Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περι "κάλυψης" και έννοιας αυτής


Recommended Posts

αντιγραφο απο αρθρο 7, παρ. Ββ ("δεν προσμετρουνται στον συντελεστή..."

 

"ενας υπογειος οροφος επιφανειας ισης με εκεινη που καταλαμβανει το κτιριο, προοριζομενος αποκλειστικα για βοηθητικες χρησεις....."
(δικη μου υπογραμμιση)

 

και ερωτω:

 

εχω καλυψη κτιριου 300 μετρα σε ορθογωνιο παραλληλογραμο επι 5 οροφους. εχω ισογειο με pilotis και συνολικη επιφανεια το 1/2 της καλυψης, δηλαδη 150 τμ. (βαση εδαφιου ι1 της ιδιας παρΒ αρθρο 7)

 

Αποψη μου οτι στο Α υπογειο, μπορω να εχω 300 μετρα επιφανειας (οχι μονο 150 τμ), το 40% των οποιων θα εχει χρηση γκαραζ και στα υπολοιπα μπορω να εχω βοηθητικες χρησεις (ιδιοχρηστες και κοινοχρηστες) και παραλληλα να επεκταθω εκτος καλυψης για το υπολοιπο γκαραζ μου.

 

Η πολεοδομια θεωρει οτι ως "επιφανεια που καταλαμβανει το κτιριο" πρεπει να μετρησω αυτην του ισογειου μονο, δηλαδη την ΜΙΣΗ απο την συνολικη καλυψη κατα ΔΚ, και εκει να χωρεσω ο,τι χρηση βοηθητικη θελω στο Α υπογειο.

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω: το ισόγειο σου είναι μισό πυλωτή και το μισό κατάστημα/whatever, και σου λένε από την πολεοδομία ότι το 40% γκαράζ πρέπει να υπολογιστεί επί των τετραγωνικών του καταστήματος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ισογεια κατοικια με Η/Χ.. Το εμβαδον του υπογειου μου θα εξεταστει με βαση τη δομηση ή την καλυψη? - Την καλυψη, δηλαδη δομηση και Η/Χ

Εχεις ισογειο 5οροφου με Η/Χ.. Η απαντηση ειναι η ιδια.. Το οτι αυτος ο Η/Χ δεν μετραει βαση του αρθρου 7 δεν μπορω να δω γιατι επηρεαζει και το υπογειο..

 

Θα παρω το κουτι Α(ποψη σου)..

Link to comment
Share on other sites

αντι να χρησιμοποιησουνε για το θεμα την "καλυψη" (με την εννοια του ΓΟΚ) κανουνε φιλολογικη ερμηνεια του εδαφιου "επιφανεια που καταλαμβανει το κτιριο" και λενε "στο ισογειο το κτιριο καταλαμβανει επιφανεια Κ/2" (το αλλο ειναι pilotis, ελευθερος ημιυπαιθριος, whatever, δεν τους απασχολει) αρα επι αυτου θα παμε στο υπογειο.

 

δεν ειναι παραλογο?

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς!

Και επειδή απ'ότι διάβασα έχεις περισσότερα του ενός υπόγεια, δες εδώ http://www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1250 μήπως βρείς κάτι που σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν έχουμε μόνο pilotis δεν δικαιούμαστε υπόγειο; Δεν υπάρχει περίγραμμα κτιρίου;

 

Παράλογο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

ειπα μηπως τρελαθηκα τελειως ή εχασα επεισοδια λογω διακοπων.

 

achille ευχαριστω για το λινκ./

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ακούσει ποτέ τον όρο περιτύπωμα οικοδομής??.....

 

Και αυτοί ελέγχουν τις μελέτες μας?

 

Που τους βρήκανε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η pilotis δεν είναι κτήριο?

Και αν έχω ισόγειο 50μ² και επάνω σε αυτό στηρίξω 200μ² (ομπρέλλα στυλ), υπόγειο θα μπορώ να έχω 200μ² αφού αυτά μετράνε στην κάλυψη του κτηρίου

 

υ.γ. Που τους βρίσκουν ήθελα να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω ειναι το τρελο της υποθεσης!!! Οτι στην ουσια εχεις κτιριο!!! Εχεις Η/Χ!!! Το οτι ο Η/Χ της περιπτωσης σου δεν υπολογιζεται στους Η/Χ ειναι λογω του αρθρου 7..

 

Και ξαναθετω το πολυ απλο ερωτημα: Ισογεια οικοδομη με Η/Χ, το υπογειο ποσο θα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.