Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται αλεξικέραυνο σε όλες τις νέες οικοδομές με θεμελειακή γείωση;


ekarak

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.

 

Σε νέα οικοδομή σε παραλιακό οικισμό στη Φωκίδα (χαμηλού βαθμού επικινδυνότητας για κεραυνούς δλδ) έχουμε θεμελειακή γείωση και έχει τοποθετηθεί ιστός για τις κεραίες (επίγειες/δορυφορικές) που έχει δεθεί από το μπετατζή (με ηλεκτροκόλληση; με μηχανική σύσφιξη; δε το γνωρίζω) πάνω στον οπλισμό του τοιχίου του ασανσέρ.

Το χαζεύω προχθές λίγο πριν την οριστικοποίηση της παροχής της ΔΕΗ και συνειδητοποιώ το εξής: ουσιαστικά έχουμε μία γειωμένη ακίδα που εξέχει ~2μ από τον όγκο της οικοδομής και θα έλκει τον όποιο κεραυνό όπως ο μαγνήτης.

Έχω βέβαια βάλει αντικεραυνικό τύπου ΙΙ στη παροχή στο ΓΠ, αλλα αυτό δε με καλύπτει σε περίπτωση απ'ευθείας κεραυνικού πλήγματος! Η διατομή δε του καλωδίου της γείωσης είναι μόνο 10μμ2 και δεν αρκεί ούτε κατα διάνοια για αντικεραυνικό τύπου Ι ( που είναι και γομάρι (8 θέσεις), και κοστίζει και μια περιουσία και δεν έχει ανταλλακτικά φυσίγγια, αλλα αντικαθίσταται ολόκληρο!

 

Τι κάνουμε τώρα πατριώτες; το κόβω τον ιστό; και αν στηρίξω το νέο ιστό στον τοίχο και το ούπατ μπετού (γιατί δε παίζει πλαστικό ούπατ σε τέτοιες καταπονήσεις) βρεί πάλι στον οπλισμό, πάλι τα ίδια;

Μήπως όλες οι νέες οικοδομές με θελειακή πρέπει να έχουν αλεξικέραυνο; γιατί τότε μιλάμε για τρελλή εκτίναξη του κόστους της εσωτερικής εγκατάστασης....

 

Ηλίας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που άνοιξες έχει ενδιαφέρον.

 

Αν βάλεις αλεξικέραυνο δεν γλιτώνεις τα αντικεραυνικά.

 

Εμένα με προβληματίζει τι γίνεται με τον οπλισμό και το μπετό αν πέσει κεραυνός στον ιστό. Θα υποστεί βλάβες το μπετό?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ekarak, εξαπανέκαθεν οι ράβδοι του σιδηρού οπλισμού του σκυροδέματος συνδέονται μεταξύ τους και σχηματίζουν έναν γειωμένο κλωβό μικρής ωμικής αντίστασης. Ομοίως εξαπανέκαθεν οι ιστοί των κεραιών συνδέονται με τον σκελετό, και ακόμη και στην περίπτωση που δεν έρχονται σε επαφή με κάποια ράβδο, όλο και κάποιος επίτονος θα συνδέεται στα κάγκελα, στην σωλήνα του ντεπόζιτου διαστολής (που το θυμήθηκα!)...

Τέλος πάντων, ακόμη και όταν ο ιστός είναι μονωμένος... τα καλώδια των κεραιών είναι; Το μπλετάζ τους δεν πιάνει στο σασί του ενισχυτή, στα σώματα των πριζών κλπ κλπ; Ξέρω, οι καινούργιες πρίζες TV έχουν γαλβανική απομόνωση, αλλά οι παλιές;

 

Τι τα λέω όλα αυτά... νομίζω ότι δεν πειράζει...

 

Edit: Μπα, το μπετό δεν καταλαβαίνει από κεραυνούς... Χώρια που έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και ο καλύτερος αγωγός για εναλλασσόμενο (υψίσυχνο)... Και μόνο λόγω επιδερμικού φαινομένου οι συνδέσεις των ράβδων θα παρουσιάζουν μεγάλη αντίσταση.

Βέβαια στην περίπτωση του ekarak, αν ο ιστός πιάνει απευθείας σε κολονοσίδερο, θα έχει μικρή -λογικά- αντίσταση...

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή για την ερώτηση για το μπετό είναι μια φώτο από το βιβλίο της ΕΛΕΜΚΟ.

 

Εχει γίνει το εξής πείραμα: Έδεσαν με σύρμα μία μπετόβεργα με ένα κομμάτι ταινίας από αυτή που μπαίνει στη θεμελιακή. Εγκιβώτισαν τη σύνδεση σε άοπλο σκυρόδεμα (δοκίμιο διαστάσεων κάπου 20x20x20) και διοχέτευσαν κεραυνικό ρεύμα 30kA 10/350μs.

 

Το δοκίμιο έσκασε.

 

Και μόνο λόγω επιδερμικού φαινομένου οι συνδέσεις των ράβδων θα παρουσιάζουν μεγάλη αντίσταση.

