Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα Ηλεκτρονικών Μηχανικών


Recommended Posts

Ξεκόλλα απ τη λογικη: Δεν εκανα αυτο το μαθημα, δεν εχω δικαιωμα πανω σε αυτο.

Αν ηταν ετσι τοτε εσυ επρεπε να σπουδαζεις εφορου ζωης διοτι ώσπου να μάθεις όλες τις γλώσσες προγραμματισμού, την αρχιτεκτονική των λειτουργικών συστημάτων, τα δίκτυα, τα ηλεκτρονικά, ότι ισχύει σημερα, θα εχει προχωρήσει τόσο πολύ η τεχνολογία που αυτα που διδαχθηκες δεν θα εχουν αμεση εφαρμογη για να τα υπογραψεις.

Απ' οσο γνωριζω εχετε πληρη δικαιωματα σε ηλεκτρονικα-software-hardware, τηλεπικοινωνιες, αυτοματο ελεγχο,

Ηλεκτρολογικα-μηχανολογικα απλες κατασκευες οπως ολοι οι μηχανικοι.

Εμεις εχουμε τα δικα σου πληρη+απεριοριστα ηλεκτρολογικα-Μηχανολογικα.

 

Κοιτα και το ΦΕΚ

http://career.duth.gr/cms/files/fek_a58_2009.pdf

 

Παντως σκεψου οτι στον κοσμο και στην Ευρωπη υπαρχουν αντιστοιχοι μηχανικοι με εσενα που εκαναν 3 ετη σπουδων και εχουν τα δικαιωματα σου. Επισης υπαρχουν 3 ετης σπουδες που εχουν τα δικα μου.

 

Το προβλημα σου δεν ειναι οτι δεν εχεις απεριοριστα Η/Μ. Το προβλημα σου και σε μεγαλο ποσοστο και το δικο μου ειναι οτι δεν υπαρχουν ηλεκτρονικες μελετες, μελετες δικτυων, μελετες τηλεπικοινωνιακες. Δηλαδη ουσιαστικα τα επ. δικαιωματα σε αυτο τον κλαδο ειτε ειναι κατοχυρωμενα ειτε οχι δεν υπαρχει κατοχυρωμενη δουλεια.

Στις δημοσιες υπηρεσιες ολα τα δικτυα, τηλεφωνικα κεντρα κτλ τα κανει εμπορος υπολογιστων απο Τεχνικο λυκειο, ή ΙΕΚ. Πιεστε κι εσεις το κρατος να θεσπισει μελετητικα και εργοληπτικα και σε αυτους τους τομεις για να μην παιρνουν τις δουλειες καποιοι ασχετοι.

 

Και μπορει να πει καποιος γιατι ρε μεγαλε να μπορειτε μονο οι μηχανικοι να κανετε δικτυα ή τηλεφωνικα κεντρα σε ΔΥ; Η απαντηση ειναι: Επειδη ο ασχετος δεν ελεγχει και δεν κανει μελετη ηλεκτρομαγνητικης συμβατοτητας, θωρακισης, προσαρμογης, προστασιας απο υπερτασεις κτλ κτλ, με αποτελεσμα το μισο χρονο τα τηλεφωνα καποιων υπηρεσιων να εχουν θορυβους, προβληματικο δικτυο και Ιντερνετ και τον υπολοιπο χρονο καιγονται οι πλακετες (οπως στης μανας μου την υπηρεσια 1 χρονο τωρα ειναι καμμενο) και πληρωνει το κρατος καθε 3-4 χρονια νεο τηλέφωνικο κεντρο λες κι ειναι το γιοφυρι της Αρτας.

 

 

 

Λοιπόν οι ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ + ΝΑΥΠΗΓΟΙ ΜΗΧ [ το τελευταίο με επιφύλαξη] ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΑ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΕ Ηλετρομηχανολογικες Μελέτες κατασκευές + Αεροναυπηγικές μελέτες.

Εχουμε οι ηλεκτρολογοι δικαιωματα αεροναυπηγικης; Απο που προκυπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλα σου λέω εγώ δικά σας όλα τα δικαιώματα σχετικά με hardware. Αγγίζει όμως τα όρια της τρέλας να έχετε όσα δικαιώματα πληροφορικού έχει και ένας απόφοιτος πληροφορικής. Τουλάχιστον από όσο έχω κοιτάξει στο προγραμμα σπουδών σας έχετε ελάχιστα μαθήματα πληροφορικής (και όταν λέω πληροφορικής εννοώ καθαρά πληροφορικής, όχι "εισαγωγή στους υπολογιστές" και κάτι τέτοια).

