Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλημέρα

ταχτοποίησε το όλο σαν κατοικία. ποσό διάφορα να έχει το πρόστιμο αν αφαιρέσεις το w.c.

η κουζίνα κύρια χρήση δεν είναι?

ο διάδρομος μέσα στο διαμέρισμα εννοεις?

αν μπορούσες να επισυνάψεις και ένα σχέδιο θα ήταν χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σχεδιο...το σεναριο ειναι υποθετικο..

Πες οτι εχεις εναν χωρο που στα σχεδια ειναι βοηθητικης χρησης.

Οταν τον μετατρεψεις σε κατοικια, με βαση το γραμμα του νομου, οι χωροι της κατοικιας

(λουτρα, διαδρομοι, κτλ) που ειναι βοηθητικοι χωροι ΔΕν υπαγονται στην ρυθμιση.

Μου φαινεται εν τουτοις λιγο παραλογο αυτο....αντε πες στον ιδιοκτητη μετα οτι ξερεις.....απο ολο το σπιτι καποια τετραγωνικα δεν νομιμιοιουνται...

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν πρέπει να συγχέουμε τις έννοιες

δηλαδή έχουμε αρχικά τον διαχωρισμό

 

  • κύρια χρήση (κατοικίες, γραφεία καταστήματα κτλ)

 

  • βοηθητική χρήση (γκαράζ, αυτόνομες αποθήκες, κοινόχρηστος χώρος άνω της εισόδου κτλ )

 

και ένας χώρος κύριας χρήσης έχει κύριους χώρους και βοηθητικούς που δεν παύουν όμως να έχουν κύρια χρήση.ε?

Link to comment
Share on other sites

Οι χωροι κυριας και βοηθητικης χρησης καθοριζονται απο τον ΓΟΚ με βαση τις ωρες που περναει ενας ανθρωπος την ημερα του σ αυτους.

Απο 2 ωρες και πανω θεωρειται χωρος κυριας χρησης...

Γκαραζ, αποθηκη , λουτρα W.C ειναι βοηθητικοι χωροι και εντασσονται στην ιδια κατηγορια..εγω ετσι το αντιλαμβανομαι...

Με ολο το θαρρος συναδελφε, αλλα ο διαχωρισμος που κανεις δεν νομιζω να υφισταται...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πάντως ότι το W.C. της κατοικίας με το W.C. της αποθήκης κάτω στο υπόγειο ενώ είναι βοηθητικοί χώροι και οι δυο, ο πρώτος μεν ανήκει σε κατοικία(αυτοτελής ιδιοκτησία κύριας χρήσης) ενώ ο δεύτερος σε αποθήκη (αυτοτελής ιδιοκτησία βοηθητικής χρήσης)

το μεν πρώτο μπαίνει στο σ.δ το μεν δεύτερο όχι έτσι δεν είναι?

μήπως εκεί είναι η απάντηση?

:roll:

 

για δες αυτό:

 

από εγκύκλιο 15

 

"Ομοίως δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν.3843/2010 βοηθητικοί

χώροι, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη

χρήση αυτή σε άλλη βοηθητική χρήση."

 

δηλαδή το W.C του υπογείου στο παράδειγμα σου αν άλλαξε χρήση

στη διαρρύθμιση και έχει γίνει αποθήκη του διαμερίσματος(βοηθητικός χώρος και πάλι) δεν υπάγετε στο ν3843/10?

ενώ αν παρέμεινε W.C.?

δεν ξέρω.

Οι υπόλοιποι τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση...

η διαδικασία αφού κατατεθεί ο φάκελος ποια ακριβώς είναι?

εμπλέκεται πουθενά το ΙΚΑ?

