Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Διανομή /Κατάτμηση εξ' αδιαιρέτου οικοπέδων


Hope

Recommended Posts

Δεν προτίθεμαι να κάνω κάτι που να μην συνάδει με το νόμο. Αλλά έχω μια περίεργη περίπτωση που πιθανών να συμφέρει τον ιδιοκτήτη μια τέτοια λύση και θέλω να ξέρω. Γιατί το μη οικοδομήσιμο σήμερα, θα γίνει στο μέλλον οικοδομήσιμο με συνένωση με όμορο. Ενώ αν δώσω σήμερα πρόσωπο και στα δυο τμήματα, θα φτιάξω δύο οικόπεδα με πρόσωπο 12 μέτρα και βάθος πάνω από διακόσια και δε μου φαίνεται πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν είμαι μηχανικός αλλά εκπλήσσομαι από τα λεγόμενα της adrianna που είναι μηχανικός....Αλοίμονο εάν οι τοπογράφοι προέβαιναν σε κατατμήσεις (όχι κάθετες) χωρίς να τηρούν τα όρια αρτιότητας όπως ορίζει ο νόμος για την εκάστοτε περιοχή.

 

Φυσικά εάν προβείς σε κατάτμηση (διαίρεση) χωρίς να πληρούνται τα όρια αρτιότητας η κατάτμηση είναι αυτοδικαίως άκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εάν προβείς σε κατάτμηση (διαίρεση) χωρίς να πληρούνται τα όρια αρτιότητας η κατάτμηση είναι αυτοδικαίως άκυρη.

 

Εγώ το μόνο που ζήτησα είναι να μου υποδείξετε που το λέει αυτό ο νόμος ή από που προκύπτει.

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό, θα μου λύσει τα χέρια.

Αν όχι, το τι υπαγορεύει η λογική είναι άλλη συζήτηση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν όχι, το τι υπαγορεύει η λογική είναι άλλη συζήτηση. Ευχαριστώ.

 

 

Εγώ επ'ουδενί ανέφερα για λογικές και τέτοια, ο νόμος το επιβάλλει από τη στιγμή που ορίζει τα όρια αρτιότητας, δεν χρειάζεται να ορισθεί κάτι επιπρόσθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.