Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας και απόσβεση κόστους


harristheo

Recommended Posts

Κάνετε ένα βασικό λάθος στον υπολογισμό της ενέργειας, θεωρώντας ότι ζεσταίνουμε το boiler 1 ώρα την ημέρα.

 

Ο ηλιακός δουλεύει όλες τις ώρες που έχει ήλιο, αρα πρέπει να θεωρηθεί ότι και το boiler είναι αναμένο όλη την ημέρα.

Επιπλεον, δεν μιας ενδιαφερει ποια ειναι τα δυνητικα ηλιακα κερδη, αλλα ποσα απο αυτα αξιοποιουμαι. Ενας δηλ που κανει μπανιο καθε πρωϊ, ποσο ζεστο νερο μπορει να βρει διαθεσιμο στον ηλιακο θερμοσιφωνα?

Μια χαρά το βρίσκει το πρωί, είναι σχεδόν αδύνατο να καταναλωθεί όλο την προηγούμενη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό νομίζω σου λύνει το ερώτημα σου:

 

http://www.rodiaki.gr/article.php?id=52895&catid=1&subcatid=37

 

Σε 4-5 χρόνια

 

(βασιζόμενος στην τιμή αγοράς που αναφέρεις και χρησιμοποιόντας ως παράδειγμα μια μέση Ελληνική οικογένεια 4 ατόμων, που καταναλώνει τις μέσες τιμές ζεστού νερού ανά ημέρα).

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε ένα βασικό λάθος στον υπολογισμό της ενέργειας, θεωρώντας ότι ζεσταίνουμε το boiler 1 ώρα την ημέρα.

 

Ο ηλιακός δουλεύει όλες τις ώρες που έχει ήλιο, αρα πρέπει να θεωρηθεί ότι και το boiler είναι αναμένο όλη την ημέρα.

 

Μια χαρά το βρίσκει το πρωί, είναι σχεδόν αδύνατο να καταναλωθεί όλο την προηγούμενη ημέρα.

 

εγω πως εχω την ετυπωση πως αν το βράδυ κάνει κρύο ή μια μερα εχει συνεφια ακομη και αν δεν γίνει χρήση του νερου, πέφτει η θερμοκρασια του προς χρήση, νερού??

Υπαρχει περιπτωση οι συλλεκτες να λειτουργήσουν αναποδα? Να ψυξουν δηλαδη το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να κρυώνει λίγο το νερό. Ανταλλαγή θερμότητας ανάμεσα σε δύο σώματα που είναι σε επαφή γίνεται πάντα.

 

Ακόμα όμως και αυτή την εποχή (οκτώβριος) υπάρχει διαθέσιμο ζεστό νερό το πρωι, σπίτι μου τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

εγω πως εχω την ετυπωση πως αν το βράδυ κάνει κρύο ή μια μερα εχει συνεφια ακομη και αν δεν γίνει χρήση του νερου, πέφτει η θερμοκρασια του προς χρήση, νερού??

Υπαρχει περιπτωση οι συλλεκτες να λειτουργήσουν αναποδα? Να ψυξουν δηλαδη το νερο?

 

Ανάλογα με την μόνωση του Boiler, την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του νερού και του περιβάλλοντος, μπορεί να υπολογιστεί πόση θερμότητα χάνεται ανά 12ώρο ή 24ώρο. Αν έχεις τον συντελεστή kWh/24h ή W/K τότε μπορείς να το υπολογίσεις.

Οι συλλέκτες δεν μπορούν να λειτουργήσουν ανάποδα, παρά μόνο αν το boiler είναι χαμηλότερα από το ψηλότερο μέρος των ηλιακών συλλεκτών.

 

slalom η ανταλλαγή που περιγράφεις είναι αμελητέα. Υπολόγισε αν θέλεις μετάδοση θερμότητας διαμέσου διατομής Φ22 μέσω ακίνητου νερού (μόνο αγωγιμότητα δηλαδή, όχι μεταφορά)καθώς και μέσα από το μαρκούτσι ή PVC ή ΙΝΟΧ σωλήνωσης. Θα χρειαζόταν μήνες για να ψυχθεί από αυτό.

Οι περισσότερες απώλειες οφείλονται στην έλλειψη ισχυρής μόνωσης, μιας και πολλά boiler άλλο δηλώνουν και άλλο είναι, καθώς και στο mixing factor, δηλαδή στην έλλειψη σωστού σχεδιασμού εσωτερικά, για αποφυγή μίξης κρύου νερού ύδρευσης όταν εισέρχεται στο boiler και ζεστού αποθηκευμένου εντός.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία πόσο κοστίζει ή στην Ελλάδα?

Να τονίσω πως στα boiler που έχουν διπλή επίστρωση υαλοκράματος μπορείς να τα συντηρείς και ανα 5ετία. Στα ανοξείδωτα αν φαγωθεί το ανόδιο και δεν το αλλάξεις ή δεν το συντηρείς, πάει το boiler μετά απο λίγα χρονάκια..

Link to comment
Share on other sites

Thanosf εννοείς το κόστος του ανόδιου μαγνησίου+ λαστιχένια φλάντζα που θα άλλαζες και σε έναν κλασικό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?

Στα πλαίσια της γενικής ετήσιας συντήρησης ένας έλεγχος δεν βλάπτει..Ρώτα κανέναν μάστορα για το κόστος..30-50 ευρώ φαντάζομαι.

Και εννοείτε πως συνυπολογίζεται..Όταν λές

Γιατί δεν είδα να συνυπολογίζεται κάπου το κόστος αυτό...
που είναι αυτό το κάπου? Που δεν το είδες δηλαδή?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα πουθενά στους παραπάνω υπολογισμούς σου....

 

Εκτός αυτού είναι υπερβολικό να υπολογίσεις την kwh στην διπλή από την σημερινή τιμή της...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.