Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όμορες ιδιοκτησίες


tsilena

Recommended Posts

tsilena γιατί δεν τους δίνεις τη 2η ανακοίνωση της ΔΕΗ που το λέει ξεκάθαρα;

 

"Επίσης δεν θα γίνονται δεκτές πολλαπλές αιτήσεις σε όμορα ακίνητα που υποβάλλονται υπό τη μορφή εμφανώς παρεμφερών ή εναλλασσόμενων εταιρικών σχημάτων, με κατακερματισμό της συνολικής ισχύος σε επιμέρους σταθμούς ισχύος εκάστου μέχρι 100 kW.

 

Μεμονωμένες αιτήσεις επί ομόρων ακινήτων διαφορετικής ιδιοκτησίας μπορούν να γίνονται αποδεκτές, υπό την επιφύλαξη της εξακρίβωσης της μη συσχέτισής τους κατά την φάση της εξέτασης."

Link to comment
Share on other sites

lefteriz νομίζεις ότι δεν το έχω κάνει; 700 ιδέες τους έχω δώσει.

 

Υπάρχει το ρέμα στα νότια του άρτιου και στα βόρεια του μη άρτιου γηπέδου.

Το μη άρτιο έχει μοναδική πρόσβαση από άρτιο.

Τα δύο γαιοτεμάχια αναλύονται σε ένα συμβόλαιο γονικής παροχής.

Ο Μηχανικός τους επιμένει ότι δεν είναι όμορα. Και δε διαφωνώ, με τον άνθρωπο, πως θα μπορούσα άλλωστε. Και στο φόρουμ ανάλογα με αυτόν μου είπαν και τη νομοθεσία που κοίταξα τον ορισμό των "ομόρων ιδιοκτησιών" κάπως έτσι είναι.

Εδώ όμως μία ΕΕΜΚ θέλεις να κατεβάσεις και δεν υπάρχει Πολεοδομία στην Ελλάδα που να ζητάει τα ίδια πράγματτα με μία άλλη.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλουν να πάρουν το ρίσκο της υπαιτίας πολλαπλής αίτησης ιδίου σχήματος, για κατακερματισμό της συνολικής ισχύος σε επιμέρους σταθμούς.

 

Τουλάχιστον τους έπεισα να κατέβουν οι αιτήσεις με χωριστά τοπογραφικά.

Ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα. Έτσι πάντα κάποια νέα ιδέα βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Tsilena είναι εύκολο να υποδείξεις σε ποιο σημείο της νομοθεσίας βρήκες τον ορισμό των ομόρων ιδιοκτησιών;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Αν και το τόπικ ειναι παλιό, συνεχίζω εδώ για να μην ανοίγω και άλλο!!!

Έχω την εξής περίπτωση... 2 όμμορα αγροτεμάχια, το ένα ενός ιδιοκτήτη και το άλλο της συζύγου του..

Γύρω στα 8,5 στρέμματα το καθένα.. χωράνε οριακά απο ένα 500άρι..

Δικαιούμαι να κάνω δύο 500άρια κολλητά, ή πρέπει να κάνω ένα ενιαίο μεγάλο απο συνένωση των αγροτεμαχίων?

Θα ήθελα να καταθέσω ένα 500άρι σε φυσικό πρόσωπο και άλλο δίπλα σε Ο.Ε μήπως και πουληθεί αργότερα... Τι μπορώ να κάνω? Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Πως υπολογίζονται τα 500άρια? Μπορείς να κάνεις συνένωση?.Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για τα γήπεδα, πρόσωπα σε δρόμους, προυπάρξεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.