Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για επέκταση ισογείου


Recommended Posts

ok

 

Με τον τρόπο αυτό γλυτώνεις τον ΣΔ αφού κάτω από ΗΧ. μπορεί να κατασκευασθεί υπόγειο.

 

Όσο για την θεμελίωση πιστεύω να είναι ενιαία για την οροφή δεν ξέρουμε τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ georg, ναι η θεμελίωση είναι ενιαία στο (-2.20μ), 3.00μ ύψος το υπόγειο , ο χώρος του γκαράζ και ο μπαζωμένος χώρος και στο (+0.80μ) βρίσκεται η στάθμη του ισογείου.

Manoli, ναι στη στατική μελέτη φαίνεται κανονικά τα τοιχία περιμετρικά στο υπόγειο και οι κολόνες. Οι δύο χώροι, το γκαράζ και ο μπαζωμένος χώρος υπογείου, χωρίζονται με τοιχίο και απλά ο υπόλοιπος χώρος του υπογείου, πέρα του γκαράζ αναφέρει ότι πρόκειται για μπαζωμένο χώρο. 

Σε περίπτωση που δεν κατασκευάσω Η.Χ στα τμήματα που ανέφερα σε προηγούμενες αναφορές μου, θα πρέπει τα εμβαδά των χώρων που προεξέχουν από το περίγραμμα της ισόγειας κατοικίας να τα προσθέσω στο ΣΔ?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην κατάλαβες τι είπε ο georg για την οροφή του μπαζωμένου υπογείου.Υπάρχει στη στατική μελέτη  στο φέροντα οργανισμό ή φαίνεται να είναι πλάκα επί εδάφους?

Σε οικόπεδο, σε γενικές γραμμές, ότι υπόγειο προεξέχει από το περίγραμμα του ισογείου μετράει σε κάλυψη και δόμηση.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, έχω ένα σπίτι μέσα σε χωριό με το δικό μου χωράφι γύρω γύρω από το σπίτι, και θα ήθελα το ένα τέταρτο της βεράντας να την κλείσω για να φτιάξω ένα μικρό δωμάτιο πού θα χρησιμοποιείται σαν γραφείο για τα παιδιά (κάπου στα 8 τμ θα είναι)η βεράντα είδη έχει ταράτσα και μεγάλη μπαλκονόπορτα, τι άδεια χρειάζομαι για να την κλείσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.