Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένσημα του ΙΚΑ


grugru

Recommended Posts

:confused:Σύμφωνα με τον πίνακα 1 του ΙΚΑ πρέπει να πληρώσω για τις τοιχοποιίες κτιρίου (διαμέρισμα 165 μ2) 35 ένσημα.

Οι χτίστες όμως δουλέψανε και ζητάνε 22 μεροκάματα/ένσημα (ελεγμένα, κάθε μέρα έγραφα ποιός δούλευε).

Την διαφορά των 13 ενσήμων (37% επιπλέων) πως μπορώ να την αποφύγω, ο μηχανικός στα γρήγορα μου είπε ότι έτσι είναι άδικοι οι συντελεστές, και από το ΙΚΑ ότι έτσι είναι ο νόμος. Μιλάμε όμως για αρκετά λεφτά...

http://www.michanikos.gr/images/smilies/confused.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτο με τα ημερομισθια του ΙΚΑ το εχω αντιμετωπισει και γω προσωπικα.

Δυστυχως δε μπορεις να κανεις και πολλα.

Υπαρχουν καποιες πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, που ισως να μπορεις να ελλατωσεις τον αριθμος των ημερομισθιων, οπως π.χ. :

-Αν ο τεχνιτης εισαι εσυ ο ιδιος ή καποιο πολυ κοντινο συγγενικο σου προσωπο

-Αν, προκειται για εργασιες που ειναι να γινουν σε πλευρες οπου το κτισμα σου εφαπτεται με αλλο κτισμα

Δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη τις αλλες περιπτωσεις, αλλα μπορω να κοιταξω που τα ειχα βρει αυτα και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ βγάζει κάποια ένσημα βάσει συντελεστών και τετραγωνικών.

Αυτά είναι τα ελάχιστα καταβλητέα και μπορούν να μειωθούν μόνο αν συντρέχουν λόγοι όπως αναφέρει παραπάνω η Irini (προσθέτω: τοιχοποιία από γυψοσανίδα).

 

Δεν έχει βάσει το επιχείρημα (για το ΙΚΑ): χρειάστηκαν 22 ένσημα αντί για 35 που μου λέτε.

 

Σε οικοδομή καινούργια, τα πράγματα κάπου ισοφαρίζονται στο τέλος. Αλλά ας μην σε μπερδέψουμε με λεπτομέρειες που δε σε αφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω την όλη λογική.

Δηλαδή κάποιος άλλος επωφελείται ένσημα από άλλο στάδιο εργασιών, αυτό δεν είναι παράνομο;

Και αν εγώ κάνω ένα σπίτι γυάλινο που είναι και στη μόδα τώρα θα πρέπει να πληρώσω τοιχοποιίες; Νομίζω ότι αυτοί οι συντελεστές έχουν φθάσει σε όλο αυτό το παζάρι των αγοροπωλήσεων των ενσήμων.

Δηλαδή πως στα εργοστάσια κάνουν ελέγχους στο προσωπικό να κάνουν και στις οικοδομές. Είμαι πολύ έξαλη διότι δεν είναι δυνατόν να βρήκα τους σουπερμέν χτιστάδες, που τελείωσαν σε 37% λιγότερο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έπεσες και στο στάδιο εργασιών, όπου ο συντελεστής του ΙΚΑ είναι υπερβολικός.

Που να δεις στα επιχρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά από ότι βλέπω δεν έχετε λύσεις.

Βρήκα και στο φόρουμ έναν ενδεικτικό πίνακα 1 του ΙΚΑ, οπότε μου έφυγε ο προβληματισμός ότι θα μπορούσε να έχει γίνει κάποιο λάθος.

Ελλάς το μεγαλείο σου για ακόμη μία φορά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά από ότι βλέπω δεν έχετε λύσεις.

Βρήκα και στο φόρουμ έναν ενδεικτικό πίνακα 1 του ΙΚΑ, οπότε μου έφυγε ο προβληματισμός ότι θα μπορούσε να έχει γίνει κάποιο λάθος.

Ελλάς το μεγαλείο σου για ακόμη μία φορά...

 

Στα μπετα βεβαια τα μεροκαματα που πληρωνεις ειναι πολλαπλασια των ενσημων.Για κοιτα το λιγο.Οσο αφορα τα ενσημα των τοιχοποιιων δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενα σπιτι 165 μ2 να βγαζει 22 ενσημα (αν υποθεσουμε οτι οι χτιστες ειναι τουλαχιστον 3 με το βοηθο τους τοτε θα σου δουλεψουν 7,50 μερες!!!!(Εκτος αν δεν εχεις τοιχους με τουβλα στο σπιτι οποτε τοτε θα πληρωσεις στεγασμενες επιχειρησεις ).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε από καραγιαπί.

Για να είμαι πιο σαφείς το διαμέρισμα είναι 145 μ2 χωρίς τις βεράντες (165 μ2 όλα μαζί, αλλά από ότι κατάλαβα ο συντελεστής βγαίνει από τα μικτά μ2).

Οι χτίστες δουλέψανε πράγματι 22 μεροκάματα ήτανε μόνο έξη μέρες στην οικοδομή!!!! Μόνο δύο μέρες ήτανε τέσσερα άτομα και το διαμέρισμα είναι ένα κανονικό σπίτι με διπλούς τοίχους από τούβλα και με μόνωση, είναι δηλαδή απαράδεκτη αυτή η διαφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ αληθινή ιστορία που στο τέλος της οικοδομής να είχε βγάλει το ΙΚΑ περισσότερα μεροκάματα απο αυτά που πραγματικά γίνανε.

 

να συζητήσουμε για το ολον θεμα οτι ειναι περιεργο, μαζι σας. Οτι μπορει καθε εργασια ξεχωριστα να βγαινει αλλη με περισσοτερα και αλλη με λιγοτερα μεροκαματα στην πραξη, να το δεχτω κι αυτο. Αλλα οτι βγαζει η πολεοδομια 100 μεροκαματα για ενα κτιριο συνολικα και γινονται 80, εγω δεν το εχω δει ποτε. Αναποδα ειναι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.