Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Επιβολή προστίμου ανέγερσης αυθαιρέτου 8 τ.μ. και υψος προστίμου 16.000 ευρώ!!!


Pisines

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Κατοικώ σε διαμέρισμα 50 τ.μ. με μια κρεβατοκάμαρα. Μετά τη γέννηση του παιδιού μου αποφάσισα να επεκτείνω σε μπαλκόνι ένα ακόμη μικρό δωμάτιο 8 τ.μ. με πέργκολα για σκεπή (Ιούνιος 2010). Μετά από καταγγελία διενεργήθηκε έκθεση αυτοψίας από την Πολεοδομία όπου επιβλήθηκε πρόστιμο ανέγερσης ύψους 16.000 ευρώ καθώς και πρόστιμο διατήρησης 8.000 ευρώ. Θέτω τα εξής ερωτήματα.

1.Υπάρχει δυνατότητα να χαρακτηρισθεί το συγκεκριμένο αυθαίρετο ως μικρή πολεοδομική παράβαση ούτως ώστε να μειωθεί το πρόστιμο;

2. Μπορεί να γίνει επανάληψη της αυτοψίας και να χαρακτηρισθεί ο χώρος ως αποθήκη και όχι ως κύριος χώρος;

3. Σε περίπτωση κατεδάφισής του υπάρχει δυνατότητα να μην πληρωθεί το πρόστιμο ανέγερσης;

4.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να μπορέσει να μειωθεί το πρόστιμο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου,

 

1. Το πρόστιμο ανέγερσης θα πληρωθεί.

2. Το πρόστιμο διατήρησης θα πληρωθεί για όσο καιρό διατηρείς το υθαίρετο.

3. Έχεις κάνει αποδοχή στην έκθεση αυτοψίας ή ένασταση? Αν έκανες αποδοχή τότε μειώνεται στο 30% (δικαίωμα αποδοχής έχεις 30 μέρες από την καταγραφή).

4. Αν μπορείς να βγάλεις οικοδομική άδεια τότε και τα δύο πρόστιμα μειώνονται στο 1/5 του αρχικού. Έχοντας κάνει όμως και αποδοχή μειώνονται άλλο 30%. Δηλαδή :

ανέργερση : 16.000 * (1/5) * (1-30%)=2.240,00

διατηρησης : 8.000 * (1/5) * (1-30%)=1.120,00 ευρώ για δώδεκα μήνες. Αν το διατηρήσεις λιγότερο απο 12 μήνες, έστω 7 μήνες τότε 1.120*7/12 = 653,33 ευρώ.

 

Καλή σου τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[email protected] -- Στην Γερμανία λοιπόν βάζουν τους ιδιοκτήτες σε ψυχιατρεία. Στην Ελλάδα το ερώτημα παραμένει αν τους βάζουν φυλακή;

 

a_than -- Στο σημείο 3) της απάντησης σας, μήπως αντί για "μειώνεται στο 30%" ισχύει το "μειώνεται κατά 30%; Το 4) υπονοεί την δεύτερη εκδοχή, ότι το πρόστιμο παραμένει στο 70% του αρχικού δηλαδή. Υποθέτω -- σωστά άραγε; -- ότι αν ο Pisines το καταβάλει στην ΔΟΥ όλο μαζί θα έχει μείωση 50% και εκεί, που σημαίνει ότι το πρόστιμο θα είναι περίπου 35% του αρχικού, έτσι δεν είναι;.

Link to comment
Share on other sites

κλεβεις μια τραπεζα σε πιανουν και γυριζεισ μετα τα λεφτα....

 

φυλακη θα πας? θα πας μεωμενα...

 

 

 

η παρανομια εγινε τελεια και παυλα....αν το δικαστικο συστημα ηθελε σεχωνε στο κελι 33...

 

 

 

προστιμο 100%....μεσα σε 30 μερεσ αποδοχη της εκθεσης της πολεοδομιας...μειωση σε 70% αρχικου....εφαπαξ καταβολη σε εφορια μειωση σε 35% του αρχικου....

 

 

παντως κατι μου λεει πως καποιοι κοιτανε αν τους βγαινουν τα νουμερα ΛΟΛΟ

Link to comment
Share on other sites

akius -- Ευχαριστώ για την ερμηνεία των προστίμων, με βοηθά να καταλάβω.

 

Σαφώς αν ληστέψω τράπεζα θα με βάλουν φυλακή, ακόμα και αν επιστρέψω τα χρήματα. Το ερώτημα -- δεν έχω καταλάβει ακριβώς είναι η αλήθεια -- είναι αν ο Pisines ή και ο κάθε παρόμοιος ιδιοκτήτης θα διωχθεί ποινικά, και αν θα τον πάνε μέσα τον άνθρωπο.

