Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί ιδιωτικών και δημοσίων σχολείων


spgirl

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια αυτα που λες φιλε μου αλλα το κλειδι ειναι οτι ζεις στην επαρχια - δεν εχω κανενα λογο ουτε εμπειρια να σε αμφισβητησω - ελα στην κυψελη ομως μετα που μεγαλωσα εγω και ξαναπες τα μου.....

Link to comment
Share on other sites

β) συγκρίνοντας "αποτελέσματα" απο αυτά που βλέπω και διαβάζω, όχι μόνο επιτυχίες και βαθμολογίες στις εισαγωγικές εξετάσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση αλλά αυτό που γράφεται παραπάνω "μόρφωση",δεν διαπίστωσα να υπερτερούν οι μαθητές των ιδιωτικών

γ) Ζώ και εργάζομαι στην επαρχία και έχω πάρα πολλά παραδείγματα μαθητών που ούτε φροντιστήριο δεν μπορούσαν να πάνε και έχουν αποκτήσει και μόρφωση και επιστήμονες σημαντικοί έχουν γίνει

δ) Το σχολείο απο μόνο του δεν αρκεί να κάνει ένα μαθητή άνθρωπο με συγκροτημένο μυαλό,με αξιοπρεπές ήθος,με καλλιεργημένη ευαισθησία, ένα σωστό άνθρωπο,ένα σωστό πολίτη,μιά ισχυρή προσωπικότητα

 

β) Συμφωνώ απολύτως ότι δεν είναι κανόνας... Αλλά οι γονείς εφόσον μπορούν, δεν θα πρέπει να δώσουν κάποιες ευκαιρίες παραπάνω; Πως θα μπορέσεις να ασχοληθείς με μουσική αν δεν τη διδάσκεσαι; Πως θα σου αρέσει η γυμναστική αν δεν κάνεις; Πως θα εκτιμήσεις τη καθαριότητα αν δεν τη ζείς;

 

γ) Επαρχία = ευλογία για τα παιδιά... Δυστυχώς οι ανίκανοι που λυμαίνονται τους κρατικούς πόρους και τις θέσεις που δημιούργησε η ψευτο-δημοκρατία μας, δεν αντιλαμβάνονται ούτε καν αυτό... και ερημώνουν τη γή της επαγγελίας που θα μπορούσε να γίνει η ελληνική ύπαιθρος...

 

δ) Νομίζω ότι οι γονείς έχουν πάρει τη κάτω βόλτα από το τρέξιμο και τις πολλές ώρες εργασίας... Σε προηγούμενες γενιές ήταν απλά τα πράγματα... Ο πατέρας σκιζόταν στη δουλειά, η μητέρα είχε αναλάβει έντεχνα τη διαπαιδαγώγηση, μεγάλη βοήθεια από τις γιαγιάδες, αργότερα υπήρχαν οι ευνοϊκές ρυθμίσεις για συντάξεις στις μητέρες κλπ... έτσι το παιδί στην εφηβεία εβλεπε οικογένεια, έβλεπε το μέλλον του... Τώρα το παιδί τί βλέπει;

Ο ΟΓΚΟΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ είναι άπειρος, τόσος που το μυαλουδάκι του δεν μπορεί να τον διαχειριστεί, να τον ταξινομήσει, να τον κρίνει κλπ...

Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ δυστυχώς δεν δείχνει έλεος ούτε καν στις παιδικές ψυχούλες που αν δεν έχουν 20 μπαρμπι και 40 γκορμίτι δεν νιώθουν ίσα με τα άλλα παιδάκια... Αν δεν έχουν playstation δεν τα αγαπά ο μπαμπάς τους... Μόλις πριν 3 εβδομάδες ο μικρός μου απέκτησε καινούργιο Η/Υ και ο φίλος του είχε ένα nintendo DS ( μια μπούρδα χειρός δηλαδή) οπότε ο δικός μου ζηλεψε, σαν να μην είχα πάρει τίποτε... Αν δεν έχεις τσάντα ΒΕΝ 10 δεν είσαι στη μόδα, τα παιδάκια σε κοροϊδεύουν αν έχεις μια απλή χρωματιστή τσάντα... Αυτά είναι τα κύρια ενδιαφέροντα ακόμη και στο σχολείο, τα μαθήματα γίνονται με το ζόρι... λόγω φωνής του μπαμπά... Για τα κορίτσια τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα απ' ότι ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Μια που βγήκαμε εκτός θέματος και το γυρίσαμε στο "δημόσιο κατά ιδιωτικού σχολείου" ας πω και εγώ πως το βλέπω.

Συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ του ΘΕΟΧΑΡΗ και όχι, howard_roark δεν ισχύουν αυτά μόνο στην επαρχία, είναι γενικές αλήθειες.

Πριν από χρόνια ρώτησα συνάδελφο Αθηναίο που έστελνε το παιδί του σε ιδιωτικό, αν το έκανε επειδή θεωρούσε ότι η μόρφωση και οι γνώσεις γενικά που θα αποκτούσε θα ήταν καλύτερες και πιο πλήρεις από οτι αν πήγαινε σε δημόσιο.

Η απάντηση ήταν: "Κάθε άλλο. Ο μόνος λόγος είναι ότι αύριο, όταν βγει στην πιάτσα, σε όλες τις καίριες θέσεις θα βρίσκει παληούς συμμαθητές του. Καταλαβαίνεις ότι αυτό θα είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που θα έχει πάρει από το ιδιωτικό".

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας ενοχλεί η αλήθεια κύριοι δεν μπορώ να καταλάβω.

Πιστεύετε ότι σήμερα οι νέοι μορφώνονται από το δημόσιο σχολείο;;;

 

Γιατί αν το πιστεύετε αυτό πληρώνω την έκδοση για βιβλίο που θα γράψετε μιας και η φαντασία σας καλπάζει σαν αχαλίνωτο άλογο...

 

edit: Σε πολιτισμένες χώρες στα δημόσια σχολεία υπάρχουν ΚΑΙ βιβλιοθήκες εκτός των άλλων. Που εδώ έτσι και κάνεις βιβλιοθήκη σε ένα χρόνο δεν θα μείνει ούτε ΡΑΦΙ !!!

 

Γιατί έχουμε και την τρελή την μόδα να καίμε τα βιβλία και να τα σκίζουμε μετά από κάθε έτος...τρελή μόρφωση...που αντί να τα κρατάμε και να τα δίνουμε στην παλιά τάξη κάνοντας και οικονομία και να είμαστε φιλικοί προς το περιβάλλον...τα σκίζουμε και τα καίμε...

 

Το δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα δεν υφίσταται από την άποψη να εφοδιάσει κατάλληλα τα παιδιά για το αύριο. Την δουλεία αυτή την έχουν αναλάβει προ πολλού τα φροντιστήρια. Τα υπόλοιπα οι γονείς και η πειθαρχία από το σπίτι. Το σχολείο σήμερα στην Ελλάδα είναι όπως η πασαρέλα των μοντέλων.

Πάμε για να δείξουμε τα διάφορα accessoire και τα καινούργια gadget...

 

Τα υπόλοιπα για τους ρομαντικούς...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος είναι ότι αύριο, όταν βγει στην πιάτσα, σε όλες τις καίριες θέσεις θα βρίσκει παληούς συμμαθητές του. Καταλαβαίνεις ότι αυτό θα είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που θα έχει πάρει από το ιδιωτικό".

 

δεν ισχυουν αυτα που λες φιλε μου, λυπαμαι. Και χωρις να θελω να πω οτι δεν εχει βαρος η αποψη σου, μαλλον δεν εχεις παιδια ουτε εσυ για να τα λες αυτα. Εννοω οτι οταν εχεις παιδια, το θεμα το ψαχνεις και το καταλαβαινεις στη λεπτομερεια του θες δε θες γιατι σηκωνεται και δε δαγκωνει στη μουρη, οπως λενε οι αμερικανοι. Δεν ειναι θεμα επιπεδου κουβεντουλα στο καφενειο και οτι διαβασουμε σε καμμια εφημεριδα.

 

Τα "κονε" παιζουν οταν εισαι αποφοιτος ενός (1) σχολειου στην Ελλαδα, δηλαδη του Κολλεγιου Αθηνων. Αντε και κανενα πηρς, αντε με τα χιλια ζορια κανενα Μωραιτη. Και το Καμπιον βεβαια που ειναι για τα παιδια που εχουν και αλλη υπηκοοτητα (μακραν το καλυτερο σχολειο στην ελλαδα) αλλα εκει μπαινουν 1 στα 10.000 παιδια.

 

Ο αποφοιτος πχ της Λεοντειου σιγα τα κονε και τους συμμαθητες σε καιριες θεσεις που θα βρει - ή ενος απο τα δεκαδες ιδιωτικα που ειναι ΟΛΑ γεματα. Ο αποφοιτος της Γερμανικης Σχολης (που ειναι γεματο απλα παιδια με απλους γονεις) τι "κονε" θα αποκομισει? Της μεσαιας ταξης? Σιγα τα ωα. Το θεμα ειναι, αν συγκρινουμε τη Λεοντειο ή την Γερμανικη ή την Ιταλικη σχολη με ενα δημοσιο, τι αποτελεσμα θα παρουμε?

