Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές, και λύσεις προβλημάτων, με κόλλα πλακιδίων


mak_johnn

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες.

Θα ήθελα να προσθέσω, ότι ο κυριότερος λόγος για να μην σκάει ένας τοίχος στην διεπιφάνεια, είναι το σφήνωμα το καλό.

α) στην δοκό,

β) στα στοιχεία.

Όταν τοποθετούμε το πρώτο τούβλο κάθε σειράς, που έρχεται σε επαφή με το στοιχείο,

πρέπει να το πιέζουμε έντονα μπροστά και κάτω.

 

Όταν τοποθετούμε το τελευτέο τούβλο κάθε σειράς, που έρχεται σε επαφή με το στοιχείο,

πρέπει να το πιέζουμε έντονα πίσω και κάτω, και να γεμίζουμε με λάσπη το κενό που δημιουργείται μπροστά.

 

Φυσικά και στα δοκάρια το τούβλο πρέπει να μπαίνει σε γωνία 45 μοιρών, εφαρμόζοντάς του ένα ισχυρό κτύπημα με το χέρι από πίσω, ώστε να εφαρμόσει μία δύναμη προς την δοκό, και μία προς το μέρος της οπτοπλινθοδομής, ώστε να σφηνώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SeNNinhA

 

Ποιος ειπε οτι το μπετοφορμ απογορευεται???

Για εξηγησε το αυτο...Εγτω σου λεω οτι εχεις ποιοτικοτερο σκυροδεμα με το μπετοφορμ οπως και με τον μεταλλοτυπο...

Link to comment
Share on other sites

Όπου είναι να βάλεις σοβά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση μπετοφόρμ (εκτός κι αν μιλάς για παλιά μεταχειρισμένα με άγρια επιφάνεια).

 

Τώρα εαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μπετοφόρμ και μετά να προσπαθείς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να αγριέψεις την επιφάνεια για να πιάσει ο σοβάς είναι νομίζω κουτό.

 

Αλλά να βάλεις σοβά κατευθείαν πάνω σε επιφάνεια μπετού από μπετοφόρμ είναι εγκληματικό. Η λεία επιφάνεια του μπετού δεν έχει αρκετή πρόσφυση για τον σοβά (χωρίς κάποια άλλη προεργασία) και ο σοβάς σε καποια χρονική στιγμή θα αστοχήσει κάπου. Δεν ξέρεις πότε και που αλλά παίζεις με ενα μεγάλο άχρηστο ρίσκο και σωστό δεν είναι.

 

Να μην λέμε πάλι την αλφαβήτα της κατασκευής.

 

Όσο για την ποιότητα του μπετού με την χρήση μεταλλότυπου ή μπετοφόρμ αμφιβάλω εντελώς εαν έχει κάποια επίδραση. Πολλά άλλα είναι σοβαρότερα που πρέπει να προσεχτούν και όντως επηρεάζουν την ποιότητα, όχι όμως η χρήση μπετοφόρμ ή μεταλλότυπου.

 

Θα ήθελα να μου το αναλύσεις αυτό εαν έχεις κάποια εργαστηριακά δεδομένα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να διαβαζεις το νημα

"Διαβρωση με ενανθρακωση"...

 

Εγω σε ολες τις κατασκευες που εχω κανει και εχω χρησιμοποιησει μπετοφορμ σε κολωνες δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τον σοβα...

Πεταχτο στα σημεια επαφης με την τοιχοποια. Η τοιχοποιια ξεκιναει την αλλη μερα..

Μετα το περας της τοιχοποιιας, πεταχτο και με τα απο 2 μερες οδηγους (οταν χρειαζονται..)

 

Για εξηγησε μου το εγκληματικο δεν το καταλαβα...

 

 

Ααααα ξεχασα να πω οτι η κολλα πλακιδιων κανει και για τους κουραμπιεδες....

Link to comment
Share on other sites

...

Εγω σε ολες τις κατασκευες που εχω κανει και εχω χρησιμοποιησει μπετοφορμ σε κολωνες δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τον σοβα...

...

 

Ξαναγυρίσαμε στα εμπειρικά πάλι...

 

Κι εγώ θα μπορούσα να έχω κτίσει καμιά δεκαριά πολυκατοικίες χρησιμοποιώντας άπλυτη άμμο θαλλάσης σε όλα τα τσιμεντομίγματά μου και να μην έχει πέσει καμία όπως δεν είχαν πέσει οι πολυκατοικίες στην Τουρκία τόσα χρόνια. Έπεσαν όμως τελικά όταν οι συνθήκες ήταν δύσκολες.

 

Το ότι κάποιος έχει κάνει κάτι στραβό και δεν του βγήκε πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό να συνεχίσει να κάνει το ίδιο λάθος ξανά και ξανά.

