Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε Natura


chris_gr

Recommended Posts

Και εγώ αυτό που αναφέρει η tsilena έχω ακούσει απο αιτήσεις που έχουν κατατεθεί εντός Natura προς Δομοκο απλά το μεταφέρω με επιφύλαξει γιατί δεν τις έχω καταθέσει εγώ οπότε πάντα υπάρχει και η πιθανότητα της παραπληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται σε αυτή τη χώρα.

Επικοινώσα πάλι σήμερα με τη ΔΔΔ και μου απέκλεισαν με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο ότι θα δεχτούν Φ/Β για τα οποία απαιτείται ΕΠΟ.

 

[Edit] Για να μάθουμε να διαβάζουμε καλύτερα τη Νομοθεσία:

 

Άρθρο 15 Ν.3851/2010

 

γ) μετά πάροδο τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση

του παρόντος νόμου, η εξέταση νέων αιτήσεων από

όσους εξαιρούνται και από την υποχρέωση λήψης

άδειας παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας ή άλλης δι−

απιστωτικής απόφασης σύμφωνα με το άρθρο 4 του

ν. 3468/2006 (ΦΕΚ 129 Α΄) όπως αντικαθίσταται με το

άρθρο 2 παράγραφος 12 του παρόντος νόμου και από

την υποχρέωση έκδοσης απόφασης Ε.Π.Ο. σύμφωνα με

το άρθρο 8 του ν. 3468/2006, όπως αντικαθίσταται με

το άρθρο 3 παράγραφος 13 του παρόντος νόμου,

 

Τώρα πλέον ξέρω ότι δεν γίνεται !!!!!

Ευχαριστώ όλους σας για τη συμμετοχή!

Link to comment
Share on other sites

chris_gr έχεις δίκιο!!

Μου είχε ειλικρινά διαφύγει. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Άρα η ΔΕΗ, προς το παρόν, δέχεται αιτήσεις με υποχρέωση έκδοσης απόφασης Ε.Π.Ο. μόνο για σταθμούς με εξαιρέσεις ΡΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές οι πληροφορίες που παραθέτεις pntzamilis

 

 

Μερικά ερωτήματα από εμένα:

 

Ι) Άρα δεν έχει νόημα η εξαίρεση που βάζει ο νομοθέτης στον 3851/2010. Η Ε.Π.Ο. δεν απαιτείται καν γιατί δεν μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει φ/β σε NATURA 2000.

 

Η καθολική απαγόρευση χωροθέτησης εντός Natura ισχύει μόνο για τα Φ/Β. Η εξαίρεση μπαίνει γιατί π.χ. μικρά Υ/Η μπορούν να μπούν στις περιοχές Natura που είναι χαρακτηρισμένες ως SPA.

 

ΙΙ) Υπάρχει μια αντίφαση στο άρθρο 14 (Ειδικά κριτήρια χωροθέτησης Μ.Υ.Η.Ε.) της KYA. Αρχικά απαγορεύει όπως και σε όλες τις μορφές ΑΠΕ την χωροθέτηση σε οικότοπους προτεραιότητας, κοινοτικής σημασίας, που έχουν ενταχθεί στο ΦΥΣΗ 2000 και έπειτα στο άρθρο 15, λέει:

 

 

 

 

ΙΙΙ) Υπάρχει διαφορά μεταξύ οικότοπων και οικότοπων προτεραιότητας;

http://kireas.org/smf/index.php?topic=297.0

 

 

Η εκτίμηση μου είναι ότι η φράση "Οικότοπος προτεραιότητας" δεν είναι συνώνυμη του "Natura 2000" αλλά υποπερίπτωση της. Επιπλέον το κοινοτικής σημασίας ίσως είναι επιπλέον υποκατηγοριοποίηση. Δηλαδή σε οικότοπους προτεραιότητας εθνικής σημασίας (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Οι περιοχές Natura είναι δύο τύπων: SPA (Special Protection Areas) και SCI (Sites of Community Importance). Τα μικρά Υ/Η μπορούν να χωροθετηθούν εντός SPA περιοχών.

Περισσότερα (περιγραφή, χάρτες, συντεταγμένες) εδώ:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=432

 

Επίσης, στο http://geodata.gov.gr/geodata/ θα βρείτε χωρική πληροφορία ελεύθερη για χρήση.

 

Αυτόν εννοώ.

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=rbFr6upamYY%3d&tabid=37

 

Δεν έχει σημασία αν λέει για αγρότες ή όχι, η διαδικασία και τα δικαιολογητικά είναι τα ίδια. Το μόνο που αλλάζει στους αγρότες ή όχι είναι η περιβόητη προτεραιότητα.

 

Σε δύο παλιές αιτήσεις σε NATURA (με ΡΑΕ), έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα πέρυσι. Δήλωσαν οι επενδυτές ότι οι εγκαταστάσεις βρίσκονται σε NATURA και κατέθεσα αποδεικτικό κατάθεσης ΠΠΕΑ (τώρα χρειάζεται ΜΠΕ).

