Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Εντός ορίων..."


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση περί αποστάσεων περιμετρικά σε ένα οικόπεδο.

 

Διαθέτω λοιπών ένα οικόπεδο 593 μ2 εντός οικισμού. Ξέρω ότι οι αποστάσεις περιμετρικά που πρέπει να αφήσω για την οικοδομική γραμμή είναι 2,50 μ.

 

Η μια μεριά (περίπου 10μ) βλέπει σε επαρχιακό δρόμο, η μια πλάγια σε διπλανή ιδιοκτησία, η άλλη σε ιδιωτικό δρόμο (3μ πλάτος) και η πίσω μεριά σε άλλο οικόπεδο.

 

Μέσα στο δικό μου οικόπεδο θέλω να κατασκευάσω δυο μεζονέτες 120 μ2. Πρέπει λοιπόν να χωρίσω το χώρο σε 2 κομμάτια. Επειδή όμως θέλω και τα δυο σπίτια να βλέπουν στον κεντρικό δρόμο σκέφτηκα τα εξής:

 

Την μια να την τοποθετήσω 5,20μ από τον επαρχιακό, 3,00μ από τον ιδιωτικό, να την κολλήσω στο όριο ανάμεσα στα δυο μέρη του οικοπέδου μου και από την πίσω μεριά να αφήσω 2,50 μ. (μπορώ να κολλήσω και εκεί?)

 

Την άλλη να την τραβήξω 3,20μ από το όριο ανάμεσα στα δυο μέρη, περίπου 5,00μ από τον δρόμο τον επαρχιακό, να την κολλήσω στην μια πλάγια μεριά του συνολικού που βλέπει σε διπλανή ιδιοκτησία και να αφήσω 2,50 από πίσω ή να την κολλήσω και εκεί.

 

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό οπότε να κάποιος γνωρίζει περισσότερα σχετικά με το τι συμβαίνει με τα όρια που πρέπει να αφήσω από ιδιωτικούς δρόμους, διπλανές ιδιοκτησίες κτλπ ας με βοηθήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στους οικισμους προ του '23 ισχυουν γενικα τα εξης :

1. H αφηνεις τουλαχιστον 2,5 m απο τα πλαγια ορια ή κολλας σε αυτα.

2. Ως οικοδομικη γραμμη νοειται η ήδη διαμορφωμενη.

3. Για την επαρχιακη οδο :

Πρωτευουσα επαρχιακη ελαχιστη αποσταση 10 m απο τον αξονα του

δρομου και οχι λιγοτερο των 3 απο το οριο της οδου.

Δευτερευουσα επαρχιακη 3 m απο το οριο της οδου, εκτος αν

καθοριζεται μεγαλυτερη αποσταση απο αποφαση Περιφερειαρχη (σπανιο)

4. Τα κτιρια αν δεν ειναι σε επαφη θα πρεπει να απεχουν μεταξυ τους

αποσταση Δ=3m+ 0,1*Yψος.

5.Η ιδιωτικη οδος ειναι κατα την αποψη μου πολεοδομικα ανυπαρκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.