Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί ΑΕΙ, ΤΕΙ και κολλεγίων


fraafr

Recommended Posts

Εμείς δεν είπαμε την "αλήθεια" στον topic starter;Είπε κανείς ότι δεν θα έχει πρόβλημα στην υπογραφή του;Ή μήπως είπε κανείς ψευδώς ότι όλα ΟΚ;Δεν μας λες τίποτα καινούργιο!

Και "καπάκι" αρχίζεις τις ειρωνίες προς τους άλλους και κάνεις την τρίχα τριχιά!

 

Σε ρώτησα εκατό πράγματα να μου απαντήσεις (μια που είσαι έμπειρος) αλλά το βιολί βιολάκι...και όσο για το off-topic,κάτσε και σκέψου ποιος το ξεκίνησε (για εκατοστή φορά)...

 

Απευθύνθηκα σ'εσένα με ωραίο τρόπο και λίγη δόση χιούμορ και γυρνάς όλο επίθεση και τουπέ της δεκάρας...λυπάμαι πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Dominator μάλλον εσύ έχεις κάποιον να υπογράφει για σένα στο μέλλον. Αν δεν είχες θα έλεγες ότι και ο fraafr και πολλά παραπάνω μάλλον ΟΤΑΝ εμπαινες στην αγορά εργασίας, γιατί απέξω όλα καλά είναι...

 

Το τι λέμε εδώ ΥΠΕΥΘΥΝΑ κάποιοι που έχουν πάθει και έχουν μάθει, καλό θα είναι να μην αντιμετωπίζονται με ευφυολογήματα και υπονόμευση. Δεν ξέρω τι μέλλον ξημερώνει για σένα αλλά δεν θέλω πάρω κάποιον στο λαιμό μου όπως πήραν εμένα όταν ήμουν 18.

 

Τα θέματα αυτή τη στιγμή είναι πεντακάθαρα. Η Ελληνική πολιτεία δεν αναγνωρίζει τους Μηχανικούς ΤΕ. Δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και αναγκάζονται να καταφεύγουν σε πατέντες και "υποχρεώσεις" για να δουλέψουν στο αντικείμενο που σπούδασαν. Και οι πατέντες και οι "υποχρεώσεις" οδηγούν σε περισσότερες πατέντες και "υποχρεώσεις" μέχρι που δημιουργείται ένας ωραίος φαύλος κύκλος.

 

Εν κατακλείδι η διαφορά είναι ουσιαστικά η εξής: οι Μηχανικοί ΠΕ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, οι Μηχανικοί ΤΕ όχι. Διάβασε και την υπογραφή μου αν θες...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι πάνω σε όλα αυτά...Τα μέτρα που παίρνουν οι μηχανολόγοι τ.ε ποια είναι?Δεν πρέπει να γίνει κάποια κίνηση ουτοσώστε να τρανταχτεί πλέον οι Ελληνική πολιτεία?Μήπως έχει γίνει ήδη και υπάρχουν συμφέροντα που δεν το αφήνουν?Γενικά ρωτάω...απλά μου δημιουργήθηκε η απορία γιατι χωρίς να έχω καν ξεκινήσει την σχολή με όσα ακούω ότι γίνονται τόσα χρόνια εις βάρος των μηχανολόγων τ.ε εξοργίζομαι...Γιατί μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω.

Link to comment
Share on other sites

.εντάξει τί να πω..ας το αφήσουμε γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.

Λοιπόν όταν βγει ο Μηχανολόγος ΤΕ στην αγορά και θέλει να ασκήσει το επάγγελμά του, το μόνο που θα διαπιστώσει είναι η αδικία της πολιτείας σε όλο της το μεγαλείο. Κι εκεί θα αρχίσει να ψάχνει πως θα βγει από το αδιέξοδο και πως θα φωνάξει ώστε να εισακουστεί. Πού θα ξεσπάσει...

Στις μέρες μας δεν είχαμε τίποτα, βλέπεις το internet δεν υπήρχε και περιμέναμε στωικά πότε θα φιλοτιμηθεί κάποιος (πολιτικός) ώστε να κάνει ένα βήμα παρακάτω. Για να μην πώ ότι δεν υπήρχαν ούτε σύλλογοι εκπροσώπησης κλπ .

Και τώρα που υπάρχουν όλα αυτά, επιτέλους για να ακουστεί η φωνή μας, να μάθει ο κόσμος την αδικία που συντελείτε εις βάρος χιλιάδων πτυχιούχων, εμείς θα σταματήσουμε γιατί γινόμαστε γραφικοί και Μάρθα Βούρτση ??

