Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετικοί προσανατολισμοί και ασυμμετρία φάσεων


Dimitris!

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτοί που αναφέρεις έχουν 1mpp traker. Έγώ όπως έγραψα κ παραπάνω θέλω να έχει δύο mpp trakers γιατί θέλω να συνδέσω δύο σειρές με διαφορετικούς προσανατολισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε έργο που είναι να τρέξει στα κοντά έχουμε την εξής κατανομή strings: 13A-11N-15Δ (245Watt), σύνολο 9,555 kW. Δυνατότητα να αλλάξουμε πάνελ δεν υπάρχει γιατί ο πελάτης ζήτησε τα συγκεκριμένα & δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος να μπεί άλλο 1 πάνελ στο Ν. Στον τριφασικό που δοκιμάσαμε το σύστημα θα έχει χαμηλή απόδοσησης υψηλές θερμοκρασίες (Τα strings δε θα πιάνουν την Vmppt). Αν πάμε σε λύση 3 μονοφασικών έχουμε ασυμετρία στις φάσεις >20% και θα πρέπει να αφαιρέσουμε 2 πάνελ από τη Δ πλευρά της στέγης.

Πήραμε τηλέφωνο στην SMA να τους ρωτήσουμε αν ξέρουν κάτι παραπάνω για την ασυμμετρία (κατά πόσο δλδ η ΔΕΗ το τηρεί) και μας αντιπρότειναν να συνδέσουμε τα Α & τα Δ πάνελ σε 1 MPPT σε STP10000 (όταν εξέφρασα τις ενστάσεις μου, μου είπαν ότι οι αώλειες από κάτι τέτοιο-με την προϋπόθεση ότι τα strings έχουν τον ίδιο αριθμό πάνελ- είναι της τάξης του 3%). Μου φαίνεται πολύ μικρό αυτό το νούμερο και πολύ περίεργο να προτείνει η ίδια η εταιρεία τέτοια σύνδεση.

Έχει κανείς εμεπιρία από έργα με ασυμμετρία σε 3 μονοφασικούς inverters και τι στάσεη κράτησε η ΔΕΗ.

 

ΥΓ. Σε ΔΕΗ της Βόρειας Ελλάδας, ο υπάλληλος της ΔΕΗ που έκανε τη σύνδεση σε έργο παλιότερα, είχε πει ότι δεν το νοιάζει τι λέει η ΔΕΗ για την ασυμμετρία και ότι συνδέει και έργα με ασυμμετρία >20%.

 

@kaisakis

Θα μπορούσες να πας με δύο μικρούς τριφασικούς της KOSTAL (PIKO 4.2), αλλά πρέπει πρώτα να ελέγξεις αν δουλεύει καλά με τα συγκεκριμένα πάνελ που θες να βάλεις, με το Excel που δίνει η εταιρεία. Σύνδεση σε 2 φάσεις δε υπάρχει περίπτωση να δεχτεί η ΔΕΗ. Μετά υπάρχει η λύση να πας με 3 μικρούς μονοφασικούς (π.χ. SMA SB 2100TL, SB2500FH), αλλά θα πρέπει να μην έχεις πρόβλημα ασυμμετρίας(>20%)

 

@olga

Μονοφασικοί με 2MPPT που ξέρω είναι ο KOSTAL PIKO 3.6 & o power one AURORA PVI-3.6.

Edited by vagos82
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.