι τοτε εχεις δικιο μπορουν να χωριστουν και να μαντρωθουν..

ΑΝ οχι (ποθ απο τις περιγραφες σου ετσι ειναι) τοτε οντως απαντηθηκε......

Link to comment
Share on other sites

petrosp13, το είπαμε πολλές φορές αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις την ορολογία - πράγμα φυσικό λόγω ιδιότητας.

Από αυτά που μας λες το οικόπεδο είναι ένα. Η κάθετη ιδιοκτησία δεν θεωρείται αυτοτελές οικόπεδο όσο κι αν φαίνεται στα μάτια του απλού ιδιώτη "οτι ο καθένας έχει το δικό του ξεχωριστό κήπο" και οτι "φαίνεται στα χαρτιά". Θεωρείται τμήμα οικοπέδου. Ένα οικόπεδο, πολλές κάθετες ιδιοκτησίες. Αλλά ΕΝΑ ενιαίο συνολικό οικόπεδο.

Η περίφραξη μεταξύ των καθέτων απαγορεύεται. Το κάνουν πολλοί, δε διαφωνώ. Είναι συνηθισμένη παράβαση αλλά παραμένει παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, έχουμε ποσοστό συνδιοκτησίας 333/1000

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει;

Αν αύριο θέλω να πουλήσω το σπίτι μου θα πρέπει να ρωτήσω και τους γείτονες;

Από ότι κατάλαβα, τα εσωτερικά χωρίσματα θα είναι παράνομα και θα κινδυνεύω με πρόστιμο από την πολεοδομία;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.