Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκάλα τύπου Γ κ γύρω πλάκες


 

Recommended Posts

http://www.imageshack.gr/view.php?file=oxhh6pdcqmwc819q77s8.jpg

 

Έχω το τμήμα της κάτοψης που φαίνεται στην πρώτη εικόνα, στη δεύτερη δειχνω πως θα έχω τις γύρω πλάκες κ τα δοκάρια...

Η απορία μου είναι πώς θα λύσω τη σκάλα η οποία είναι γωνιακή με το fespa?

Μερικές γνώμες που πήρα είναι :

1) να προσομοιώσω τη σκάλα με δυο επικαλυπτόμενες πλάκες

2) να προσομοιώσω τη σκάλα με δύο δοκάρια κεκλιμένα

3) να τη λύσω στο χέρι

 

Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη, τα τυχόν θετικά κ αρνητικά της κάθε μεθόδου κ το πόσο εφικτές είναι τελικά

Link to comment
Share on other sites

Η την διαστασιολογηση της πλάκας μπορει να γινει με το χερι και θα πρεπει στη προσομοιωση του φορεα να μεταβιβασεις τα φορτια της σκαλας αλλα το πιο σημαντικο ειναι να λαβεις υποψιν τη δυσκαμψια που προσφερει η σκαλα στους οροφους που συνδεει, αυτο μπορει να γινει περιπου με καποιο γραμμικο μελος η μελος προσομοιωσης με την αντιστοιχη δυσκαμψια της πλακας της σκαλας.

Ασχετο με τη σκαλα αλλα εχεις ενα μικρο προβληματακι με μορφωση των πλακων στον πάνω οροφο, εκεινη η μικρη διερειστη μαλλον πρεπει να γινει τριερειστη και να στηριζεται στο ελευθερο ακρο της μεγαλης τριερειστης.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τη σκαλα αλλα εχεις ενα μικρο προβληματακι με μορφωση των πλακων στον πάνω οροφο, εκεινη η μικρη διερειστη μαλλον πρεπει να γινει τριερειστη και να στηριζεται στο ελευθερο ακρο της μεγαλης τριερειστης.

...σωστά και να συμπληρώσω πως το ίδιο απαιτείται και απο τα δεξιά της σκάλας.

Link to comment
Share on other sites

xenia δεν έχεις δυνατότητα να να βάλεις ένα τοιχείο ανάμεσα στους επάνω στύλους στο σημείο της στροφής?

 

Ασχετο με τη σκαλα αλλα εχεις ενα μικρο προβληματακι με μορφωση των πλακων στον πάνω οροφο, εκεινη η μικρη διερειστη μαλλον πρεπει να γινει τριερειστη και να στηριζεται στο ελευθερο ακρο της μεγαλης τριερειστης.

 

Εγώ πάλι θα την υπολόγιζα ως πρόβολο (από αριστερά), μέχρι κάτω, δηλαδή 2 πλακες αλληλοκαλυπτόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τη σκαλα αλλα εχεις ενα μικρο προβληματακι με μορφωση των πλακων στον πάνω οροφο, εκεινη η μικρη διερειστη μαλλον πρεπει να γινει τριερειστη και να στηριζεται στο ελευθερο ακρο της μεγαλης τριερειστης.

 

είναι διέρειστη επειδή δεν περνάω δοκάρι μεταξύ τους,

μπορώ να κάνω σύνδεση μιασ πλάκας σε μια άλλη, χωρίς δοκάρι μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως μπορεις, απλα θα πρεπει να μεταφερεις τα αντιστοιχα φορτια απο την μια πλακα στην αλλη καθως και ο οπλισμος ( ανω και κατω) της μικρης τριερειστης να περναει στην μεγαλη. Δεν γνωριζω πως μπορεις να το κανεις αυτο στο fespa αλλα κατι θα σκεφτεις. Ετσι υπολογιζεις σωστα τον οπλισμο μια πλακας σχηματος Γ

Αν και πολλοι θα εχουν ενστασεις και θεωριες για το αν θα πρεπει να μπει δοκος εκει η οχι για ενισχυση απο εντασεις λογω λειτουργιας διαφραγματος κτλ εμενα μου αρεσει αυτη η διαμορφωση και την εχω εφαρμοσει στην πραξη.

Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι πώς μπορεί να λυθεί μια σκάλα Γ τύπου χωρίς πλατύσκαλο στην γωνιά? Σαν δυο αμφιέρειστες πλάκες; Και αν ναί, το τμήμα της γωνιάς θα το λάβω υπόψην καί στα δύο τμήματα; Τι μήκος πλάκων να πάρω,αυτο της κάτοψης ή το κέκλιμένο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.