 

Καταρχήν κάνεις λάθος .

 

Ποιος σου είπε ότι οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί δεν κάνουν μαθήματα πληροφορικής ?

 

Σε πληροφορώ ότι στην Σχολή , π.χ του ΕΜΠ υπάρχουν δύο πλήρης Ρόες η Ροή Υ και Λ που κάνουν μόνο μαθήματα πληροφορικής .

 

Γι' αυτό λοιπών μην προτρέχεις να βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να είσαι σίγουρος .Όσων αφορά για το μάθημα που προανέφερες , είναι μάθημα κορμού και όχι ειδίκευσης .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνεις λάθος .

 

Ποιος σου είπε ότι οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί δεν κάνουν μαθήματα πληροφορικής ?

 

Σε πληροφορώ ότι στην Σχολή , π.χ του ΕΜΠ υπάρχουν δύο πλήρης Ρόες η Ροή Υ και Λ που κάνουν μόνο μαθήματα πληροφορικής .

 

Γι' αυτό λοιπών μην προτρέχεις να βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να είσαι σίγουρος .Όσων αφορά για το μάθημα που προανέφερες , είναι μάθημα κορμού και όχι ειδίκευσης .

 

Ωραία, έχετε 5 εξάμηνα στα οποία κάνετε μόνο μαθήματα πληροφορικής και άλλα 5 στα οποία κάνετε ελάχιστα μαθήματα πληροφορικής. Είναι το ίδιο με τα 10 εξάμηνα σχεδόν μόνο μαθημάτων πληροφορικής?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχετε 5 εξάμηνα στα οποία κάνετε μόνο μαθήματα πληροφορικής και άλλα 5 στα οποία κάνετε ελάχιστα μαθήματα πληροφορικής. Είναι το ίδιο με τα 10 εξάμηνα σχεδόν μόνο μαθημάτων πληροφορικής?

 

Εκ νέου κάνεις λάθος .

Κάποιος που θα επιλέξει κατεύθυνση πληροφορικής από τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πρέπει και αυτός να έχει τα ίδια δικαιώματα με εσάς .

Μπορεί να κάνει τέτοιο συνδυασμό ροών που να πλήρη τα ίδια μαθήματα ειδίκευσης με τα δικά σας .

Εάν δεν έχει κάνει ένα η δύο μαθήματα από τα δικά σας ή κάποιο μάθημα

π.χ

Βάσεις Δεδομένων δεν θεωρείται τόσο μεγάλη απώλεια ώστε να του αναιρέσουν τα δικαιώματα που έχετε και εσείς.

 

Αντιθέτως βλέπουμε Σχολές Πληροφορικής μαζί με Τηλεπικοινωνιών σε ένα κοινό τίτλο σπουδών όπως

π.χ

την Σχολή του Βόλου όπου δεν έχουν καμία σχέση με τις τηλεπικοινωνίες και μιλάω επί της ουσίας διότι από το πρόγραμμα σπουδών τους δεν υπάρχει μάθημα ουσίας που να αντιπροσωπεύει τις τηλεπικοινωνίες .

Π.Χ

Κεραίες , δορυφορικά συστήματα , λέιζερ επικοινωνίες και άλλα .

 

Αυτοί λοιπών δεν πρέπει να έχουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα που να αφορά τις τηλεπικοινωνίες .

 

Άρα λοιπών βλέπεις ότι εσείς είστε αυτοί που παίρνεται δικαιώματα από εμάς και όχι εμείς από εσάς .

Link to comment
Share on other sites

Εκ νέου κάνεις λάθος .

Κάποιος που θα επιλέξει κατεύθυνση πληροφορικής από τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πρέπει και αυτός να έχει τα ίδια δικαιώματα με εσάς .

Μπορεί να κάνει τέτοιο συνδυασμό ροών που να πλήρη τα ίδια μαθήματα ειδίκευσης με τα δικά σας .

Εάν δεν έχει κάνει ένα η δύο μαθήματα από τα δικά σας ή κάποιο μάθημα

π.χ

Βάσεις Δεδομένων δεν θεωρείται τόσο μεγάλη απώλεια ώστε να του αναιρέσουν τα δικαιώματα που έχετε και εσείς.

 

Αντιθέτως βλέπουμε Σχολές Πληροφορικής μαζί με Τηλεπικοινωνιών σε ένα κοινό τίτλο σπουδών όπως

π.χ

την Σχολή του Βόλου όπου δεν έχουν καμία σχέση με τις τηλεπικοινωνίες και μιλάω επί της ουσίας διότι από το πρόγραμμα σπουδών τους δεν υπάρχει μάθημα ουσίας που να αντιπροσωπεύει τις τηλεπικοινωνίες .