Ακριβώς αυτή η μεγάλη αντίσταση είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα, αλλά είναι και θέμα μεγέθους. Εξάλλου έχω κι εγώ υπόψη μου θέσεις στερέωσης ακίδων αλεξικέραυνων που έπαθαν τοπικά βλάβες. Σαφώς και με άλλη κατασκευαστική πρακτική αυτές θα είχαν προληφθεί...

Αλλά είναι βλάβες επισκευάσιμες, οι οποίες δεν μπορούν να βλάψουν την φέρουσα ικανότητα της κατασκευής...

 

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχει εκτεταμένο ιστορικό βλαβών σε σκυρόδεμα από κεραυνούς (αν και δεν έχω υπόψη μου Ελληνική πηγή). Όλες σχετίζονται με την διέλευση του ρεύματος από τμήμα της μάζας του σκυροδέματος με μικρή αντίσταση. Δεν νομίζω ότι ο τρόπος όπλισης στην Ελλάδα αφήνει περιθώρια για τέτοιες βλάβες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

 

Έχω την εντύπωση (μετά από αρκετές κουβέντες με ΕΛΕΜΚΟ, διάβασμα κλπ) πως ο λόγος που το σκυρόδεμα διαρρήγνυται είναι η υγρασία που υπάρχει "παγιδευμένη" μέσα του. Δλδ την ώρα που διέρχονται τα δεκάδες kA δημιουργείται μια ταχύτατη και βίαιη αύξηση της θερμοκρασίας. Η υγρασία ατμοποιείται με συνέπεια να σκάζει το μπετόν. Γιαυτόν ακριβώς τον λόγο πρέπει να διασφαλίζεται ότι ο αγωγός καθόδου του αλεξικεραύνου μας έχει την απαραίτητη συνέχεια καθώς και μικρή (<10Ω σύμφωνα με το πρότυπο) αντίσταση. Επίσης, οτιδήποτε μεταλλικό υπάρχει πλησίον του αγωγού καθόδου είναι απαραίτητο να γειώνεται στην κοινή γείωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα a.netrino και καλώ ήλθες!

 

Οι οπλισμοί στις οικοδομές είναι αρκετά πυκνοί και καλά συνδεδεμένοι ώστε να παρουσιάζουν μικρή αντίσταση. Όσα παραδείγματα βλαβών έχω υπόψη μου είναι από ελαφριά οπλισμένα στοιχεία στα οποία το ρεύμα κινήθηκε εκτός οπλισμών. Παρά ταύτα, να σημειώσω πως δεν έχω υπόψη μου κάποια έρευνα που να μέτρησε την αντίσταση του οπλισμού...

Επιπλέον, εφόσον υποθέσουμε ότι το ρεύμα διέρχεται από κάποιο υποστύλωμα, πρέπει να έχουμε υπόψη μας πως ο τρόπος κατασκευής του οπλισμού είναι τέτοιος ώστε να δημιουργούνται αναρίθμητοι κλειστοί βρόχοι με επιφάνεια κάθετη στις δυναμικές γραμμές του μαγνητικού πεδίου. Προφανώς στους βρόχους αυτούς επάγεται ισχυρό ρεύμα, και αυτό με την σειρά του λογικά οδηγεί σε ανάλογη αύξηση της αντίστασης του υποστυλώματος στο εναλλασσόμενο ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα αυτά περί μπετόν αλλά το ερώτημά μου είναι άλλο: χρειάζεται τελικά ή δεν χρειάζεται κατα την άποψή σας αλεξικέραυνο σε κάθε νέα οικοδομή με θεμελειακή;

 

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σου δωσει κανεις απαντηση "ναι,χρειαζεται" ή "οχι, ειναι περιττη"

Πιστευω οτι εξαρταται απο τη μορφολογια της ταρατσας, την αξια του εξοπλισμου που θες να προστατεψεις (κεραιες-ενισχυτες-τηλεορασεις), το υψος του κτιριου σε σχεση με τα διπλανα, και φυσικα απο το βαθμο επικινδυνοτητας του μερους που βρισκεται η εγκατασταση.

 

Εγω δεν θα εβαζα. Εκτος αν ο πελατης δεν ειχε προβλημα με το επιπλεον κοστος..

Ενημερωνεις και σου λενε τι θελουν.

 

Ξερεις τι με προβληματιζει ομως? Καμια δεκαρια καμενες τηλεορασεις μετα απο κεραυνο που πεφτει σε μια τυπικη πολυκατοικια...

Link to comment
Share on other sites

Ekarak, συγνώμη που ξεφύγαμε από το θέμα σου.

 

Παρόλα αυτά έδωσα απάντηση παραπάνω. Το αλεξικέραυνο δεν θα σε προστατεύσει από τις υπερτάσεις στο ηλεκτρικό δίκτυο. Λόγω του κεραυνού το δυναμικό της αναμονής της θεμελιακής θα αυξηθεί πολύ σε σχέση με τη γη. Κατά συνέπεια θα αυξηθεί και το δυναμικό του ουδετέρου, οπότε θα έχεις μεγάλη υπέρταση μεταξύ φάσεων και ουδετέρου. Τα αντικεραυνικά είναι απαραίτητα για να αποφύγουμε τις ζημιές.

 

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.