Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης παταριού


Recommended Posts

Μήπως μπορει καποιος να μου πει εαν γινεται αλλαγή χρήσης ενός παταριού (ισογείου καταστήματος) σε κατοικία? (μέτρα υπάρχουν στη δόμηση)

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λογικά γίνεται αλλά θα πρέπει να κοιτάξεις και άλλα πράγματα. Πχ το ύψος του παταριού είναι το απαιτούμενο για κύριους χώρους κατοικίας; κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος του παταριού είναι τρία μέτρα. Άρα είναι το απαιτούμενο για κύριους χώρους κατοικίας. Ρώτησα σε μία μηχανικό της πολεοδομίας και μου είπε ότι το πατάρι ενός καταστήματος δε μπορεί να είναι τίποτα άλλο εκτός από βοηθητικός χώρος του καταστήματος. Εγώ έψαξα το γοκ και δε βρήκα τίποτα περί παταριών. Μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω ξεκάθαρη απάντηση βάση νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Ζήτα από την υπάλληλο να σου πει πού το βρήκε οτι τα πατάρια είναι μόνο βοηθητικοί χώροι.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μου φαίνεται οτι έχει άδικο. Είναι σαν την περίπτωση ορόφου με εσωτερικό εξώστη.Φυσικά θα πρέπει να μην τίθεται θέμα φωτισμού-αερισμού κλπ.

 

Ας μας πει και κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το κατάστημα με ΓΟΚ προ του 85 το πατάρι (το ήμισυ των τετραγωνικών του καταστήματος) του χαρίστηκε στη δόμηση.

Αν είναι αυτή η περίπτωση η απάντηση από την Πολεοδομία μοιάζει λογική.

 

Ρίξε μια ματιά στο ΓΟΚ 73 ή και στο ΓΟΚ 55.

Θα τον βρεις στα downloads

Link to comment
Share on other sites

myri,

ακόμα κι έτσι να είναι αφού έχει περίσσεια σε τμ δόμησης γιατί δε μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης και να τα μετρήσει στη δόμηση τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν έχει ΣΔ δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα και με προ 85.

 

Δε ρωτά και σε καμία άλλη πολεοδομία ή άλλον υπάλληλο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ρωτήσω και αλλού γιατί και εμένα μου φάνηκε παράλογο. Αυτή στην πολεοδομία δε με ρώτησε τίποτα, μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν γίνεται αλλαγή χρήσης παταριού. Και εγώ καινούργια μηχανικός είμαι και ότι μου λένε το πιστεύω.Η άδεια του κτίσματος είναι μετά το 85. Το πατάρι μπορεί να έχει πρόσβαση από το κεντρικό κλιμακοστάσιο και έχει φωτισμό - αερισμό όσο και το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.