υπάρχει περίπτωση οφειλές προς ΙΚΑ που βρίσκονται μέχρι στιγμής στο αρχείο να έρθουν στην επιφάνεια με τη τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα. Έχουμε Η/Χ σε διαμέρισμα (κατοικία), ο οποίος έκλεισε και έγινε κουζίνα. Η κουζίνα είναι "βοηθητική χρήση" κατά την άποψή σας. Όπως άλλωστε και ο "Η/Χ". Σύμφωνα με το νόμο λοιπόν, εφόσον αλλαγή χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική χρήση δεν επιτρέπεται, αυτός ο Η/Χ δεν τακτοποιείται! Έτσι δεν είναι; Θα πρέπει να είναι μόνο υπνοδωμάτιο ή σαλόνι;

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω το εξης : μπορω να τακτοποιησω ενα χωρο 20 τ.μ. ο οποιος στην πολεοδομια φαινεται ως ημιυπογεια αποθηκη αλλα τελικα εγινε ισογειο διαμερισμα ? θα μου ζητησουν να το μπαζωσω 1,5 μ. για να φαινεται οτι βρισκεται στο περιγραμμα του ογκου ?

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα. Έχουμε Η/Χ σε διαμέρισμα (κατοικία), ο οποίος έκλεισε και έγινε κουζίνα. Η κουζίνα είναι "βοηθητική χρήση" κατά την άποψή σας. Όπως άλλωστε και ο "Η/Χ". Σύμφωνα με το νόμο λοιπόν, εφόσον αλλαγή χρήσης από βοηθητική χρήση σε βοηθητική χρήση δεν επιτρέπεται, αυτός ο Η/Χ δεν τακτοποιείται! Έτσι δεν είναι; Θα πρέπει να είναι μόνο υπνοδωμάτιο ή σαλόνι;

 

Eτσι ακριβως ειναι...

Θα μου πεις...και που θα το μαθουν οτι ειναι κουζινα και οχι Υ/Δ, μονο σε περιπτωση αυτοψιας ....

Εγω τους εξηγω την κατασταση οπως εχει, και η αποφαση για το αν θα το κανει ή οχι ειναι του ιδιοκτητη.Η ουσια ειναι οτι θα χει κανει μια ψευδη Υ/Δ και οτι παρολο το προστιμο που θα χει πληρωσει, θα εξακολουθει να ειναι παρανομος...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πάντως ότι το W.C. της κατοικίας με το W.C. της αποθήκης κάτω στο υπόγειο ενώ είναι βοηθητικοί χώροι και οι δυο, ο πρώτος μεν ανήκει σε κατοικία(αυτοτελής ιδιοκτησία κύριας χρήσης) ενώ ο δεύτερος σε αποθήκη (αυτοτελής ιδιοκτησία βοηθητικής χρήσης)

το μεν πρώτο μπαίνει στο σ.δ το μεν δεύτερο όχι έτσι δεν είναι?

μήπως εκεί είναι η απάντηση?

:roll:

 

για δες αυτό:

 

από εγκύκλιο 15

 

"Ομοίως δεν υπάγονται στις διατάξεις του ν.3843/2010 βοηθητικοί

χώροι, σύμφωνα με την οικοδομική τους άδεια, οι οποίοι έχουν αυθαίρετα αλλάξει τη

χρήση αυτή σε άλλη βοηθητική χρήση."

 

δηλαδή το W.C του υπογείου στο παράδειγμα σου αν άλλαξε χρήση

στη διαρρύθμιση και έχει γίνει αποθήκη του διαμερίσματος(βοηθητικός χώρος και πάλι) δεν υπάγετε στο ν3843/10?

ενώ αν παρέμεινε W.C.?

δεν ξέρω.

Οι υπόλοιποι τι λέτε?

 

Αν παρεμεινε W.C εννοειται οτι δεν το συνυπολογιζεις στα τετραγωνικα της τακτοποιησης.

Πιστευω οτι ετσι ειναι παντως....η εγκυκλιος αλλωστε ειναι σαφεστατη περι αλλαγης απο βοηθητικη σε βοηθητικη.Κατα τη γνωμη μου ειναι εντελως λαθος καθοτι αυτοματως αφηνει εκτος τακτοποιησης λουτρα, W.C, διαδρομους, κουζινες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.