Π.Χ

Κεραίες , δορυφορικά συστήματα , λέιζερ επικοινωνίες και άλλα .

 

Αυτοί λοιπών δεν πρέπει να έχουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα που να αφορά τις τηλεπικοινωνίες .

 

Άρα λοιπών βλέπεις ότι εσείς είστε αυτοί που παίρνεται δικαιώματα από εμάς και όχι εμείς από εσάς .

 

Διαφωνώ. Ακόμα και αν εσείς "αναπληρώνετε" κατά κάποιο τρόπο τα μαθήματα πληροφορικής, ας παίρνετε πτυχίο με δικαιώματα μόνο πληροφορικού και όχι ενιαίο πτυχίο με τα πάντα όλα τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Ακόμα και αν εσείς "αναπληρώνετε" κατά κάποιο τρόπο τα μαθήματα πληροφορικής, ας παίρνετε πτυχίο με δικαιώματα μόνο πληροφορικού και όχι ενιαίο πτυχίο με τα πάντα όλα τα δικαιώματα.

 

Εκ νέου κάνεις λάθος .

Ο τίτλος είναι ενιαίος όπου συνεπάγεται με όλα τα δικαιώματα .Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει την κατεύθυνση που επιθυμεί .

Δεν λέω ότι είναι σωστό αυτό που γίνεται , αλλά έτσι είναι το σύστημα της σχολής και δεν αλλάζει .

Είναι επιλογή του καθενός σε ποια σχολή θέλει να σπουδάσει από εξαρχής .

Γιατί λοιπών τώρα διαμαρτύρεσαι και ζητάς τα ρέστα?

 

Τέλος το πρόβλημα σου από ότι κατάλαβα δεν είναι το να λάβουμε εμείς τα δικαιώματα σας , του πληροφορικού αλλά γιατί τα λαμβάνουμε όλα κάτι που δεν μπορείτε εσείς λόγω τίτλου.

 

Αυτή λοιπών είναι και η ιδιαιτερότητα της σχολής μας έναντι της δική σας .

Αυτό λοιπών δεν αλλάζει είτε μας αρέσει είτε όχι .

Link to comment
Share on other sites

Εκ νέου κάνεις λάθος .

Ο τίτλος είναι ενιαίος όπου συνεπάγεται με όλα τα δικαιώματα .Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει την κατεύθυνση που επιθυμεί .

Δεν λέω ότι είναι σωστό αυτό που γίνεται , αλλά έτσι είναι το σύστημα της σχολής και δεν αλλάζει .

Είναι επιλογή του καθενός σε ποια σχολή θέλει να σπουδάσει από εξαρχής .

Γιατί λοιπών τώρα διαμαρτύρεσαι και ζητάς τα ρέστα?

 

Τέλος το πρόβλημα σου από ότι κατάλαβα δεν είναι το να λάβουμε εμείς τα δικαιώματα σας , του πληροφορικού αλλά γιατί τα λαμβάνουμε όλα κάτι που δεν μπορείτε εσείς λόγω τίτλου.

 

Αυτή λοιπών είναι και η ιδιαιτερότητα της σχολής μας έναντι της δική σας .

Αυτό λοιπών δεν αλλάζει είτε μας αρέσει είτε όχι .

 

Όχι εσύ κάνεις λάθος.

 

Επέλεξα την συγκεκριμένη σχολή που σπουδάζω γιατί από ότι έψαξα είναι η καλύτερη στην εμβάθυνση στους υπολογιστές.

 

Το πρόβλημα μου δεν είναι γιατί να μην έχω τα δικαιώματα σας αφού και εσείς έχετε τα δικά μου. Έτσι και αλιώς τι να τα κάνω αφού ούτε μαθαίνω ούτε θέλω να μάθω ηλεκτρολογικά. Το πρόβλημα μου είναι ότι παίρνετε εσείς ίδια δικαιώματα με εμένα που κάνω 5 χρόνια μαθήματα υπολογιστών.

 

Και ας μην ξαναρχίσουμε το πόσο ασχολείστε και εσείς με υπολογιστές. Άλλο 10 εξάμηνα μαθήματα μόνο πληροφορικής και υπολογιστών και άλλο 5. Και αυτά περί αναπλήρωσης δεν ισχύουν. ΑΕΙ είναι και τα δύο και δεν αναπληρώνοντε τα μαθήματα λες και είναι λυκείου.