Οι σφαλιάρες είναι πολύ κοντά σας, το μόνο που σας εύχομαι είναι να έχετε μια σίγουρη άλλη δουλειά εκτός από Μηχανικοί ΤΕ.

Όσο για εμάς, ο δρόμος είναι ανηφορικός και δύσκολος, αλλά πιο καλά να μετανιώσουμε για κάτι που κάναμε παρά για κάτι που δεν κάναμε.

Αυτή τη στιγμή το ΤΕΕ θέλει να ελέγξει τα τοπογραφικά που κυκλοφορούν για να μην ξεφύγει τίποτα. Δεν εμπιστεύονται πια τις δημόσιες υπηρεσίες, τους κάνουν νερά και περνάνε και τοπογραφικά από Μηχανικούς ΤΕ. Εστειλε υποδείξεις στις δημόσιες υπηρεσίες να υπενθυμίσει τα επ. δικαιώματα του 34 και του 74 και ζητάει από το Κτηματολόγιο εάν δεν κάνω λάθος ακόμα κι αν έχει τη θεώρηση της πολεοδομίας να περνάει και από θεώρηση ΤΕΕ για έγκριση...

Άσχετο εεε, αλλά προσπαθεί να υποκαταστήσει την δουλειά των υπηρεσιών, οπότε ξέρετε τί μας περιμένει...

κι αν περάσει για τα τοπογραφικά σειρά έχουν τα....

μα πόσο γραφικός που γίνομαι ρε Σταύρο...τί τα λέω αφού όλα είναι αγγελικά πλασμένα για εμάς

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ρε παλικάρι μου,από ποιό πλανήτη κατέβηκες;Που ζεις;

Μόνο οι Μηχανικοί Τ.Ε. έχουν πρόβλημα;Μόνο οι Μηχανικοί Τ.Ε. αδικούνται;

Εδώ γίνεται της τρελής,ο κόσμος δεν έχει να φάει κι εσένα η καούρα σου είναι αν θα μπορείς να υπογράφεις μελέτες;Που να δεις κι άλλες "αδικίες"!

Τι να πει ο απλός πολίτης που πληρώνει τα γ@@@σιάτικα άλλων;Που άμα χρωστάς 1 χιλιάρικο σε ξεσκίζουν κι άμα χρωστάς 1 εκατομμύριο σ'έχουν στα ώπα-ώπα "μη σε χάσουν από πελάτη";!

Αλήθεια για τις περικοπές στους μισθούς και στις συντάξεις "κόπτεσαι" τόσο όσο για τη τζίφρα σου;

 

Συγνώμη ρε φίλε αλλά δε μπορώ να διαβάζω τέτοια κατεβατά λες και μπήκαν στην πόλη οι οχτροί επειδή απλά σ'έχει κάνει μπαλάκι το Τ.Ε.Ε.!Εντάξει,δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα,κάνα δικαστήριο κάνατε όσοι διαμαρτύρεστε;Αν όχι κάντε,γιατί υπάρχουν πολύ σημαντικότερα θέματα για να "κινητοποιηθεί" κάποιος απ'την τζίφρα του Μηχανικού Τ.Ε.!

Με συλλόγους και ιστορίες τίποτα δε γίνετε,άντε να μαζευτούμε καμιά 1.000 άτομα για κινητοποίηση όπως τις προάλλες να γίνουμε ρόμπες!Που καθόμαστε στο engineertech γράφουμε μια χούφτα άνθρωποι κι έχουμε καταντήσει "group therapy"!

 

Ας τελειώσουμε το off-topic,το ζουμί όλων των ανωτέρω είναι αυτό που σου έγραψα και πριν: "τα 'παμε τα ξανάπαμε"...

 

Dominator μάλλον εσύ έχεις κάποιον να υπογράφει για σένα στο μέλλον. Αν δεν είχες θα έλεγες ότι και ο fraafr και πολλά παραπάνω μάλλον ΟΤΑΝ εμπαινες στην αγορά εργασίας, γιατί απέξω όλα καλά είναι...

 

Το τι λέμε εδώ ΥΠΕΥΘΥΝΑ κάποιοι που έχουν πάθει και έχουν μάθει, καλό θα είναι να μην αντιμετωπίζονται με ευφυολογήματα και υπονόμευση. Δεν ξέρω τι μέλλον ξημερώνει για σένα αλλά δεν θέλω πάρω κάποιον στο λαιμό μου όπως πήραν εμένα όταν ήμουν 18.