 

Φυσικά αυτά τα ρωτώ εγώ και όχι ο ίδιος, και δεν ξέρω αν είμαι εκτός πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπηκαν φυλακη για το ΜΑLL ...oι υπολοιποι θα μπουν ?

 

 

το αγχος ειναι που σε τρωει....

 

 

 

την πρωτη φορα πουγινε καταγγελια σε οικοδομη που εκανα επιβλεψη ταπαιξα μονο που δεν λιποθυμησα....

 

οταν εγινε και ηρεμησα και ολα πηγαν καλα...πηρα τηλεφωνο τους συναδελφους μου κολλητους και τους ανακοινωσα οτι εγινα εργολαβος χααχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

akius -- Αυτό που λέτε για το άγχος είναι σοφότατη κουβέντα, και το "μόνο που δεν λιποθύμησα" μου είναι επίσης οικία κατάσταση (ως ιδιοκτήτη, όχι μηχανικού).

 

Αρχίζω να καταλαβαίνω ότι η φυλάκιση είναι μάλλον απίθανη (και αισθάνομαι λίγο καλύτερα) -- αλλά από την άλλη την υπόθεση του εμπορικού κέντρου, που δεν την γνώριζα, την έψαξα στο διαδίκτυο και βλέπω ότι κάποιος "έφαγε" 12 μήνες (και με ξαναπιάνει το άγχος!).

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ....

 

δλδ κερδισε καποιος πχ 1 μυριο ευρω....εφαγε δικαστηριο 12 μηνες...πληρωσε 50.000 προστιμο και δεν μπηκε φυλακη και ειναι εξω με αναστολη!!

 

 

εμενα μου φαινεται οτι 99% των ελληνων θα τοκαναν αν ηξεραν τον τροπο !!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι εξαγοράσιμη δεν το ήξερα! Αλλά νομίζω ότι δεν μιλάμε για ίδιες καταστάσεις, γιατί εδώ για 8 τ.μ. ο άνθρωπος θα πληρώσει αρκετές χιλιάδες, ενώ ο άλλος για εκατοντάδες χιλιάδες τ.μ. θα δώσει... 50.000. Θέλω να ελπίζω πάντως ότι η ποινική δίωξη ιδιωτών-κατόχων δεν θα καταλήξει σε φυλάκιση τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως ποσα πληρωσε για να εξαγορασει την ποινη....απλα ξερω οτι σε σχεση ποσα κερδισε ΣΥΜΦΕΡΕΙ.....

πολλα βαζεις πολλα κερδιζεις...λιγα βαζεις λιγα κερδιζεις...

 

 

 

εδω δεν προλαβαινουν να δικαζουν αυτους που πρεπει με τους υπολοιπους θασχοληθουν...

 

 

οσο για τα 16.000 ενα εχω να πω...

 

 

οπιος κτιζει εχει συμβουλευτει μηχανικο και ξερει τι θα του ξημερωσει

 

οσοι το παιζουν καπου τοδα καποιος γειτονας τοκανε και αυτος θα το κανω και εγω.....πληρωνει 16.000

 

του γειτονα δεν τουκαναν καταγγελια.....1 την πληρωνει ΠΑΝΤΑ για ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σε προηγούμενο μήνυμα συστήσατε στον Pisines να το γκρεμίσει. Από αυτά που διαβάζω εδώ η διαδικασία είναι πρόστιμο ανέγερσης (πλην μειώσεις 30% και 50%, άρα περίπου 35% τελικό εφάπαξ στη ΔΟΥ), πρόσληψη μηχανικού για μελέτη και άδεια κατεδάφισης, πρόστιμο διατήρησης (το μισό του μειωμένου ανέγερσης) για όσο διαρκέσει η διαδικασία, πιθανώς δικαστήριο (με πρόστιμα αλλά μάλλον δίχως φυλακή!) και μπόλικο άγχος.

 

Σε περίπτωση που ιδιοκτήτης γνωρίζει ότι έχει παρόμοια παρανομία, και θελήσει να συμμορφωθεί ο ίδιος (δίχως καταγγελία), η διαδικασία είναι παρόμοια; Θα πρέπει ο μηχανικός του ιδιοκτήτη ή ο δικηγόρος του να καταγγείλουν τον πελάτη τους μετά από... αίτημα του ιδίου; (Και λογικό και "παράλογο" μαζί το βρίσκω).

 

Ακόμη, συνιστάτε να βρει ο ιδιοκτήτης μηχανικό (φυσικά). Και δικηγόρο δεν χρειάζεται αφού μιλάμε για ποινικό θέμα (μάλλον;).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.