Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάρτιση αναλυτικού προϋπολογισμού για άδεια πισίνας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα από όποιον γνωρίζει μια μικρή βοήθεια. Θέλω να βγάλω μια άδεια πισίνας σε υπάρχουσα κατοικία και προσπαθώ να βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται.

Εφόσον πάει λοιπόν βάση αναλυτικού προϋπολογισμου έχω για την πισίνα(19τμ όλα κι όλα άλλωστε) ένα κ΄'οστος 1800 ευρώ.

1η ερώτηση : το υπόδειγμα στο civil δεν είχε υδραυλική εγκατάσταση στον α.προϋπολογισμό, μπόρω να την προσπεράσω και εγώ?

2η ερώτηση : στην φόρμα υποβολής αμοιβών στο ΤΕΕ βγάζει το μήνυμα "Το έργο δεν πληρεί τα κριτήρια ελαχίστων προϋπολογισμών αλλά μπορεί να υποβληθεί" ζήτάει γύρω στα 3000 κατι αν θυμάμαι καλά, τι μπορώ να κανώ?

3η ερώτηση : στην φόρμα υποβολής αμοιβών στο ΤΕΕ αναφέρω κάπου πως πρόκειται περί αναλυτικού προϋπολογισμού και που?

Συγγνώμη για το κατεβατό αλλά δεν έχω μεγάλη πείρα στις άδειες και θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια :oops:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εχεις τον εξης αναλυτικο

 

α.Εκσκαφες

β.Σκυροδεματα

γ. Επενδυσεις εσωτερικου (με πλαστικες μεμβρανες για μικροτερο κοστος)

δ. Υδραυλικη εγκατασταση πισινας (ελαχιστο 600Ε)

ε. Αποχετευτικη εγκατασταση πισινας (ελαχιστο 600Ε)

στ. Ηλεκτρικη εγκατασταση πισινας (ελαχιστο 1200 Ε)

 

Λογικα βγαινει προυπολογισμος πανω απο 3000 Ε

 

Μοιραζεις την καθε δαπανη στην αντιστοιχη μελετη. Αλλα στα αρχιτεκτονικα μπαινει ο συνολικος προυπολογιαμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα από όποιον γνωρίζει μια μικρή βοήθεια. Θέλω να βγάλω μια άδεια πισίνας σε υπάρχουσα κατοικία και προσπαθώ να βγει όσο πιο οικονομικά γίνεται.

Εφόσον πάει λοιπόν βάση αναλυτικού προϋπολογισμου έχω για την πισίνα(19τμ όλα κι όλα άλλωστε) ένα κ΄'οστος 1800 ευρώ.

1η ερώτηση : το υπόδειγμα στο civil δεν είχε υδραυλική εγκατάσταση στον α.προϋπολογισμό, μπόρω να την προσπεράσω και εγώ?

Στην ενότητα για τις υδραυλικές εγκαταστάσεις στον αναλυτικό, έχει ειδική κατηγορία για πισίνα. Ομοίως και στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.

 

2η ερώτηση : στην φόρμα υποβολής αμοιβών στο ΤΕΕ βγάζει το μήνυμα "Το έργο δεν πληρεί τα κριτήρια ελαχίστων προϋπολογισμών αλλά μπορεί να υποβληθεί" ζήτάει γύρω στα 3000 κατι αν θυμάμαι καλά, τι μπορώ να κανώ?

Σε αυτό ισχύει ότι σου απάντησε ο avgoust.

 

3η ερώτηση : στην φόρμα υποβολής αμοιβών στο ΤΕΕ αναφέρω κάπου πως πρόκειται περί αναλυτικού προϋπολογισμού και που?

Στο κουμπί που λέει υποβολή αρχείου στο ΤΕΕ έχεις επιλογή δεδομένα ΤΕΕ. Αν πατήσεις εκεί θα δεις πως κάπου προς το τέλος των παραμέτρων αναφέρει κωδικό αναλυτικού. Το 50 είναι για πισίνα. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις αν θέλεις να υποβληθεί στο ΤΕΕ και ο αναλυτικός. Ψάξε το λίγο και δεν είναι τίποτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις βοήθησαν πολύ (κρίμα που δεν μπορεσα να κρατήσω τον προϋπολογισμό τόσο χαμηλα όσο έβγαινε τελικά). Θα ήθελα να κάνω και μια τελευταία ερώτηση.. η αμοιβή τοπογραφικού είναι υποχρεωτική (νομίζω πως παλαιότερα δεν ήταν)? και αν ναι πρεπει να μπουν όλες αυτές οι υπομελέτες (ρυμοτομικές, όμορα, πολυγωνομετρία κλπ?)

Link to comment
Share on other sites

Για το τοπογραφικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τοπογραφικό με το οποίο είχε εκδοθεί η άδεια για την κατοικία.

Θα πρέπει όμως να ισχύει (να μην έχει αλλάξει η ρυμοτομία, να μην υπάρχουν πράξεις τακτοποίησεις κλπ), οπότε

μπορείς να σφραγίσεις το υπάρχων τοπογραφικό και είναι άνευ αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.