 

Τα θέματα αυτή τη στιγμή είναι πεντακάθαρα. Η Ελληνική πολιτεία δεν αναγνωρίζει τους Μηχανικούς ΤΕ. Δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα και αναγκάζονται να καταφεύγουν σε πατέντες και "υποχρεώσεις" για να δουλέψουν στο αντικείμενο που σπούδασαν. Και οι πατέντες και οι "υποχρεώσεις" οδηγούν σε περισσότερες πατέντες και "υποχρεώσεις" μέχρι που δημιουργείται ένας ωραίος φαύλος κύκλος.

 

Εν κατακλείδι η διαφορά είναι ουσιαστικά η εξής: οι Μηχανικοί ΠΕ έχουν επαγγελματικά δικαιώματα, οι Μηχανικοί ΤΕ όχι. Διάβασε και την υπογραφή μου αν θες...

 

Πολύ σωστά και όμορφα τα λες...

 

Η δική μου ένσταση όπως θα κατάλαβες (υποθέτω) είναι ο ΤΡΟΠΟΣ (ειρωνίες κ.λπ.) του fraafr και το "φούσκωμα" ορισμένων καταστάσεων που ΕΓΩ έκρινα ότι "φουσκώνει",αν κάνω λάθος απλά μη με παίρνετε στα σοβαρά,μη ξεχνάτε ότι σ'ένα απλό forum είμαστε...

 

Τώρα στο θέμα,ο φίλος ξεκαθάρισε ότι οικονομική δυνατότητα για Κολλέγια και Εξωτερικό ΔΕΝ παίζει,έχετε να του προτείνεται κάτι άλλο;

Εγώ του προτείνω να ξαναδίνει κάθε χρόνο (κι αν έχει τη δυνατότητα να παρακολουθεί και το Τ.Ε.Ι. ως φοιτητής του) κι αν δεν τα καταφέρει 1-2-3 να το τελειώσει και να προσπαθήσει αργότερα...ένα κάρο δουλειές μπορεί να κάνει και χωρίς Ε.Δ. διπλωματούχων!Μελετητές και εργολάβοι θα γίνουμε όλοι;

 

Να ρωτήσω και κάτι πάνω σε όλα αυτά...Τα μέτρα που παίρνουν οι μηχανολόγοι τ.ε ποια είναι?Δεν πρέπει να γίνει κάποια κίνηση ουτοσώστε να τρανταχτεί πλέον οι Ελληνική πολιτεία?Μήπως έχει γίνει ήδη και υπάρχουν συμφέροντα που δεν το αφήνουν?Γενικά ρωτάω...απλά μου δημιουργήθηκε η απορία γιατι χωρίς να έχω καν ξεκινήσει την σχολή με όσα ακούω ότι γίνονται τόσα χρόνια εις βάρος των μηχανολόγων τ.ε εξοργίζομαι...Γιατί μάλλον και εγώ εκεί θα καταλήξω.

 

Αυτό που μου κάνει πραγματικά εντύπωση (μπαίνοντας και στο engineertech) είναι πως μετά από 27 χρόνια υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ συνάδελφοι που περιμένουν τον "σωτήρα" (Καραμανλής-Παπανδρέου κ.α.) να κάνει ό,τι δεν έγινε τόσο καιρό και ενώ αποδεδειγμένα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ βούληση προς αυτή την κατεύθυνση!

Τι να σου πω,λέγεται ότι κάποιοι έχουν κάνει δικαστήρια,ότι έχει κάνει προσφυγή η ΕΕΤΕΜ (τάχα μου δήθεν) αλλά κάτι μαζικό δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

..εσύ ζεις αλλού, σε γυάλα που τη συντηρούν άλλοι

..όχι άλλα οι Μηχανικοί ΤΕ εκτός όλων έχουν κι αυτή την αδικία να αντιμετωπίσουν

..κι εγώ τα πληρώνω όπως όλοι οι πολίτες

..υπάρχει φόρουμ που συζητούν για τους μισθούς και τις συντάξεις

..μην τα διαβάζεις

..εμείς κάνουμε αυτό που μας επιτρέπει ο νόμος, εσύ που βρίσκεσαι ?

