Μετάβαση στο περιεχόμενο

Για το Μητροπολιτικό Πάρκο του Ελληνικού


myri

Recommended Posts

Έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες αναφορές, θα μπορούσα να πω, αν ήμουν εντελώς εκτός πραγματικότητας, ότι εμένα προσωπικά που ζω σε μικρή επαρχιακή πόλη, δεν με επηρρεάζει καθόλου το αν το Ελληνικό γίνει πάρκο, καζίνο, πολυκατοικίες ή ό,τι άλλο δεήσει ο Αλλάχ. Έτσι κι αλλιώς, εμένα δεν θα με καλέσουν ούτε για να τους κάνω τη μελέτη, ούτε για την κατασκευή...Αυτά είμαι σίγουρη ότι έχουν ήδη δοθεί εκεί που πρέπει ώστε να γίνει η συμφωνία και να πέσουν οι υπογραφές. Κάποιοι πήραν και τη "χορηγία" τους- έτσι λέμε σήμερα τη μίζα-και όλα μπήκαν στη θέση τους με τη βοήθεια του μαγικού λυχναριού του Αλλαντίν. Όχι, δεν είναι έτσι. Μακροπρόθεσμα, όλοι ωφελούμαστε από αναπτυξιακά έργα που γίνονται, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δεν θα τα ισοπεδώσουμε όλα, λέγοντας τι με νοιάζει εμένα αν φτιαχτεί η Εγνατία, αφού εγώ ζω στην Πελοπόννησο.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει, ζώντας μακριά από αυτό που θέλετε να ονομάζετε πόλη, είναι οι "χορηγίες" να μην βγουν από τη δική μου τσέπη. Γιατί, μέχρι τώρα, και οι Ολυμπιακοί Αγώνες από τη δική μου τσέπη βγήκαν, και η Siemens από τη δική μου τσέπη βγήκε, και η Εγνατία, και όλα αυτά που επιχείρησαν να κάνουν οι ανίκανοι που εκλέγουμε κάθε φορά, αφού ψηφίζουμε κοιτάζοντας κι εμείς το ατομικό μας συμφέρον.

Γιατί, όπως λέει και το τραγούδι "μια ζωή πληρώνω αμαρτίες αλλονών"...

Καλύτερα που την έδωσε τη "δουλειά" στους Άραβες.

Μήπως, έτσι, εξοικονομήσουν και κανένα Ευρώ από το ταμείο και για μας τους ξεχασμένους συγγενείς στην επαρχία, που για να δουν έργο, όχι αυτής της κατηγορίας, αλλά κανένα δρόμο που να συνδέει τα χωριά αυτής της χώρας, πρέπει να κάνουν τάμα δεν ξέρω σε ποιον Θεό.

Καλό θα ήταν να μην θυμόμαστε τους ανθρώπους που δεν ζουν στην Αθήνα, μόνο στις προεκλογικές εκστρατείες και τις περιόδους Χριστούγεννα- Πάσχα, που πάμε για να μαζέψουμε κουκιά και για να μας "φιλέψουν" πατάτες, αυγά, λαχανικά, τυριά...και δεν συμμαζεύεται.

Link to comment
Share on other sites

βρε σεις ξυπνήστε! από ποιανού την τσέπη βγαίνουν οι χορηγίες, οι επιδοτήσεις και οι μίζες;

 

θα έρθει εδώ ο οποιοσδήποτε, θα του "χαρίσουν" τη γη (με μια μιζουλα) θα χτυπήσει και μια επιδότηση 50%, θα υπερτιμολογήσει 100%

το φτιάχνει ΔΩΡΕΑΝ μείων τη μίζα

μετά θα μαζεύει

 

ποιός πληρώνει; εμείς

ποιός επενδύει; αυτός που δίνει μιζα και έχει και ένα κεφάλαιο να κινιθεί

από ποιόν μαζεύει; από εμάς

 

ποιός κερδίζει; αυτός που πάιρνει τη μιζα, ίσως και ο επενδυτής

πάνως αυτός που παίρνει τη μίζα πάντα

-------

θα πω καμμιά κουβέντα για το Παπαδόπουλο και τους τσάτσους του

 

αυτοί ξεκίνισαν αυτό το τροπάρι του όλα για την πάρτη μου

ανέπτυξαν το μοντέλο "ικανοποιώ τα μικροσυμφέροντα για να κυβερνώ ανενόχλητος"

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελλανεις myri....

 

δηλαδη να μην γινονται επενδυσεις? Ολοι οι επενδυτες ειναι απατεωνες? Οποιος εχει λεφτα ειναι κλεφτης και μιζαδορος?

 

δηλαδη συμφωνα με αυτη την (επισης αφοριστικη σου) θεωρια, να μην γινονται επενδυσεις επειδη στη τελικη ο αλλος θα παρει τα λεφτα του πισω?

 

δεν καταλαβαινω το "δια ταυτα" της αποψης σου - να μην γινει δηλαδη καμμια δουλεια? ολα να παγωσουν γιατι ολα ειναι "ξεπουλημα" ?

 

Με ποιο μοντελο πιστευεις δηλαδη οτι πρεπει να πορευτει η χωρα? Πώς θα βρουν δουλεια οι ανεργοι? Ποιος θα πληρωσει φορους?

