Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης γραφείων σε κατοικία


Recommended Posts

Θάλω να κάνω αλλαγή χρήσης από γραφεία σε κατοικία κάνοντας κάποιες βασικές αλλαγές στα χωρίσματα μονο. είναι 2 όροφοι (3οροφης πολυκατικίας) του 67 (148μ2 ο κάθε οροφος). Στην πολεοδομία μου είπαν ότι πρέπει να κάνω μελέτη παθ. πυροπροστασιας, υδρευση αποχέτευση (για τους 2 ορόφους μόνο)

 

Πως υπολογίζω τις αμοιβές?

 

1) Συμβατικός κατοικίας - Συμβατικό γραφείων?

 

2) Αναλυτικός προυπολογισμός

 

3) Κάτι άλλο?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εκτός από αλλαγή χρήσης (που γίνεται όπως το 1. που αναφέρεις) θα κάνεις και αλλαγή διαρρύθμισης οπότε θα υπολογίσεις και πρόσθετη αμοιβή από αναλυτικό προϋπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις στην περίπτωση αυτή είναι να ρωτήσεις απ' ευθείας τον φοροτεχνικό του Π.Γ. στο οποίο ανήκει το ακίνητο. Μάλλον θα σε πάει με συμβατικό κατοικίας, χωρίς να είμαι βέβαιος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε στο Π.Γ. ότι "προτιμάει" να με πάει με συμβατικό αντί για αναλυτικό γιατί μου λέει "πως θα υπολογίσεις τις Η/Μ εργασίες? Θα βάλεις τα τετραγωνικά στοο αναλυτικό? Αν ναι σε συμφέρει???"

 

Δεν ξερω ρε παιδιά. Έχω μπερδευτεί και μου ζητάει η πελάτισσα να της πω πόσο θα της στοιχήσει!!!

 

--edit--

 

Απ'οτι βλέπω μάλλον θα πάω με διαφορά συμβατικών + αναλυτικό για να βγάλω αμοιβές!!!!!!...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογισεις και θα αθροισεις δυο αμοιβες

α. Επι της διαφορας των συμβατικων προυπολογισμων νεας-παλιας χρησης

β. Εφ'οσον κανεις και διαρρυθμιση τοτε κανεις αναλυτικο οπου με συντελεστη διαρρυθμισης πια (1,5) θα τον μοιρασεις επακριβως κατα εργασια σε καθε μελετη. Πχ στην υδρευση και την αποχετευση θα βαλεις σαν αναλυτικο την εγκατασταση και τα ειδη υγιεινης.

 

Αυτα κατοπιν οδηγιων της Πολεοδομιας σε παρομοια δικη μου περιπτωση.

 

Στα αρχιτεκτονικα μπαινει το συνολο του αναλυτικου.

Link to comment
Share on other sites

1) Αφού θα κάνεις "κάποιες βασικές αλλαγές στα χωρίσματα" έχεις και ένα ποσοστό (θα το καθορίσει ο αρμόδιος ελεγκτής) της αμοιβής των αρχιτεκτονικών.

2) Κατά τη γνώμη μου εφόσον η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας θα γίνει εξαρχής για τους δύο ορόφους πρέπει να αμοιφθεί πλήρως.

3) Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται μελέτη ύδρευσης & αποχέτευσης; Τί αλλαγές θα γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

3) Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται μελέτη ύδρευσης & αποχέτευσης; Τί αλλαγές θα γίνουν;

 

Ο ελεγκτης Η/Μ μου είπε ότι από τη στιγμή που Ε κτιρίου είναι πάνω από 300μ2 (που ισχύει) θέλει υδρευση αποχέτευση για το τμήμα του κτηρίου που κάνω αλλαγή χρήσης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.