..δώσε μας τα φώτα σου για να κινηθούμε αφού εμείς δεν ξέρουμε και δεν χρειάζεται να γίνεις εσύ "group therapy"

..το γράφω και το ξαναγράφω, μέχρι "να βγάλει ο ήλιος κέρατα" οποιοσδήποτε γράφει ασυναρτησίες και παραφιλολογίες θα είμαι εδώ και θα τελειώνω τη συζήτηση για την καλύτερη ενημέρωση των συναδέλφων, μόνο οι Mods μπορούν να μου το απαγορεύσουν με τον γνωστό τρόπο..επομένως αν το συνεχίσεις θα λάβεις πάλι αντίστοιχες απαντήσεις

..Ας τελειώσουμε το off-topic, συμφωνώ

 

Οι μηχανολόγοι ΠΕ έχουν απεριόριστα επ. δικαιώματα σε ηλ/μηχανολογικές εργασίες ενώ οι μηχανολόγοι ΤΕ καταχρηστικά ασκούν τα δικαιώματα των καταργηθέντων σχολών υπομηχανικών μόνο μηχανολογικών εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

..εμείς κάνουμε αυτό που μας επιτρέπει ο νόμος, εσύ που βρίσκεσαι ?

 

Όπως;

Ρωτάω γιατί σχεδόν από όλους (κι όταν λέω όλους εννοώ ΚΑΙ τον "πυρήνα") βγαίνει μια διάθεση που μου θυμίζει τη φράση "να μαζευτούμε να πάτε"...

Προσφυγή στα Δικαστήρια έχει γίνει;Ιδρύθηκε ένας φορέας,κινήθηκε προς αυτή την κατεύθυνση;Ή κάθεστε και ακούτε τα παραμύθια της Ε.Ε.Τ.Ε.Μ.;

 

Όλα αυτά συν χίλια άλλα ερωτήματα μ'έχουν κάνει να έχω αηδιάσει με το θέμα,όχι με το να το "αντιμετωπίσω" (κάθε άλλο μάλιστα) αλλά με το να το συζητάω/ξανασυζητάω/ξανασυζητάω μέχρι τα 27 χρόνια να γίνουν 127...γι'αυτό σου είπα,ο φίλος που άνοιξε το thread ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ (όπως και όποιος άλλος το διάβασε και ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ),"job" done,από εκεί και πέρα ασ'το να πάει στο δ#$#λο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως;

μου θυμίζει τη φράση "να μαζευτούμε να πάτε"...

 

..εμείς έχουμε μαζευτεί και προχωράμε, εσύ μόνο λόγια είσαι

κι αντί να έρθεις κοντά μας για να μάθεις, μπήκες εδώ μέσα και γράφεις χωρίς νόημα περιμένοντας τί ???

όλα σου τα ερωτήματα θα μπορούσαν να απαντηθούν αλλά μου φαίνεται ότι μόνο εντυπώσεις θέλεις να προκαλέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία προειδοποίηση και στους δυο σας για να ρίξετε τους τόνους!

Το Φόρουμ δεν είναι πεδίο κοκορομαχιών αλλά χώρος ανταλλαγής απόψεων με ήρεμο και ευγενικό τρόπο!

Άλλη προειδοποίηση δεν θα υπάρξει!

ilias

Link to comment
Share on other sites

..εμείς έχουμε μαζευτεί και προχωράμε, εσύ μόνο λόγια είσαι

κι αντί να έρθεις κοντά μας για να μάθεις, μπήκες εδώ μέσα και γράφεις χωρίς νόημα περιμένοντας τί ???

όλα σου τα ερωτήματα θα μπορούσαν να απαντηθούν αλλά μου φαίνεται ότι μόνο εντυπώσεις θέλεις να προκαλέσεις...

 

Αφού "προχωράτε" γιατί κουβεντιάζετε για τα "υπό έκδοση Π.Δ." και όχι για επερχόμενες δίκες;

Να σου θυμίσω ότι εσύ γράφεις χωρίς λόγο,καθώς ό,τι ανέφερες είχαν αναφερθεί προηγουμένως από ΑΛΛΟΥΣ...

Για άλλη μια φορά επιθετικός...νομίζεις ότι κάνεις καλό έτσι;Ή ότι θα σε διαβάσει σοβαρά κανείς;

Τον λόγο που συνεχίζω να προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη μαζί σου τον έγραψα και είναι οι άνευ λόγου ειρωνίες...

 

Υ.Γ. Ηλία,μια χαρά είναι ο τρόπος μου,ρίξε μια ματιά τριγύρω να δεις τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.