Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριέρειστη πλάκα, λειτουργεί ως πρόβολος ή ως αμφιέρειστη ?


 

Recommended Posts

http://www.imageshack.gr/view.php?file=t9vaxbuekfhbf108mxjm.jpg

 

Στην παραπάνω τριέρειστη (εξωστης) τα οριζόντια δοκάρια είναι προβολοι.

Σύμφωνα με το λόγο πλευρών της, προκύπτει ότι lmax/lmin>1,50

επομένως λειτουργεί ως αμφιέρειστη . 1) Πρεπεί να το δεχτώ? Δηλαδή να αφήσω την πλάκα να στηρίζεται σε δύο προβόλους?

2)Γιατί το fespa κατά την αυτόματη συνδεσμολογία τη βγάζει τριέρειστη?Τελικά πώς θα την επιλύσει? 3) Πρέπει να προσέξω περισσότερο τα δοκάρια αυτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγώ το ίδιο θα την όπλιζα σαν πρόβολο ..

 

Με 20 εκ πάχος και Φ12/15 φουρκέτα είσαι ΟΚ !!!

 

Αν και έχει γίνει στο παρελθον ανάλογη συζήτηση ... απο την στιγμή που τα δοκάρια στο άκρο τους έχουν βέλος κάμψης (αν και μικρότερο της πλάκας) δεν λειτουργεί ακριβώς σαν στίριξη για την πλάκα ώστε να την πάρεις τριέριστη ..

 

Στο μέσο του ανοίγματος πάντως θα έχεις ροπές προβόλου ....

Link to comment
Share on other sites

2.06*4,85 δεν ειναι μεγαλος προβολος ?

 

το 4,85 δεν παίζει κανένα ρόλο, 2.06 είναι αρκετά σύνηθες, είναι μάλλον μέτριο- με το 2.40 σαν ένα βατό όριο ας πούμε - κατα τα άλλα συμφωνώ με τον chronism

Link to comment
Share on other sites

chronism εγώ, ανάλογα με τις περιστάσεις, θα την έβγαζα και ως τριέριστη. Γιατί όχι; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες για τα βέλη και τις στηρίξεις...Κυρίως εάν κρατήσει τα φουρούσια, θέλει τα σπαστά κατά τα 4,35μ.

Link to comment
Share on other sites

xania μπορείς να κάνεις ότι θες.

Πιο απλό είναι να αφαιρέσεις τα φουρούσια και να δημιουργήσεις έναν καθαρό πρόβολο, ο οποίος οπλίζεται πολύ όμορφα όπως είπε και ο chronism. 2 μ πρόβολος δεν είναι μεγάλος - είναι μάλιστα και από τους πιο συνηθισμένους. Απλά όπλισε κατάλληλα την δοκό και δες λίγο τα υποστυλώματα σου.

Αν νιώθεις αβεβαιότητα άφησε τις δοκούς αλλά τότε θα βάλεις οπωσδήποτε τα σπαστά που λέει ο actn, επειδή όσο μακρόστενη και να είναι η πλάκα θα έχεις λίγες ή περισσότερες αρνητικές ροπές κατά ψ κοντά στις δοκούς

Link to comment
Share on other sites

ΣτέφανοςΒ

Έχω ακούσει από πελάτες μου παράπονα για ρωγμές κάθετες στη στηρίζουσα δοκό (παράλληλα στον κύριο οπλισμό) σε προβόλους μεγάλου μήκους όπως τα 4,85 που αναφέρθηκαν. Ίσως αν βάζαμε και ένα διανομής Φ8/25 ΚΑΤΩ σε τέτοιους προβόλους να λύνονταν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω και εγώ Χάρη αυτό, αλλά σε γωνιές προβόλων όπου και βάζω μία εσχάρα οπλισμού κάτω

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως και όπως είπα άρχισα να βάζω και κάτω οπλισμό διανομής Φ8/25 σε προβόλους >2μ μεγάλου μήκους >4μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.