 

Τέλος, την φράση "ιδιαιτερότητα της σχολής" την μεταφράζω σαν άδικη ευνοϊκή μεταχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ κάνεις λάθος.

Και ας μην ξαναρχίσουμε το πόσο ασχολείστε και εσείς με υπολογιστές. Άλλο 10 εξάμηνα μαθήματα μόνο πληροφορικής και υπολογιστών και άλλο 5. Και αυτά περί αναπλήρωσης δεν ισχύουν. ΑΕΙ είναι και τα δύο και δεν αναπληρώνοντε τα μαθήματα λες και είναι λυκείου.

Τέλος, την φράση "ιδιαιτερότητα της σχολής" την μεταφράζω σαν άδικη ευνοϊκή μεταχείρηση.

Τοτε κακώς έχεις κι εσύ επ. δικαιώματα στις τηλεπικοινωνίες ή στην ηλεκτρονική ή στο hardware ή στο software. Έναν τομέα διαλέγεις κι εσύ από όλους της σχολής σου. Επιπλέον σιγουρα υπάρχουν σχολές με μεγαλύτερη εμβάθυνση σε συγκεκριμένους τομείς απ τη δική σου, άρα με τη λογική σου μόνο αυτοί έπρεπε να έχουν τα δικαιώματα κι όχι εσύ.

Παντως μου φαινεται περιεργο να διαλεξεις αυτη τη σχολη και να θες να κανεις ηλεκτρομηχανολογικες μελετες ή εγκαταστασεις, να ασχοληθεις με οικοδομη ή δημοσια εργα. Το φυσιολογικο θα ηταν αν σε ενδιαφερει αυτος ο τομεας εργασίας να εισαι ηλεκτρολόγος και μάλιστα τομέα ΣΗΕ ή μηχανολόγος.

 

Δεν ειναι πρωτοτυπία αυτο με τα πολλά δικαιώματα. Και ο γιατρος γενικης παθολογίας (6 έτη σπουδων + αγροτικο) έχει δικαιώματα σε όλες τις ειδικότητες. Όταν ο ίδιος γιατρός κάνει ειδικότητα εξειδικεύεται και χάνει δικαώματα σε άλλους τομείς της ιατρικής.

 

Υ.Γ. Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί καπου διαβασα οτι εχουν απεριοριστα δικαιωματα στα ηλεκτρολογικα (δεν θυμαμαι αν διαβασα για μελετες ή για εγκαταστασεις ή και για τα 2),

ΓΙα ψαξου...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κακώς έχεις κι εσύ επ. δικαιώματα στις τηλεπικοινωνίες ή στην ηλεκτρονική ή στο hardware ή στο software. Έναν τομέα διαλέγεις κι εσύ από όλους της σχολής σου. Επιπλέον σιγουρα υπάρχουν σχολές με μεγαλύτερη εμβάθυνση σε συγκεκριμένους τομείς απ τη δική σου, άρα με τη λογική σου μόνο αυτοί έπρεπε να έχουν τα δικαιώματα κι όχι εσύ.

Παντως μου φαινεται περιεργο να διαλεξεις αυτη τη σχολη και να θες να κανεις ηλεκτρομηχανολογικες μελετες ή εγκαταστασεις, να ασχοληθεις με οικοδομη ή δημοσια εργα. Το φυσιολογικο θα ηταν αν σε ενδιαφερει αυτος ο τομεας εργασίας να εισαι ηλεκτρολόγος και μάλιστα τομέα ΣΗΕ ή μηχανολόγος.

 

Δεν ειναι πρωτοτυπία αυτο με τα πολλά δικαιώματα. Και ο γιατρος γενικης παθολογίας (6 έτη σπουδων + αγροτικο) έχει δικαιώματα σε όλες τις ειδικότητες. Όταν ο ίδιος γιατρός κάνει ειδικότητα εξειδικεύεται και χάνει δικαώματα σε άλλους τομείς της ιατρικής.

 

Υ.Γ. Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί καπου διαβασα οτι εχουν απεριοριστα δικαιωματα στα ηλεκτρολογικα (δεν θυμαμαι αν διαβασα για μελετες ή για εγκαταστασεις ή και για τα 2),

ΓΙα ψαξου...

