Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση "κλεισμένου" εξώστη


archthanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Μου έτυχε μια περίπτωση 3οροφου με 5 διαμερίσματα, στο οποίο ο ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος, έχει κλείσει τον εξώστη (16 τ.μ.) του διαμερίσματός του. Τώρα ψάχνει πως να "τακτοποιηθεί" ο χώρος...και λέω τακτοποιηθεί, γιατί θεωρούσε πως μπορεί να συμπεριληφθεί στον 3843/2010.

 

Προφανώς, μιας και μιλάμε για εξώστη εκτός εγκεκριμένου όγκου, δε μπορεί να γίνει η τακτοποίηση που όλοι πλέον συζητάνε.

 

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με διαδικασίες νομιμοποιήσεων, εκτός από περιπτώσεις του ν.3843, τελευταία, θα ήθελα να με ενημερώσουν κάποιοι συνάδελφοι που ασχολούνται, τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Μπορεί να γίνει νομιμοποίηση ή παραμένει παράνομο ως έχει; Αν γίνεται νομιμοποίση, τι χρειάζεται σε διαδικαστικά θέματα (έγγραφα που απαιτούνται, σχέδια που πρέπει να γίνουν, αν υπάρχει τρόπος υπολογισμού του προστίμου, αμοιβή μηχανικού κλπ) και γενικά, αν είναι εύκολο, να περιγραφεί η όλη διαδικασία.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης γίνεται νομιμοποίηση, αλλιώς πας για εξαίρεση από κατεδάφιση με πρόστιμο διατήρησης... Πράγμα όμως που και αυτό για να γίνει είναι πάρα πολύ δύσκολο για κλείσιμο εξώστη.

Η οικοδομή έχει κτιστεί πριν το 1983;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω δει ούτε σχέδια, ούτε άδεια, ακόμα, απλά από κουβέντα μέσω τηλεφώνου, απ΄όσο ξέρω είναι μετά το '83.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μπορούμε να σου πουμε εάν γίνεται νομιμοποίηση.

 

Εξαρτάται εάν υπάρχουν ακόμη τετραγωνικά οικοδομησιμα στο οικόπεδο, εαν υπαρχει υπολοιπο κάλυψης, εάν έχει απόσταση Δ ο νέος χώρος, εάν βρίσκεται εντός της οικοδομικής γραμμής, όγκοι, φωτισμός-αερισμος των υπαρχόντων χωρών, φωτισμός-αερισμος του εν λόγω χώρου, θερμομονωση και γενικά εάν τηρούνται όλες οι πολεοδομικές διατάξεις όπως σε καθε Αδεια.

 

Θα χρειαστείς μια απο όλα σε μελέτες λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω πως δε μπορεί να δοθεί ακριβής απάντηση, μέσω του φόρουμ και φυσικά δε ζητάω αυτό.

Αυτό που ψάχνω να βρω είναι τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις, αν γενικά νομιμοποιούνται οι παράνομα κλεισμένοι εξώστες, σύμφωνα με ποιό νόμο, εφόσον πληρούν τις προυποθέσεις και ποιές διαδικασίες πρέπει να γίνουν (αφού ελεγχθούν τα στοιχεία της άδειας που πρέπει, μόλις τα πάρω στα χέρια μου).

Link to comment
Share on other sites

Ότι ισχύει για τις νομιμοποιησεις ισχύει και για την περίπτωση σου. Μην σε μπερδεύει το θέμα εξωστη. Η έννοια του εξωστη παύει να ισχύει μιας και μπαίνει πια στην δόμηση και την κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν μπορούμε να σου πουμε εάν γίνεται νομιμοποίηση.

 

Εξαρτάται εάν υπάρχουν ακόμη τετραγωνικά οικοδομησιμα στο οικόπεδο, εαν υπαρχει υπολοιπο κάλυψης, εάν έχει απόσταση Δ ο νέος χώρος, εάν βρίσκεται εντός της οικοδομικής γραμμής, όγκοι, φωτισμός-αερισμος των υπαρχόντων χωρών, φωτισμός-αερισμος του εν λόγω χώρου, θερμομονωση και γενικά εάν τηρούνται όλες οι πολεοδομικές διατάξεις όπως σε καθε Αδεια.

 

Θα χρειαστείς μια απο όλα σε μελέτες λογικά.

 

Ετσι. Επίσης στατική μελέτη καθώς και αποτύπωση γιατί αν κατάλαβα καλά δεν υπάρχουν σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.