Μετάβαση στο περιεχόμενο

iTopography: μια νέα εφαρμογή για το iPhone


Polytexniths

Recommended Posts

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την χρησιμοτητα αυτου του προγραμματος ρε μαγκες..καλά το να λέει ο πολυτεχνιτης οτι μπορει να χρησιμοποιηθεί για τοπογραφικα δεν σχολιαζω..γιατι θα γινω παρα πολυ κακος..ασχολησου με τα της σχολης σου φιλε μου...

ο καθε κλοουν σε λιγο θα κανει τοπογραφικουλια......ρε τι παθαμε..

anyway, για να επιστρεψω στην αρχικη ιδεα της εφαρμογης(μαλλον...) δεν καταλαβαινω τι νοημα έχει με την εννοια..οτι αν ειναι εφαρμογη για να δινει ενα εμβαδον τι να το κανω..μπαις στο google earth παιξε σαν παιδακι κανε ενα πολυγωνο και σου δινει εμβαδον...

παλαβωσατε ολοι??????

καλο βραδυ και καλα μυαλα.......................

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα να μπορείς να χρησιμοποιείς το Google map, εντός της εφαρμογής, για να υπολογίζεις το εμβαδόν μιας οποιαδήποτε επιφάνειας πάνω στη γη ετοιμάζεται, και σύντομα θα είναι διαθέσιμο. Όμως, πώς θα υπολογίσεις το εμβαδόν του σπιτιού σου ή ενός δωματίου?

 

Όσο για το τοπογραφικό ... απλά μαθηματικά είναι ... δεν σκοπεύω, όμως, να το ενσωματώσω στην εφαρμογή

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

απλα μαθηματικά είναι....

που τα εχεις δει αυτά ρε μεγαλε..εχεις δει πολλους μαθηματικους να κανουν τοπογραφικά.

εισαι πολυ βαθια νυχτωμενος...μιλας για μια επιστημη που δεν την ξέρεις,δεν την κατανοεις και την εκανες και απλή...

πως στο διαολο εβγαλες πολυτεχνειο δεν καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

είδατε βρε ο Σηφουνακης....θα κάνει πλούσιους και κάποιους άσχετους με το αντικείμενο της τοπογραφίας.

Βεβαια...βέβαια το έχω και εγώ στο αιφονι μου αυτο το πρόγραμμα. αλλά το χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ οταν θέλω πολλλλλλλλλλυυυυυυυυυ πρόχειρα να επιβεβαιώσω κάποιο εμβαδό.

 

Τώρα που διάβασα οτι θα βάλει και google maps πάει τελείωσε.....ουτε καν απόσπασμα απο χάρτη ΓΥΣ θα χρειάζεται να επισυνάπτουμε !!!!!!!

 

Η πλάκα είναι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ οτι σε μια μικρή πολύ μικρή πόλη του ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ, ΑΝΑΔΕΛΦΟΣ (συνάδελφος) που μου παρουσίασε εξαρτημένο τοπογραφικό φτιαγμένο με μέτρηση απο το γραφείο του δια μέσω κτηματολογίου, έτσι και το πάρει χαμπάρι...θα κουράζεται και θα βγαίνει και πεδίο με αυτή την εφαρμογή!!!! Ααααααα ξέχασα αυτός δεν έχει αιφονι!!!! άρα ευτυχώς άκυρο!!!!

Τώρα που θα αναβαθμιστεί βέβαια, αφού ο δημιουργός του λέει οτι όλα είναι απλά μαθηματικά....(μήπως μονο πρόσθεση???) λέω να αναβαθμίσω και εγώ το πτυχίο μου απο ΑΜ σε ΑΜ-ΑΤΜ...(ένα Τ είναι η αλλαγή σιγά τα πράγματα!!!!!) μήπως να προσθέσω και ενα ΠΜ???? η θέλω πολλά?

Link to comment
Share on other sites

starrosa σε ευχαριστώ που χρησιμοποιείς την εφαρμογή. Όταν υπολογίζεις ένα εμβαδόν, έχεις παρατηρήσει αποκλίσεις μεταξύ των δικών σου υπολογισμών και του iTopography?

Link to comment
Share on other sites

εγώ ως αρχιτέκτονας ΔΕΝ κάνω τοπογραφικά. Αλλά επειδή κάποιο μέρος της δουλειάς μου έχει την ανάγκη επιβεβαίωσης επιφανειών είτε αγροτεμαχίων είτε οικοπέδων χρησιμοποιώ την εφαρμογή σου.

Οπως και προείπα την χρησιμοποιώ για ΠΡΟΧΕΙΡΗ επιβεβαίωση αυτών των επιφανειών. Και επειδή είναι βασισμένο στο GPS που έχει αποκλίσεις...τοτε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά οτι ναι έχει αποκλίσεις και μάλιστα σημαντικές....Είναι βοηθητικό και οχι επιστημονικό πρόγραμμα...

και η τοπογραφία, όπως και η αρχιτεκτονική, όπως και η χημεία, όπως και η ιατρική είναι ξεχωριστές επιστήμες. Δεν είναι όλα απλά μαθηματικά.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεψες δύο διαφορετικά πράγματα : την ακρίβεια του GPS και την ακρίβεια των υπολογισμών. Από όσα έγραψες, συμπεραίνω ότι υπάρχει απόκλιση στην ακρίβεια του GPS αλλά όχι στην ακρίβεια των υπολογισμών. Αν θέλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα GPS χειρός για μεγαλύτερη ακρίβεια, και το iTopography για τους υπολογισμούς.

 

Επίσης, η επιστήμη του μηχανικού στηρίζεται κυρίως στα μαθηματικά, και λιγότερο στη φυσική (επειδή και η φυσική εκφράζεται με μαθηματικά). Αν σε ενοχλεί η φράση "απλά μαθηματικά" γιατί θεωρείς ότι υποβαθμίζω τη δουλειά σου, ζητώ συγνώμη ... δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Η εφαρμογή iTopography χρησιμοποιεί μαθηματικά για να κάνει πολύπλοκους υπολογισμούς. Η εύρεση των συντεταγμένων δίνοντας μόνο τις αποστάσεις μεταξύ των σημείων είναι πολύπλοκο, αλλά όχι δύσκολο (για μένα είναι απλά μαθηματικά)

Edited by Polytexniths
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θέλω να ερθω σε πλήρη αντιπαράθεση μαζί σου γιατι θα μπούμε σε ενα ατελείωτο "παιχνίδι" μου πες σου πα...

θα στο πω απλά....

εχω ενα τοπογραφικό εξαρτημενο ενος οικοπεδου ΑΒΓΔΕΖ με εμβαδο 1234.

εχω το itopography και παω στα σημεια ΑΒΓΔΕΖ και τα ορίζω...και μου δίνει εμβαδό 1324

 

τι συμπερασμα βγάζεις?

 

και για το πως θα γίνει ενα τοογραφικό σε παρακαλώ πολυ μη το ξαναπεις με ενα gps χειρός....και αυτά έχουν αποκλίσεις....

 

στο τονίζω προσωπικά πιστεύω οτι η εφαρμογή σου είναι πολυ καλή για ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να κάνω δύο ελέγχους:

1) Οι συντεταγμένες των σημείων Α,Β,Γ,Δ,Ε,Ζ είναι οι ίδιες?

2) Αν όχι, τι εμβαδόν θα υπολογίσει η εφαρμογή αν δώσω τις σωστές συντεταγμένες?

Αν ναι, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τους υπολογισμούς, και θα ήθελα να μου στείλεις τις συντεταγμένες για να ελέγξω τον κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.