 

1) Και πάλι διαφωνώ. Ο τομέας της ηλεκτρολογίας και ο τομέας των υπολογιστών και της πληροφορικής είναι δύο πολύ μεγάλοι τομείς που κακός τα επαγγελματικά δικαιώματα τους τα έχει μία σχολή γιατί είναι τόσο μεγάλοι που δεν μπορείς να εμβαθύνεις σε προπτυχιακό επίπεδο και στους δύο σε εξίσου υψηλό επίπεδο. Για αυτό το λόγο διαφωνώ στο "Τοτε κακώς έχεις κι εσύ επ. δικαιώματα στις τηλεπικοινωνίες ή στην ηλεκτρονική ή στο hardware ή στο software. Έναν τομέα διαλέγεις κι εσύ από όλους της σχολής σου."

 

2) "Επιπλέον σιγουρα υπάρχουν σχολές με μεγαλύτερη εμβάθυνση σε συγκεκριμένους τομείς απ τη δική σου, άρα με τη λογική σου μόνο αυτοί έπρεπε να έχουν τα δικαιώματα κι όχι εσύ." Μα ποια σχολή στην Ελλάδα εκτός από την δική μου και οι υπόλοιπες σχολές πληροφορικής εμβαθύνουν περισσότερο στους υπολογιστές?

 

3)"Παντως μου φαινεται περιεργο να διαλεξεις αυτη τη σχολη και να θες να κανεις ηλεκτρομηχανολογικες μελετες ή εγκαταστασεις, να ασχοληθεις με οικοδομη ή δημοσια εργα. Το φυσιολογικο θα ηταν αν σε ενδιαφερει αυτος ο τομεας εργασίας να εισαι ηλεκτρολόγος και μάλιστα τομέα ΣΗΕ ή μηχανολόγος." Πες μου ειλικρινά τώρα: Διάβασες τι έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου? Είπα ότι θέλω να κάνω η/μ εγκαταστάσεις ή ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο?

 

4) "Δεν ειναι πρωτοτυπία αυτο με τα πολλά δικαιώματα. Και ο γιατρος γενικης παθολογίας (6 έτη σπουδων + αγροτικο) έχει δικαιώματα σε όλες τις ειδικότητες. Όταν ο ίδιος γιατρός κάνει ειδικότητα εξειδικεύεται και χάνει δικαώματα σε άλλους τομείς της ιατρικής." Έλα που οι μηχανικοί έχουν τα δικαιώματα του πτυχίου τους και όχι των πεδίων που εστίασαν την μελέτη τους.

 

Υ.Γ. Το έχω ψάξει. Ο οδηγός για νέους μηχανικούς του ΤΕΕ λέει ότι έχουμε απεριόριστα η/μ αλλά τι να τα κάνω? Να βάλω μια μπρίζα χωρίς να ξέρω και να κάψω κόσμο? Εγώ αυτό που θέλω είναι να μην έχει δικαίωματα πληροφορικού όποιος δεν έχει πάει σε ΑΕΙ που να συνδέεται ΑΜΕΣΑ με πληροφορική.

Link to comment
Share on other sites

Όχι εσύ κάνεις λάθος.

Το πρόβλημα μου είναι ότι παίρνετε εσείς ίδια δικαιώματα με εμένα που κάνω 5χρόνια μαθήματα υπολογιστών.

 

Θα σου απαντήσω ως εξής .

Ωραία εσείς έχετε 10 εξάμηνα όπως λες μόνο μαθήματα πληροφορικής .

 

Στην ουσία από ότι γνωρίζω κάνετε και μαθήματα ηλεκτρονικής .

Στο λογισμικό κομμάτι υπάρχουν σχολές όμως που κάνουν περισσότερα μαθήματα μόνο λογισμικό ή ασχολούνται και δίνουν περισσότερη βάση μόνο στο λογισμικό κομμάτι όπως η σχολές προγραμματιστών που επάγονται σε Τμήματα Θεωρητικής Πληροφορικής .

Άρα λοιπόν δεν μπορεί εσείς που κάνετε μαθήματα πληροφορικής που μέσα σε αυτά συγκαταλέγονται και μαθήματα κορμού όπως η ηλεκτρονική αλλά και μαθήματα υλικού να έχετε τα ίδια δικαιώματα με αυτούς που κάνουν 10 εξάμηνα κατά πλειοψηφία τα περισσότερα μαθήματα μόνο λογισμικού .

Άρα εσείς καλύπτεται γενικά το φάσμα της πληροφορικής ενώ οι προγραμματιστές κατά κύριο λόγω μόνο το φάσμα του λογισμικού.

Αυτό δεν είναι άδικο για τους προγραμματιστές να έχετε και εσείς τα ίδια δικαιώματα με αυτούς .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.