Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πατάρι ανοιχτό δε θέλω να μετρηθεί ως όροφος σε μονοκατοικία


geom

Recommended Posts

μπορεί να λέω και μεγάλη βλακεία... αλλά δες τι λέει ο κανονισμός για μηχανολογικό όροφο με χαμηλό ύψος, ο οποίος δε μετρά στη δόμηση ούτε στους ορόφους και κοίτα μήπως το βαφτίσεις κάπως έτσι!

 

Αλλά κάνε και μια βόλτα από την πολεοδομία.... αφού δεν έχεις κύριους χώρους και όντως από το σχήμα της σκάλας επιβάλετε αυτό το πλατύσκαλο-διάδρομος... μπορεί και να στο δεχτούν.

Γιατί φαντάσου πως το ίδιο πρόβλημα θα υπήρχε και με ανάπτυξη σε ευθεία. Δηλαδή σκάλα μέχρι το +2,50 , πλατύσκαλο 2-3 μ και μετά πάλι σκάλα μέχρι το +4 π.χ. Και όλο αυτό να αναπτύσσεται κατά μήκος του καθιστικού... Τότε θα ήταν αρχιτεκτονική επιλογή; μια υπόθεση κάνω... μπας και βρούμε άκρη με το ΓΟΚ

Link to comment
Share on other sites

στη δόμηση ευχαρίστως να το μετρήσουμε, δεν υπάρχει θέμα.

το πρόβλημα θα ήταν να μας το πούν όροφο γιατί τους έχουμε εξαντλήσει για άλλους λόγους.

επίσης μπορώ να κάνω εκεί που δείχνω τρύπα στο κάτω WC προσβάσιμο χώρο είτε ανοιχτό (χωρίς τοίχους) ή με τοίχους; αποθκούλα.

 

είναι τρελή η κάτοψη αλλά είναι λύση σε δύσκολη περίπτωση.

 

θα εξετάσω και τη λύση του μηχανολογικού ορόφου πιθανώς

η σκάλα δε μπορεί να αλλάξει σχήμα και θέση πλέον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με... καθυστερηση:

Ο επιπλέον όροφος για ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις νομίζω πως γίνεται μόνο σε ειδικής χρήσης κτίρια (κατοικία<50%) και απαιτεί γνωμάτευση του φορέα που θα εγκρίνει την συγκεκριμένη ειδική χρήση. Το δε ύψος του είναι πολύ μικρό, νομίζω <2.20.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.