 

 

----------------------------------------------

 

αυτο που λες για τους νοσταλγους του παπαδοπουλου που εγιναν της μοδας παλι, ειναι απολυτως σωστο - εκει ξεκινησαν χιλια στραβα που τα λουζομαστε τωρα, ο,τι και να λεει ο καθενας για την καθημερινοτητα των "νοικοκυραιων"....

Link to comment
Share on other sites

να αγοράσει τη γη από ιδιώτες και να κάνει όσες επενδύσεις θέλει

 

να του δώσουμε δημόσια γη ..... πάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ας μην πολιτικοποιήσουμε και αυτό το θέμα! Γιατί, τότε σίγουρα δε βγαίνει άκρη με τίποτα. Ό,τι έκαναν οι προηγούμενοι και οι πριν από αυτούς, κάνουν και οι σημερινοί, μηδενός εξαιρουμένου. Είναι, φαίνεται, στο αίμα του Έλληνα η διαπλοκή. Το βλέπεις ακόμα και σε τοπικό επίπεδο, σε Δήμους, συλλόγους, κ.λ.π. Αυτά είναι τα κατάλοιπα των 400 χρόνων τουρκοκρατίας, μας έχουν κάνει ίδιους μ' αυτούς.

Η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί στον αιώνα τον άπαντα. Απλώς, λέμε τώρα, ναι να φάτε ρε παιδιά, αλλά μην είστε και αχόρταγοι! Κάντε και τίποτα, έτσι για τα μάτια του κόσμου! Αν έχετε 100, μην τα τρώτε και τα 100, φάτε τα 80 και τα υπόλοιπα επενδύστε τα, να φανεί ότι κάτι γίνεται, τελοσπάντων. Ο κόσμος αυτό ζητάει. Δεν τρέφει κανένας αυταπάτες ότι ως δια μαγείας θα βρεθούν άνθρωποι που δεν θα υποκύψουν στον πειρασμό των χρημάτων, ειδικά όταν αυτά είναι πολλά. Αλλά, κάντε και κανένα έργο γιατί σε λίγο δεν θα υπάρχουν ψηφοφόροι, θα έχουν όλοι πεθάνει της πείνας ή θα είναι μετανάστες στην Αλβανία.

Όσο για το πάρκο, ελπίζω αυτό που θα κάνουν τελικά να είναι το καλύτερο για τους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής, γιατί αυτοί υποφέρουν και αυτοί πρέπει να ωφεληθούν σε τελική ανάλυση. Τους υπόλοιπους εκτός Αττικής, ας τους ξεχάσουμε προς το παρόν, γιατί αυτοί έχουν ακόμα άλυτα πιο σοβαρά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

δημοσια γη?

ποια αυτη που θα πουλαει το κρατος απο γεναρη σε ιδιωτες μιας και ανω του 50% η δημοσια γη ειναι καταπατημενη!!

 

 

 

παραδειγμα προς μιμηση το costa navarino....Tετοιο τουρισμο χρειαζομαστε...εχω φιλους που δουλευουν εκει...απεραντο εργοταξιο...

 

 

υγ ναι υποφερουν πολυ οι κατοικοι εκει απο τα δημοτικα φιρμανια...το θεμα ειναι οταν τους ερθει ο λογαριασμος να δουμε τι θα γινει !!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι, φαίνεται, στο αίμα του Έλληνα η διαπλοκή. Το βλέπεις ακόμα και σε τοπικό επίπεδο, σε Δήμους, συλλόγους, κ.λ.π. Αυτά είναι τα κατάλοιπα των 400 χρόνων τουρκοκρατίας, μας έχουν κάνει ίδιους μ' αυτούς.

 

Χωρίς να βγω εκτος θέματος, άλλωστε ειμαστε στην κατηγορία κουβεντα, ανεβάζω ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο, επιστολή ενος ρωμαίου αξιωματικού σε έναν άλλον, για τους ελληνες...

Το κορυφαιο που λεει είναι οτι οι έλληνες δημιούργησαν την δημοκρατία γιατί κανένας δεν ήθελε να υπάρχει κάποιος πιο «ψηλά» από αυτόν...

Διαβάστε το εδώ http://www.softlab.ece.ntua.gr/~bxb/pub2/vv001.pdf

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα προς μιμηση το costa navarino....Tετοιο τουρισμο χρειαζομαστε...εχω φιλους που δουλευουν εκει...απεραντο εργοταξιο...

Ναι αλλά ο καπτα-Βασίλης είπε ότι έκανε 25 ΧΡΟΝΙΑ γιά να τελειώσει με την ελληνική γραφειοκρατία .

Πιστεύεται ότι αν δεν είχε κόλλημα με τον τόπο του και την υστεροφημία του θα ασχολιόταν με τα λαμόγια ?

Τελικά μόνο κάτι κολλημένοι Ευπατρίδες επενδύουν σε αυτό τον τόπο .

Link to comment
Share on other sites

ο καπεταν λατσης τοπε στον υιο του...

 

δουλειες κανουμε εξω...

 

στην ελλαδα διακοπες και αγαθοεργιες...

 

 

υγ ο αγγελικουσης μεταφερει τα γραφεια του αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.