Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι ανοιχτό δε θέλω να μετρηθεί ως όροφος σε μονοκατοικία


geom

Recommended Posts

έχω μονοκατοικία 4όροφη!

μέγιστο ύψος 14.5 και 4 ορόφους μαξ.

θέλω να κάνω 4 ορόφους 3 μέτρων και τα 2.5 που περισσεύουν να τα δώσω στο σαλόνι. Η σκάλα είναι ευθύγραμμη (δε στρίβει) οπότε για να κάνει το 2πλό ύψος πρέπει να έχει πλατύσκαλο το οποίο είναι φυσικά σαν Π πλάτους 1μ περίπου, οπότε γίνεται σα γέφυρα που κοιτά κάτω στο σαλόνι. Ανησυχώ μη το θεωρήσουν όροφο. Σημειωτέον το WC θα έχει διπλό ύψος μέσα και υπάρχει και ασανσέρ φυσικά. Το πλατύσκαλο δεν εξυπηρετεί κλειστούς χώρους, αλλά έχει πρόσβαση σε ένα στενό δώμα που δημιουργείται από εσοχή του ορόφου αυτού σε σχέση με τον κάτω. Θα το δείξω ως μη-βατό δώμα αν και θα ήθελα να χρησιμοποιηθεί ως εξώστης, όμως δε θέλω να έχω πρόβλημα με το πατάρι-πλατύσκαλο. Έχω αρκετό υπόλοιπο συντελεστή οπότε πραγματικά δεν υπάρχει πρόθεση να κλειστεί το πατάρι ή οτιδήποτε. Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Για να σου μετρήσουν το πλατύσκαλο σαν ξεχωριστό επίπεδο πρέπει να έχει ιδιαίτερα μεγάλες διαστάσεις. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

το Π πλατύσκαλο είναι 7.5 τετρ.μέτρα (πλαισιώνει τη σκάλα -η σκάλα είναι η πλευρά του Π που λείπει) και το Π έχει σταθερό πλάτος 1μ. Ο όροφος -το περίγραμμα-είναι μικρό, είναι σχεδόν 40τμ.

Link to comment
Share on other sites

@geom

 

...θα σου πρότεινα να περάσεις μια βόλτα από την Πολεοδομία να τα ξεκαθαρίσεις όλα αυτά γιατί δεν ξέρεις τι ερμηνείες δίνει ο καθένας. Έτσι και αλλιώς έχεις συντελεστή οπότε ότι και να σου πούνε μέσα θα είσαι...

 

ΥΓ. πχ αν πας σε 3 διαφορετικές μπορεί να πάρεις έως και 3 διαφ. ερμηνείες!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω, οι ερμηνείς είναι πολυπολιτισμικές...

δε με ανησυχούν τα τετραγωνικά, με ανησυχεί να μη μου πουν ότι το θεωρούν όροφο γιατί δε δικαιούμαι άλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εδώ είναι το σχέδιο του πλατύσκαλου, φαίνεται αριστερά και το ασανσερ και η τουαλέτα του κάτω ορόφου την οποία θα προτιμούσα να σκεπάσω με πλάκα χωρίς να κλείσω με τοίχους.

χωρίς να μετρήσει ως όροφος

μπροστά (κάτω κάτω) είναι το μικρό δώμα που γίνεται από την υποχώρηση του υαλοστασίου, θέλω να είναι βατό, προφανώς δε μπορώ να το πω ημιυπαίθριο, αλλά βατό δώμα; τι λέτε;

platyskalo.pdf

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το βλέπω θα μπορούσε να δημιουργηθεί θέμα, δεδομένου ότι το κλιμακοστάσιο-γεφυρα καταλαμβάνει το 50% της κάτοψης

 

θα σου πρότεινα να αλλάξεις λίγο την σκάλα που ξεκινά από το ισόγειο, και να αποφύγεις τη γέφυρα ωστε να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι η κάτοψη είναι πάρα πολύ μικρή, όχι ότι έχει απλωθεί το πλατύσκαλο το οποίο είναι 1μ παντού... έχω υπόλοιπο συντελεστή, δεν έχω πονηρό σκοπό...

Link to comment
Share on other sites

Μα τί το παιδεύουμε? Κανονικότατα μετράει στη δόμηση!!!

 

Προφανώς και εξυπηρετεί το ανέβασμα αλλά όχι και "πλατύσκαλο"! ;)

 

έντιτ: εγώ, αν ήμουν υπάλληλος, δε θα το θεωρούσα "όροφο"...αλλά εξαρτάται πού θα πέσεις διότι δεν υπάρχει και κανένας σαφής ορισμός του "ορόφου".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.