Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη επένδυσης με πέτρα σε ανώφλι


tsiberi34

Recommended Posts

Υπάρχον ισόγειο κτίριο απο οπλισμένο σκυρόδεμα.

Έχω δύο ανοίγματα σε μήκος 3,00 μ. και 4,00 μ.

Έχει σχεδιαστεί να κατασκευαστεί επένδυση με πέτρα σε μορφή ξηρολιθοδομής πάχους 15 εκ. και πάνω απο τα ανοίγματα σε ύψος 2,50μ. περίπου.

Ο προβληματισμός μου είναι λόγω των μεγάλων μηκών των ανοιγμάτων πως θα κατασκευαστεί η επένδυση πάνω απο τα ανώφλια για να μην έχουμε προβλήματα με την την τοιχοποιία δηλ. ρηγματώσεις ή και κατάρευση

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το έχω ξαναδεί αυτό να συζητιέται, πριν κανένα 5μηνο... Θα σου έλεγα να έβαζες μια "κρυφή" σιδηροδοκό με αυτιά από κάτω για να κρατάνε τις πέτρες...

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, το φορτίο είναι δεδομένο (διατομή τοιχοποιίας)*ειδικό βάροςkN/m. Το υπολογίζεις, βγάζεις ροπή αμφιερείστου και διαλέγεις διατομή της αρεσκείας σου. Κάνεις και έναν έλεγχο βέλους για να είσαι σίγουρος. Αν η διατομή σου βγαίνει μεγάλη, ή αν δεν θες να βάλεις καθόλου δοκό, βάζεις κάτι τελείως υποτυπώδες και το κρεμάς από την οροφή ή από το εξ ωπλισμένου σκυροδέματος δοκάρι ανά 1m...

Link to comment
Share on other sites

...μια "κρυφή" σιδηροδοκό...

 

Και γιατί να μην είναι...φανερή? Θα είναι καλύτερο να βλέπεις την τοιχοποιία να "πετάει" και να αναρωτιέσαι "πώς στέκεται"?

 

Η λιθοδομή (ακόμη και ως επένδυση) πρέπον να διατηρεί τη "στατική αλήθεια" της. Εγώ ο...αρχιτέκτονας θα σας τα λέω? ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, μην βαράτε! Μια κουβέντα είπαμε, δια τον φόβο των ...αρχιτεκτόνων! :)

Φίλε tsiberi34, το έλαβες το μήνυμα, ρίξε ένα ΙΡΕ200 για πρέκι και καθάρισες! :)

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι συνάδελφοι να σας διευκρινήσω ότι στο ανώφλι θα υπάρχει πέτρινη επένδυση και οποιαδήποτε μορφής στήριξη θα πρέπει να κρύβεται για λόγους αισθητικής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε, πλάκα κάνω... Φυσικά και οι συνάδελφοι έχουν δίκιο σε όσα λένε περί κατασκευαστικής ειλικρίνειας, αλλά, προφανώς, αν ήταν να βάλεις πρέκι δεν θα ρώταγες...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, στέρεψαν οι λύσεις..

Σκέφτομαι μήπως να έκανα κάποιο κρυφό πρέκι, αλλά 4,00 μ. άνοιγμα με φοβίζει γιατί θα έχει φορτίο απο πάνω..

Κάτι άλλο... ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.