Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδική περίπτωση αρτιότητας σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση σε ένα αγρόκτημα με την αρτιότητα σε ένα αγροτεμάχιο και έχω καταλήξει στο ότι δεν είναι άρτιο αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.

Το αγροτεμάχιο έχει πρόσωπο σε Γ Εθνικό Δίκτυο εγκαταλειμένη 110μ. Νότια έχει βάθος 50μ και βόρεια 32μ το οποίο είναι και πρόσωπο σε αγροτική οδό. Στη συμβολή της αγροτικής οδού με την εθνική υπάρχει διαμορφωμένος ισόπεδος κόμβος. Το αγροτεμάχιο προήλθε ύστερα από μεταβολή της διανομής του Υπουργείου Γεωργίας λόγω απαλλοτρίωσης της Εθνικής το 1997.

Το Πδ 1985 αναφέρει ότι πρέπει να έχει βάθος 50μ αλλά στο σημείο που υποχρεωτικά τοποθετείται το κτίριο (λόγω πλαγίων αποστάσεων) δεν τηρείται αυτό. Για να πάει στην παρέκκλιση θα πρέπει να έχει χρόνο δημιουργίας το 1978 αλλά λόγω της μεταβολής (1997) δεν εμπίπτει στην παρέκλιση, αλλά και να ίσχυε θα έπρεπε το 1985 να είχε πρόσωπο στην εθνική οδό (η οδός έγινε μεταγενέστερα).

Επίσης δεύτερο ερώτημα αν μπορεί να βγάλει κόμβο. Στο ΠΔ αναφέρει ότι πρέπει να έχεις κάποια απόσταση από την αλλαγή της διατομής της οδού σε περίπτωση κόμβου. Το αγροτεμάχιο βρίσκεται πάνω σε κόμβο και μάλιστα πάνω σε λωρίδα επιβράδυνσης, οπότε όπως φαίνεται ούτε κόμβο μπορεί να βγάλει.

Συμφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο λέει πουθενά στο ΠΔ1985 ότι πρέπει να έχει 50 μέτρα βάθος στο σημείο που τοποθετείται το κτίριο;Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα με την αρτιότητα αλλά καλύτερα να ρωτήσεις στο τμήμα αδειών της πολεοδομίας να δείς πως το χειρίζονται εκεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

[align=justify:d66643427e]Συνάδελφε,

έτσι όπως το βλέπω εγώ και ΑΡΤΙΟ είναι το γήπεδο και ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ.

Άρτιο επειδή το γήπεδο προϋπήρχε της απάλλοτρίωσης και ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο, άσχετα από το ότι η απομείωση έγινε μεταγενέστερα.

Οικοδομήσιμο σύμφωνα με την εγκ. 33/2000

Επειδή το θέμα σηκώνει μεγάλη ανάλυση η οποία δεν γίνεται μέσω του FORUM θα σε παραπέμψω να διαβάσεις τις εξής εγκυκλίους:

1) 104/1986 που δίνει διευκρινίσεις για τις αποστάσεις του άρ. 1 του ΠΔ270/85

2) 33/2000 για το τι θεωρείται βάθος όταν λόγω απόστασης απο άξονα Εθν. ή επαρχιακής οδού.

καθώς και το άρθρο 1, παρ 2 εδ γ - εδ. 5 παρ. βα, ββ, και κυρίως την γγ του ΠΔ 270/85

* στην περίπτωση που δεν τα έχεις πες μου να σου τα επισυνάψω σε άλλη απάντηση.

Όσον αφορά στον κόμβο δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. ...

Αλλα λύσε μου μια απορία.... Εγκατελειμμένη Εθν. Οδός το 2008 αλλά δημιουργημένη το 1997!!!!??[/align:d66643427e]

Link to comment
Share on other sites

GRTOP Στην Ελλάδα είμαστε. Κατασκευάστηκε αργότερα ανισόπεδος κόμβος και αχρήστεψε το τμήμα αυτό της εθνικής οδού.

Τις έχω διαβάσει αυτές τι εγκυκλίους αλλα το θέμα είναι πως ερμηνεύει ο υπάλληλος της πολεοδομίας. Σε ανάλογη περίπτωση συναδέλφου τον είπανε ότι εκεί που θα τοποθετηθεί το κτίριο πρέπει να έχει το βάθος των 50μ.

Επίσης πριν την απαλλοτρίωση προυπήρχε το αγροτεμάχιο αλλά με άλλη μορφή, συμπεριελάμβανε εντός του αγροτεμαχίου και ένα τμήμα νότια του υπάρχοντος το οποίο με τη μεταβολή δόθηκε σε άλλον ιδιοκτήτη , οπότε δημιουργήθηκε νέο καθεστώς. Προσπαθώ τώρα να δω με την πολεοδομία αν μπορώ να το περάσω σαν παρέκλιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Σε ανάλογη περίπτωση συναδέλφου τον είπανε ότι εκεί που θα τοποθετηθεί το κτίριο πρέπει να έχει το βάθος των 50μ.

 

Ισχύει τελικά αυτό ότι δηλαδή σε αγροτεμάχιο μεταβλητού βάθους όπου η αρτιότητα είναι 45π - 50β (με πρόσωπο επί επαρχιακής οδού) το οικοδομήσιμο τμήμα του αγροτεμαχίου είναι αυτό όπου έχει βάθος τουλάχιστον 50μ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό πλέον ότι τώρα με το κτηματολόγιο οι ΑΤΜ εξαφανίστηκαν από το forum.

Λογικό είναι. Ε όχι τώρα να αφήσουμε το γάμο να πάμε για πουρνάρια.

Καλές δουλειές!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.