Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Σπίτι 30τμ.


dmpatanis

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου.

Εχω ενα οικοπεδο 500τμ,αρτιο και οικοδομισιμο,στο Κεραμιδι του Πηλιου.

Θα ηθελα να φτιαξω εκει ενα δωματιο,30τμ να πηγαινουμε τα καλοκαιρια με την γυναικα μου.

Το ερωτημα μου τωρα ειναι αν χρειαζεται να βγαλω αδεια για αυτο.

Τι μου προτεινεται σαν λυση να κανω???

Ποια η διαδικσια που πρεπει να ακολουθησω??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

προφανως και πρεπει να βγαλετε οικοδομικη αδεια κατ'αρχην.

 

τωρα για το ειδος της κατασκευης (συμβατικη, μεταλλικη, προκατ κλπ) θα πρεπει να το ψαξετε παρεα με σχετικο μηχανικο για να μην σας παρασυρουν οι εμποροι των σχετικων προιοντων ή καποιος εργολαβος, αν ειστε ψιλοασχετος (οπως ειναι δηλαδη οι περισσοτεροι που δεν το κανουν για επαγγελμα)...

 

παντως ξεκινηστε απο την αδεια η οποια για κατι τοσο μικρο δεν θα εχει και κανενα μεγαλο κοστος και παρεα με τον μηχανικο σας θα τα δειτε ολα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηταν σωστο να σας δωσω τιμη κατα αυτον τον τροπο. θα βρειτε μηχανικο πρωτα, και αφου του εξηγησετε τι θελετε και του δειξετε ενα τοπογραφικο, και αφου αυτος κανει μια μικρη ερευνα για να δει αν ειναι τα πραγματα οπως νομιζετε, θα σας πει ακριβως ποιο το κοστος μιας πιθανης αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Στο περιπου η αδεια ποσο θα κοστησει????

Ευχαριστω.

 

Η άδεια δεν κοστίζει. Εκδίδεται από την υπηρεσία της πολεοδομίας!

 

Οι μελέτες που απαιτούνται προκειμένου να εκδοθεί η άδεια κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το Κεραμιδι είναι οικισμός με πληθυσμό μικρότερο απο 2000 κατοίκους, τότε μπορείτε να βγάλετε άδεια για βοηθητικό χώρο αποθήκης έως 50τμ από το Δήμο. Η άδεια εκδίδεται χωρίς ελάχιστες αμοιβές μέσω ΤΕΕ, ΙΚΑ, κρατήσεις κτλ και κοστίζει μόνο όσο χρεώσει ο μηχανικός σας για να σας ετοιμάσει τοπογραφικό και τα σχέδια που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Το Κεραμίδι εμπίπτει στο ειδικό διάταγμα για τους οικισμούς του Πηλίου και μάλιστα ανήκει στην ομάδα ΙΙ, πράγμα που σημαίνει, υποχρεωτική πέτρινη σκεπή, ξύλινα κουφώματα, ΕΠΑΕ κλπ

Αν δεν έχετε νόμιμα τα άλλα κτίσματα στο οικόπεδο είναι λίγο δύσκολη η διαδικασία.

Κατά τα λοιπά και επειδή εδώ πέρα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε, πράξτε όπως σας είπε ο συνάδελφος howard_roark...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.