Η ΔΕΗ, βέβαια, δεν έστειλε Όρους Σύνδεσης μέχρι που κατάθεσα τις θετικές αποφάσεις των ΕΠΟ.

Αριθμό πρωτοκόλου (παροχής) πάντως θα πρέπει να πάρεις.

 

Φαντάζομαι ότι οι αιτήσεις δεν αφορούσαν Φ/Β, γιατί από το Δεκέμβρη του 2008, Φ/Β σε Natura ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Οταν δεν γνωρίζουμε κάτι αριστα, ας γραφουμε σας υποσημειωση φραση του στυλ ",μαλλον, νομίζω κτλ κτλ.

 

Λοιπόν, Ξεκαθαρίζουμε:

 

Εντος ΝΑτουρα 2000 ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ τα Φ/Β.

 

Εξαίρεση αποτελούν τα κομμάτια εκείνα τα οποία χαρακτηρίζονται σαν ΟΙΚΟΤΟΠΟΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ.

 

Με πολύ απλοϊκά λόγια, μια περιοχη Νατουρα ειναι μια ευρυτερη περιοχή, εντός της οποίας εντοπίζονται κάποιες υποπεριοχές που χαρακτηρίζονται σαν οικοτοποι προτεραιότητας. Εκει δεν μπάινει τιποτε.

Link to comment
Share on other sites

Η καθολική απαγόρευση χωροθέτησης εντός Natura ισχύει μόνο για τα Φ/Β. Η εξαίρεση μπαίνει γιατί π.χ. μικρά Υ/Η μπορούν να μπούν στις περιοχές Natura που είναι χαρακτηρισμένες ως SPA.

 

Από που προκύπτει αυτό; η ΚΥΑ χρησιμοποιεί επακριβώς την ίδια φράση και για τις 3 βασικές τεχνολογίες Α.Π.Ε. (αιολικά, ΜΥΗΕ, φ/β)

 

Οι περιοχές Natura είναι δύο τύπων: SPA (Special Protection Areas) και SCI (Sites of Community Importance). Τα μικρά Υ/Η μπορούν να χωροθετηθούν εντός SPA περιοχών.

Περισσότερα (περιγραφή, χάρτες, συντεταγμένες) εδώ:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=432

 

Επίσης, στο http://geodata.gov.gr/geodata/ θα βρείτε χωρική πληροφορία ελεύθερη για χρήση.

 

άρα λοιπόν όπως λέει και ο zefuros τα φ/β χωροθετούνται εντός NATURA 2000 εκτός από τις περιοχές που είναι οικότοποι προτεραιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αν εδώ μέσα δεν μπορούμε 5 άνθρωποι να συμφωνήσουμε σε κάτι, καταλαβαίνετε τι γίνεται έξω όταν πάει ο κόσμος σε "συμβούλους" και συμβούλους.

 

Αν και έχω άποψη επί του θέματος δεν είμαι 100% σίγουρος καθώς ασχολήθηκα με Natura μόλις από το Σάββατο όταν και προέκυψε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό; η ΚΥΑ χρησιμοποιεί επακριβώς την ίδια φράση και για τις 3 βασικές τεχνολογίες Α.Π.Ε. (αιολικά, ΜΥΗΕ, φ/β)

 

 

 

άρα λοιπόν όπως λέει και ο zefuros τα φ/β χωροθετούνται εντός NATURA 2000 εκτός από τις περιοχές που είναι οικότοποι προτεραιότητας.

 

Ναι δίκιο έχει ο zefuros. Συγνώμη αν σας μπέρδεψα...

Διορθώνω γιατί παρανόησα.

Θεωρούσα όλες τις περιοχές του δικτύου natura2000 ως οικότοπους προτεραιότητας, αλλά σύμφωνα με την απόφαση Αριθ. 33318/3028/28-12-98 (ΦΕΚ-1289 Β’) : "Καθορισμός μέτρων και διαδικασιών για τη διατήρηση των φυσικών οικοτόπων ( ενδιαιτημάτων ) καθώς και της άγριας πανίδας και χλωρίδας." κάνω λάθος!

Επομένως, αν είσαι σε natura κάνεις ΕΠΟ και αν σύμφωνα με την Ειδικη Περιβαλλοντική Μελέτη της περιοχής δεν είσαι σε οικότοπο προτεραιότητας τότε μπορείς να κάνεις το Φ/Β.

 

Προσοχή μόνο στο γεγονός ότι συνήθως για τις περιοχές αυτές κατά το στάδιο της Περιβ. Αδειοδότησης απαιτείται και η σύμφωνη γνώμη του φορέα διαχείρισης της.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καησπέρα σας,

έχω ένα ερώτημα:

Σε κτίριο εντός της περιοχής NATOURA επιτρέπεται εγκατάσταση φ/β πάνω σε στέγη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.