Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Αυθαίρετο ή ημιυπαίθριος ;


john_72

Recommended Posts

Μερικές διευκρινήσεις, παρακαλώ, από τους επαϊοντες του ωραίου αυτού forum,

 

 

Ο τρίτος όροφος ήταν 25 τμ, του πρόσθεσαν μία κεκλιμένη κεραμοσκεπή επεκτείνοντας τον ανατολικό τοίχο κατά ...4 μέτρα. Έτσι ο χώρος μεγάλωσε κατά ...40 (!) ακόμη τμ, οπότε η τρίτος όροφος έγινε περίπου όσα τετραγωνικά ήταν και ο δεύτερος όροφος. Το ένα άκρο της κεραμοσκεπής στηρίχθηκε σε ξύλινα δοκάρια, που στερεώθηκαν στην... οριζόντια δοκό του κτιρίου με μεταλλικές βίδες (!), ενώ το άλλο άκρο της στηρίχθηκε στον τοίχο που επεκτάθηκε προς ...ανατολάς. Ο χώρος που έμεινε για μπαλκόνι μετά από όλα αυτά είναι όσος και ο χώρος του υποκείμενου δεύτερου ορόφου, δηλαδή έχει πλάτος περίπου 1 μέτρο.

 

 

Όλα αυτά έγιναν το 2004, όταν επέστρεψα οι οικοδομικές εργασίες είχαν περατωθεί, και ο φιλόστοργος πατήρ μου έγραψε και την ψιλή κυριότητα του εν λόγω ορόφου...

 

Έχω γίνει μέρος του προβλήματος που λέγεται αυθαίρετη δόμηση ή μπορεί να υπάγεται το παραπάνω στην περιβόητη τακτοποίηση; Υπάρχει κίνδυνος να μου έρθει στο κεφάλι μία μέρα όλη η κατασκευή; Να το γκρεμίσω να ησυχάσω προτού μου έρθει καμία κεραμίδα; Αν και στην φάση αυτή ο μισθός μου δεν φτάνει ούτε για τις εργασίες αποκατάστασης, θα μπορούσα όμως να αγοράσω ένα αντίσκηνο, ένα χάρτινο box για αστέγους, ή ένα μεγάλο πιθάρι, και μέσα από εκεί να παρακολουθώ την συζήτηση για τα 70 και 80 και 90 ακίνητα των πολιτικών μας

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και για κάθε σχόλιο, τεχνικό-νομικό-ηθικό

 

 

με εκτίμηση

 

John

Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετο που κρίνεται κατεδαφιστέο και επιβάλλονται τα πρόστιμα που ορίζει η κείμενη πολεοδομική και εργατική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

 

Αν αφαιρεθεί η στέγη και επανέλξει στα αρχικά...σύνορα του μικρού πλην τιμίου δώματος, αυτό που με προβληματίζει επίσης είναι αν έχει πληγωθεί και η οριζόντια δοκός από τις 7 με 8 πιθαμιαίες βίδες που έχουν βάλει για την στήριξη της κεραμοσκεπής. Αρκεί να κλειστούν με μπετόν ή τα πράγματα είναι πιο σοβαρά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.