Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντλίας φρεατίου στο λεβητοστάσιο με 4Μ


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί,

Μήπως κάποιος απο εσάς γνωρίζει πώς μπορούμε να υπολογίσουμε την αντλία που θα χρειαστούμε σε φρεάτιο λεβητοστασίου, μέχρι τον υπόνομο του δικτύου πόλης;

Με το 4Μ που προσπάθησα δεν κατάλαβα πώς υπολογίζεται...

Απο ΠΑΡΑΘΥΡΑ->ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΑΝΥΨΩΣΗΣ ΛΥΜΑΤΩΝ, δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω, καθώς ότι και να βάλω, δεν κάνει κανένα υπολογισμό, δεν αλλάζουν τα κόκκινα πεδία...

 

Επίσης, πώς μπορώ να προσθέσω ένα δεύτερο σύστημα σωληνώσεων που να ξεκινά απο το λεβητοστάσιο και να καταλήγει στον υπόνομο της πόλης, αλλά να μήν συνδέεται με τις κατακόρυφες στήλες της αποχέτευσης, με το 4Μ;

 

Να σας πώ ότι δεν έχω το σχεδιαστικό της 4Μ, έχω μόνο το υπολογιστικό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τον κάνεις και με το χέρι. Δεν είναι και κάτι δύσκολο. χρειάζεσαι παροχή και μανομετρικό.

Το προγραμματάκι της 4μ δεν το χω τρέξει γιατί στις τοπικές πολεοδομίες δεν μας ζητάν υπολογισμό της αντλίας ανύψωσης των λυμάτων από το υπόγειο, αλλά υποπτεύομαι οτι πρέπει πρώτα να υπολογίσεις την δεξαμενή ανύψωσης από όπου και προκύπτει η παροχή.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως βάζουμε αντλία λυμάτων 2μ3/Η 10 μ.

Κανείς δε μου έχει ζητήσει ποτέ υπολογισμό, αν μιλάμε μόνο για αποχέτευση λεβητοστασίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.