 

Με συγχωρειτε αλλα αν ακουσω οτι σε επιπεδο διδασκαλιας, εκπαιδευτικων δραστηριοτητων, αγωγης γενικοτερης, ασφαλειας, extra-curricular δραστηριοτητων και αντιληψης για το τι σημαινει "διαβασμα", "μορφωση", "εργασια", "επιβραβευση" και "προοδος", το δημοσιο υπερεχει του ιδιωτικου, ΟΚ, εγω παω για χαπια στο φαρμακειο κι εσεις στειλτε τα παιδια σας στο δημοσιο ακομη κι αν μπορειτε να τα πατε στο ιδιωτικο (που δεν το πιστευω ΠΟΤΕ οτι θα συμβει - αυτα ειναι λογια που λεμε οταν δεν εχουμε την δυνατοτητα...)

 

Και οσο για την επαρχια που λετε, υπαρχει ΑΒΥΣΣΟΣ μεταξυ δημοσιου σχολειου στην επαρχια και στην Αθηνα. Τους λογους σας αφηνω λιγο να τους σκεφτειτε μονοι σας - κι αν δεν τους σκεφτειτε, οταν θα ερθει η ωρα να γραψετε το παιδι σας στο δημοσιο της γειτονιας σας, και εχετε την ατυχια να μενετε σε καμμια γειτονια εκτος των 6-7 'καλων' γειτονιων στην Αθηνα, θα με καταλαβετε. Πού να μενετε σε καμμια γειτονια τυπου Πατησια, Κυψελη, Εξαρχεια-Νεαπολη κλπ. και να μου λετε μετα για επαρχια και παιδια που γιναν επιστημονες χωρις φροντιστηριο. Ε βεβαια αφου στα Ιωαννινα γινεται μαθημα στο σχολειο, ενω στην Κυψελη μαθημα ΔΕΝ γινεται, για πολλους και διαφορους λογους.

 

Ο JTB με καλυψε απολυτως παντως - τελικα ολοι τα ιδια τραβαμε. Εγω παντως φιλε μου εχω φαει ωρες ατελειωτες και το θεμα "δωρο" και "καταναλωτικο αγαθο" ερχεται μονο σαν επιβραβευση και ποτε δεν ειναι δεδομενο. Ακομα βεβαια ειναι μικρα, αμα γινουν 10 και 12 δεν ξερω τι ακρη θα βγαζουμε....

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση ήταν: "Κάθε άλλο. Ο μόνος λόγος είναι ότι αύριο, όταν βγει στην πιάτσα, σε όλες τις καίριες θέσεις θα βρίσκει παληούς συμμαθητές του. Καταλαβαίνεις ότι αυτό θα είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που θα έχει πάρει από το ιδιωτικό".

 

δεν θα θελα ένα τέτοιο εφόδιο για το μελλοντικό παιδί μου πάντως ρε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

tsak1, αυτή η απάντηση είναι πέρα απ' ό,τι θα μπορούσα να σκεφτώ...Τον λυπάμαι αυτόν τον γονιό, πιστεύει ότι το παιδί του θα προκόψει μόνο αν έχει ''φίλους'' σε καλές θέσεις...

Link to comment
Share on other sites

edit: Σε πολιτισμένες χώρες στα δημόσια σχολεία υπάρχουν ΚΑΙ βιβλιοθήκες εκτός των άλλων. Που εδώ έτσι και κάνεις βιβλιοθήκη σε ένα χρόνο δεν θα μείνει ούτε ΡΑΦΙ !!!

 

Τα σχολεία έχουν πλέον βιβλιοθήκες και δόξα τω Θεώ έχουν μείνει όπως όταν δημιουργήθηκαν. Δηλαδή και ράφια έχουν και Η/Υ έχουν και βιβλία έχουν και ΕΜΔ έχουν...

* Με ευρωπαϊκή συγχρηματοδότηση έγιναν.

 

Μην φανταστείς βέβαια ότι μπορούν να συγκριθούν με βιβλιοθήκες των ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Μάλλον έχει πολλά χρόνια που έφυγες από την πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

 

Και φυσικά δεν είναι αυτό κριτήριο για να δούμε αν είμαστε πολιτισμένη χώρα.

 

Τα υπόλοιπα για τους ρομαντικούς...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.