Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Διονυση συμφωνώ με τον Athan. Δεν σχετίζεται ο κλεισμένος ημιυπαίθριος του πρώτου ορόφου με την υπέρβαση ύψους στον 5ο. Έτσι κι αλλιώς όπως είπες είναι και διαφορετικές ιδιοκτησίες. Αλλά όπως και ναχει, τακτοποιείς ότι δηλώσεις ότι άλλαξες κι όχι ότι παρανομία υπάρχει. Οπότε προχώρα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σε ολους και ελπιζω ολοι να βγαλουμε κατι απο αυτη την υποθεση.

 

Το δικο μου θεμα:

1.Αυξηση διαστασεων σοφιτας (αν εχει περασει το υψος σιγουρα

δεν τακτοποιειται)

 

2.Αυξηση τετραγωνικων χωρων κυριας χρησης που δεν εχουν δηλωθει

στην αδεια ακομα και αν ο ιδιοκτητης μου ανεφερε οτι ειχε υπολοιπο συντελεστη.

 

Τακτοποιουνται αυτες οι δυο περιπτωσεις;

Και αν ναι σιγουρα πρεπει να σχεδιασω την πραγματικη κατασταση μεσα

στην τεχνικη περιγραφη;

 

Ευχαριστω.

Πετρος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

 

διονυση τακτοποιεις ολους τους χωρους οι ποιοι ειναι στο νομιμο υψος

οποιος οροφος η οροφοι εχουν υπερβαση υψους ,δεν μπορεις να ρυθμισεις υα ημιυπαιθρια τους

 

αν πχ η πολυκατοικια εχει 6 οροφους ,και οι 5 πρωτοι ειναι στο νομιμο υψος και ο 6 εχει υπερβαση,τακτοποιεις κανονικοτατα τα ημιυπαιθρια στους 5 πρωτους ,ενω στον 6 δεν μπορεις

 

αλλο ερωτημα τωρα

εχουμε μια κατοικια με ημιυπογειο,ισογειο και 1ο οροφο

εχουμε αλλαγη χρησης του ημιυπογειου χωρου,ο οποιος στα σχεδια της πολεοδομιας ειναι χαρακτηρισμενος ως αποθηκες.εχει συνολικο μεικτο εμβαδο με τα περιμετρικα τοιχεια και και τις τοιχοποιες 70,01 τ.μ.Αφαιρωντας τα παχη του τοιχειου και των τοιχων εχουμε καθαρο εμβαδο χωρου 62,12 τ.μ.Στον ημιυπογειο αυτο χωρο συμφωνα με τα σχεδια υπαρχει και ενα WC καθως και η κυρια σκαλα η οποια ξεκιναει απο τον ημιυπογειο χωρο περναει απο το ισογειο και καταληγει στον 1ο οροφο,εξυπηρετωντας ολη τη μεζονετα

 

Επισης στο ισογειο υπαρχει κλεισμενος ημιυπαιθριος χωρος 10 τμ.

 

Το ερωτημα λοιπον ειναι ποσα τετραγωνικα δηλωνουμε

Σιγουρα αφαιρουμε απο τα μετρα,το συνολο των τετραγωνικων που προκυπτουν απο τα περιμετρικα και τις τοιχοποιες του ημιυπογειου,δηλαδη απο τα 70 τμ. δηλωνουμε τα 62,12 τμ

Τα τετραγωνικα που καταλαμβανουν η σκαλα και το λουτρο,τα οποια απεικονιζονται στην κατοψη αφαιρουνται? Δεν εχουν αλλαξει χρηση,κλιμακοστασιο και λουτρο ηταν και πριν την αλλαγη χρησης του ημιυπογειου

Σε μια ερωτηση στο ΤΕΕ μου απαντησαν οτι σιγουρα δεν υπολογιζεται η σκαλα και αφαιρουνται τα μετρα απο τον υπολογισμο,αλλα και παλι οι αποψεις ειναι διφορουμενες

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια σκάλα εξωτερική ελικοειδής, από πλατύσκαλο σε πλατύσκαλο, χωρίς να στηρίζεται σε κολώνες, από ισόγειο σε Α' και Β', σκεπασμένη νόμιμα από τη στέγη.

 

Έχει κλειστεί με τσιμεντοσανίδα και έχει 2 παράθυρα για φυσικό φως.

