Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο εκτός σχεδίου, με συμβόλαιο 1929


Recommended Posts

Για οικόπεδο εκτός σχεδίου, με έκταση 3 στρέμματα, το οποίο έχει πρόσωπο σε δρόμο, μπορώ να πάρω αρτιότητα και οικοδομησιμότητα?

 

Το συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου έχει υπογραφεί από το 1929 και αναγράφει ρητά ότι στη μια πλευρά του υπάρχει "δρόμος". Αυτό μπορεί να στοιχειοθετήσει ότι ο δρόμος προϋπάρχει του 23?

 

 

Ευχαριστώ!

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εντός ΖΟΕ, όχι.

Αν είναι εκτός ΖΟΕ, διάβασε τις διατάξεις του άρθρου 1 του Π.Δ. 24-5-85 ΦΕΚ 270Δ'/85 και τις ερμηνευτικές εγκυκλίους για τις οδούς και θα σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με απασχολεί είναι αν ο δρόμος προϋφίσταται του 23 άρα μπορεί να χαρακτηριστεί κοινοτικός

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ξέρω ότι έχει στοιχειοθετηθεί παρόμοια περίπτωση με αεροφωτογραφίες του 40.

 

Ακριβώς επειδή είναι εξαιρετικά δύσκολο να υπάρχουν στοιχεία του 1923, από συμβόλαια μέχρι οτιδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο του '29 που αναφερει δρομο, θα πρεπει να αναφερει (λογικα) πώς το απεκτησε ο τοτε πωλητης.

Για δες τι λεει, ισως σου λυσει το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή ιδέα dgt. Με κληρονομιά το απέκτησε ο τότε πωλητής.

 

Το άλλο ενδεχόμενο που σκέπτομαι είναι αν υπάρχουν άλλα συμβόλαια επί του δρόμου, πριν το 29, οπότε να μην υπάρχει καμία αμφιβολία.

 

 

Ο δρόμος ενώνει το χωριό με ένα άλλο. Τον βλέπω και στους χάρτες Γ.Υ.Σ. Τώρα δεν ξέρω αν είναι κύριος. Αλλά πέρα από την εθνική αυτός είναι ο δρόμος που ενώνει τα δύο χωριά απευθείας. Ήταν και σε κάποια εποχή ασφαλτοστρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

με κληρονομια απο τον ταδε λοιπον που πεθανε το ετος ;;

δες τη μεριδα του τοτε κληρονομουμενου (του ταδε)

 

(αν ειναι κυριος και μοναδικος θα σου πουν απο την πολεοδομια, η ασφαλτοστρωση δεν παιζει κανενα ρολο)

Link to comment
Share on other sites

thanks, εκεί θα καταλήξω τελικά απλά θέλω να είμαι οπλισμένος με επιχειρήματα και εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.