 

Νόμισα ότι μιλούσαμε σαν επιστήμονες (και έχω διαβάσει σοβαρά posts από εσένα) και όχι σαν εμπειροτέχνες. Εαν μηχανικοί όντας, δεν μπορείτε να καταλάβετε το ότι είναι λάθος να κάνεις επιχρίσματα κατευθείαν πάνω σε εμφανή μπετά τότε δεν έχω κάτι άλλο να πω. Σταματώ εδώ γιατί δεν έχει νόημα να μιλάμε για "εγω το έκανα πολλές φορές και δεν χάλασε".

 

Καλό βράδυ.

 

 

Υ.Γ. Ακόμη δεν έχω καταλάβει που υπερτερούν τα μπετοφόρμ στην ποιότητα του σκυροδέματος. Εαν είναι μέσα στο θέμα "διάβρωση" πες μου που περίπου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν το Γιαννη κανεις τωρα....

 

Σου ζηταω να μου πεις γτ ειναι εγκληματικο και δεν απαντας...

 

Πολυ περιπλητικα να σου πω για το μπετοφορμ και τον κλασσικο ξυλοτυπο

Με τον κλασσικο ξυλοτυπο

1. Ολο το νερο του σκυροδεματος παει περιπατο (στην επιφανεια μιλαω)

2. Απο τις σχισμες βγαινει ενα ποσοστο του τσιμεντοπολτου με αποτελεσμα τη δημιουργια φτωχης επικαλυψης

 

Το μονο κακο που μπορω να βρω στα μετοφορμ και το σοβα-τοιχοποιία ειναι η προσφυση.... Που και αυτο λυνεται..

Link to comment
Share on other sites

@terry

Για εξηγησε μου το εγκληματικο δεν το καταλαβα...

 

Γιαννης-ιος

Μένεις μετεξεταστέος για τον Σεπτέμβρη.....

 

@terry

Ααααα ξεχασα να πω οτι η κολλα πλακιδιων κανει και για τους κουραμπιεδες....

 

Γιαννης-ιος

Αν δεν θέλεις να σου τους φάνε...

Link to comment
Share on other sites

Σαν το Γιαννη κανεις τωρα....

 

Σου ζηταω να μου πεις γτ ειναι εγκληματικο και δεν απαντας...

 

Το μονο κακο που μπορω να βρω στα μετοφορμ και το σοβα-τοιχοποιία ειναι η προσφυση....

 

Γι αυτό ακριβώς είναι εγκληματικό. ΔΕΝ υπάρχει επαρκή πρόσφυση στην επιφάνεια των εμφανών μπετών. Μεγάλο το ρίσκο για αστοχία εαν κάνεις επίσχρισμα χωρίς καμία προεργασία. Το πεταχτό δεν αποτελεί προεργασία.

 

 

...

1. Ολο το νερο του σκυροδεματος παει περιπατο (στην επιφανεια μιλαω)

2. Απο τις σχισμες βγαινει ενα ποσοστο του τσιμεντοπολτου με αποτελεσμα τη δημιουργια φτωχης επικαλυψης

 

Δεν διαφωνούμε εδώ. Απλά η λύση είναι να χρησιμοποιείς παλιά μπετοφόρμ με άγρια επιφάνεια. Και ο μάστορας κάνει εύκολα την δουλειά του και εσύ έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις και από μπετό και από επιφάνεια.

 

 

...

Το μονο κακο που μπορω να βρω στα μετοφορμ και το σοβα-τοιχοποιία ειναι η προσφυση.... Που και αυτο λυνεται..

 

Λύσεις υπάρχουν πάντα και για τα πάντα. Σίγουρα δεν είναι όμως λύση να κάνεις επιχρίσματα σε εμφανή χωρίς προεργασία. Παίζει να πελεκήσεις τα μπετά, να βάλεις κολλα όπως λέει και ο Γιάννης, να περάσεις τα ειδικά επαλλειφόμενα πρόσφυσης κλπ. Το πιο εύκολο και οικονομικό όπως είπα είναι τα παλιά μπετοφόρμ.

 

 

Επίσης το θέμα τριχοειδών ρηγματώσεων στις επαφές διαφορετικών υλικών λύνεται με υαλόπλεγμα. Εύκολα, γρήγορα, οικονομικά και κυρίως αποτελεσματικά.

 

Γιατί να παιδευόμαστε και να μπερδευόμαστε με ημίμετρα και να παίρνουμε ρίσκα? Κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται σωστά και ειδικά όταν αυτό είναι απολύτως εφικτό και εύκολο στην πράξη. Αυτό λέγεται Ποιότητα Κατασκευής σε όλες της τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.