 

Πρέπει να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδελφοι

 

διονυση τακτοποιεις ολους τους χωρους οι ποιοι ειναι στο νομιμο υψος

οποιος οροφος η οροφοι εχουν υπερβαση υψους ,δεν μπορεις να ρυθμισεις υα ημιυπαιθρια τους

 

αν πχ η πολυκατοικια εχει 6 οροφους ,και οι 5 πρωτοι ειναι στο νομιμο υψος και ο 6 εχει υπερβαση,τακτοποιεις κανονικοτατα τα ημιυπαιθρια στους 5 πρωτους ,ενω στον 6 δεν μπορεις

 

αλλο ερωτημα τωρα

εχουμε μια κατοικια με ημιυπογειο,ισογειο και 1ο οροφο

εχουμε αλλαγη χρησης του ημιυπογειου χωρου,ο οποιος στα σχεδια της πολεοδομιας ειναι χαρακτηρισμενος ως αποθηκες.εχει συνολικο μεικτο εμβαδο με τα περιμετρικα τοιχεια και και τις τοιχοποιες 70,01 τ.μ.Αφαιρωντας τα παχη του τοιχειου και των τοιχων εχουμε καθαρο εμβαδο χωρου 62,12 τ.μ.Στον ημιυπογειο αυτο χωρο συμφωνα με τα σχεδια υπαρχει και ενα WC καθως και η κυρια σκαλα η οποια ξεκιναει απο τον ημιυπογειο χωρο περναει απο το ισογειο και καταληγει στον 1ο οροφο,εξυπηρετωντας ολη τη μεζονετα

 

Επισης στο ισογειο υπαρχει κλεισμενος ημιυπαιθριος χωρος 10 τμ.

 

Το ερωτημα λοιπον ειναι ποσα τετραγωνικα δηλωνουμε

Σιγουρα αφαιρουμε απο τα μετρα,το συνολο των τετραγωνικων που προκυπτουν απο τα περιμετρικα και τις τοιχοποιες του ημιυπογειου,δηλαδη απο τα 70 τμ. δηλωνουμε τα 62,12 τμ

Τα τετραγωνικα που καταλαμβανουν η σκαλα και το λουτρο,τα οποια απεικονιζονται στην κατοψη αφαιρουνται? Δεν εχουν αλλαξει χρηση,κλιμακοστασιο και λουτρο ηταν και πριν την αλλαγη χρησης του ημιυπογειου

Σε μια ερωτηση στο ΤΕΕ μου απαντησαν οτι σιγουρα δεν υπολογιζεται η σκαλα και αφαιρουνται τα μετρα απο τον υπολογισμο,αλλα και παλι οι αποψεις ειναι διφορουμενες

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Συναδελφε....ειναι πολυ απλα τα πραγματα...

Απο την στιγμη που φαινονται στα σχεδια και η σκαλα και το W.C ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν τα υπολογιζεις και αφαιρουνται απο τα τετραγωνικα του υπογειου.Ο ιδιοκτητης ειναι πλεον νομιτοτατος....αρκει να ειναι πραγματι W.C και οχι λουτρο....( σημαντικη διαφορα).

Η ερωτηση μου....και η δυσκολη περιπτωση ειναι η εξης :

Υπογειο....ή κλεισμενη Pilotis ή οτιδηποτε τελοσπαντων που αποτελει μια ανεξαρτητη ιδιοκτησια, κοινως διαθετει ΚΑΙ λουτρό, δεν μπορει να υπαχθει στην ρυθμιση....σωστα?

Δοτι....βοηθητικη χρηση ειχε πριν.....σαν γκαραζ, αποθηκη ή δεν ξερω κι εγω τι....και βοηθητικη εξακολουθει να εχει....λουτρο...

Αρα λεμε στον πελατη...οτι απ ολο το υπογειο ή την γκαρσονιερουλα που χει φτιαξει στην πυλωτη του δεν μπορουμε να νομιμοποιησουμε τα μπανια του...τυχον διαδρομους..κτλ κτλ χωρους δηλαδη βοηθητικης χρησης....

Το χανω καπου ή ειμαι σωστος?Παρακαλω τις αποψεις σας...μου φαινεται παντως λιγο παραλογο...θα πρεπε να υπαρχει ειδικη διαταξη για τετοιες περιπτωσεις ΕΝΙΑΙΟΥ αυτοτελη χωρου...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε....ειναι πολυ απλα τα πραγματα...

Απο την στιγμη που φαινονται στα σχεδια και η σκαλα και το W.C ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν τα υπολογιζεις και αφαιρουνται απο τα τετραγωνικα του υπογειου.Ο ιδιοκτητης ειναι πλεον νομιτοτατος....αρκει να ειναι πραγματι W.C και οχι λουτρο....( σημαντικη διαφορα).

Η ερωτηση μου....και η δυσκολη περιπτωση ειναι η εξης :

Υπογειο....ή κλεισμενη Pilotis ή οτιδηποτε τελοσπαντων που αποτελει μια ανεξαρτητη ιδιοκτησια, κοινως διαθετει ΚΑΙ λουτρό, δεν μπορει να υπαχθει στην ρυθμιση....σωστα?

Δοτι....βοηθητικη χρηση ειχε πριν.....σαν γκαραζ, αποθηκη ή δεν ξερω κι εγω τι....και βοηθητικη εξακολουθει να εχει....λουτρο...

Αρα λεμε στον πελατη...οτι απ ολο το υπογειο ή την γκαρσονιερουλα που χει φτιαξει στην πυλωτη του δεν μπορουμε να νομιμοποιησουμε τα μπανια του...τυχον διαδρομους..κτλ κτλ χωρους δηλαδη βοηθητικης χρησης....

Το χανω καπου ή ειμαι σωστος?Παρακαλω τις αποψεις σας...μου φαινεται παντως λιγο παραλογο...θα πρεπε να υπαρχει ειδικη διαταξη για τετοιες περιπτωσεις ΕΝΙΑΙΟΥ αυτοτελη χωρου...

 

αν σου πω οτι με μπερδεψες τωρα???θα φανω χαζος??

οτι ηταν δηλωμενο πριν ,παραμενει και τωρα

απλα ρυθμιζεις ολο τον υπολοιπο χωρο ,πλην της σκαλας και του wc?

στα σχεδια φαινεται ενα ημιυπογειο 62,τμ με 2 μεγαλα δωματια-αποθηκες,κλιμακοστασιο και wc

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς....ρυθμιζεται ολος ο υπολοιπος χωρος πλην σκαλας και W.C...

Βεβαια σου ξαναλεω...επειδη το πιθανοτερο να ΜΗΝ προκειται για W.C αλλα για λουτρό ( 99% ) των περιπτωσεων, εξηγησε στον πελατη σου για να σαι και εσυ καλυμμενος οτι και παλι δεν ειναι 100% νομιμος καθώς δεν επιτρέπονται λουτρά στα υπόγεια που δεν μετρούν στον σ.δ ( οπως η περιπτωση σου δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς....ρυθμιζεται ολος ο υπολοιπος χωρος πλην σκαλας και W.C...

Βεβαια σου ξαναλεω...επειδη το πιθανοτερο να ΜΗΝ προκειται για W.C αλλα για λουτρό ( 99% ) των περιπτωσεων, εξηγησε στον πελατη σου για να σαι και εσυ καλυμμενος οτι και παλι δεν ειναι 100% νομιμος καθώς δεν επιτρέπονται λουτρά στα υπόγεια που δεν μετρούν στον σ.δ ( οπως η περιπτωση σου δηλαδη)

 

ναι,αλλα το wc και το κλιμακοστασιο ειναι νομιμα ετσι και αλλιως απο την αδεια οικοδομησεως,ετσι δεν ειναι?

αφου ειναι απεικονισμενα στην κατοψη

κανω καπου λαθος σε αυτο?

σε ευχαριστω για τις απαντησεις

αν δεν κανω λαθος ειναι wc,στο σπιτι υπαρχουν αλλα 2 λουτρα,στο ισογειο και στον 1ο,και το κατοικουνε μια οικογενεια

εχω επισκεφτει το χωρο,αλλα αυτο μου ξεφυγε να το τσεκαρω

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πες το απλα για να χεις το κεφαλι σου ησυχο....

Οτι σε περιπτωση ελεγχου ( τραβηγμενο αλλα προβλεπεται να ελεγχθει το 10%) θα διαπιστωσουν την παρανομια με το W.C οποτε καλο θα ναι τουλαχιστον ο ιδιοκτητης να μην βρεθει προ εκπληξεων.

Δεν λεω οτι ειναι λογος να μην υπαχθει στην ρυθμιση αλλα αν θες να σαι 100% σωστος κατ εμε πρεπει να το αναφερεις...

ΑΝ βεβαιως ο ανθρωπος το χει μετατρεψει σε λουτρο....αλλα κατα 99% το χει κανει....Ελληνας δεν ειναι? :)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πες το απλα για να χεις το κεφαλι σου ησυχο....

Οτι σε περιπτωση ελεγχου ( τραβηγμενο αλλα προβλεπεται να ελεγχθει το 10%) θα διαπιστωσουν την παρανομια με το W.C οποτε καλο θα ναι τουλαχιστον ο ιδιοκτητης να μην βρεθει προ εκπληξεων.

Δεν λεω οτι ειναι λογος να μην υπαχθει στην ρυθμιση αλλα αν θες να σαι 100% σωστος κατ εμε πρεπει να το αναφερεις...

ΑΝ βεβαιως ο ανθρωπος το χει μετατρεψει σε λουτρο....αλλα κατα 99% το χει κανει....Ελληνας δεν ειναι? :)

 

ελληνας ειναι,ναι,αλλα γιατι να εχεις και ενα τριτο λουτρο?βεβαια θα τον ενημερωσω,ετσι και αλλιως ειναι πολυ καλος φιλος του πατερα μου και απολυτα ενημερωμενος(ηξερα τον νομο καλυτερα απο εμενα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.