Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμφάνιση τάσης σε κουτί Η/Υ


tpanag

Recommended Posts

Νομίζω πως είπες την μαγική λέξη .

Μπαλαντέζα.

Εκεί μαντεύω ότι βρίσκεται το πρόβλημα .

 

Μέτρησες τις τάσεις στις πρίζες τις μπαλαντέζας ; Νομίζω ότι δεν θα βρεις εκεί την γη .

Ακουμπάνε καλά οι μεταλλικές απολήξεις της γείωσης του φις της μπαλαντέζας στην πρίζα;

Η φάση στις δυο πρίζες του τοίχου είναι στην ίδια πλευρά ; Μαντεύω ότι στην μία είναι στην αριστερή τρύπα ενώ στην άλλη στην δεξιά

Έβαλες το φις της μπαλαντέζας ανάποδα ; Μήπως έτσι η καλή πρίζα γίνεται κακή και η κακή καλή;

 

Οι μπαλαντέζες θέλουν ιδιαίτερη προσοχή γιατί ταλαιπωρούνται από την χρήση τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μπαλαντέζας. Όταν μου πρωτοεμφανίστηκε το πρόβλημα δεν την χρησιμοποιούσα. Φάση και ουδέτερος είναι όντως ανάποδα στις 2 πρίζες που παρουσιάστηκε, στη μια μόνο παρέμεινε και παραμένει το πρόβλημα όμως (την άλλη την έφτιαξα όπως είπα) και έχω κάνει 100 απόπειρες οπότε ούτως ή άλλως κάποια φορά θα μπήκε και ανάποδα το φις (αν και δεν καταλαβαίνω τι επηρρεάζει αυτό).

Τέλος πάντων θα τσεκάρω και τα λαμάκια της γείωσης μπας και έχουν λυγίσει και δεν κάνουν επαφή στο φις (αν και δε βλέπω κάτι) και θα φέρω ηλεκτρολόγο. Ευχαριστώ όλους. Τουλάχιστον στη μια λύθηκε μετά τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό η πρίζα να έχει πρόβλημα. Αλλά το πραγματικό πρόβλημα πιστεύω οτι είναι κάποια μικρή διαρροή στο UPS η οποία σε μη προβληματική πρίζα του σπιτιού γειώνεται και έτσι δεν εντοπίζεις το πρόβλημα. τα UPS και τα παλμοτροφοδοτικά των Η/Υ δεν χρησιμοποιούν Μ/Σ με συνηθυσμένη συνδεσμολογία τροφοδοτικού με αποτέλεσμα να μην κάνουν απομόνωση φάσης. 'Ετσι η φάση επικρατεί στις πλακέτες και των 2 συσκευών. Πολύ εύκολα (συνδυασμός σκόνης-υγρασίας) παρουσιάζεται διαρροή. Μου έχει τυχει σε παλαιότερο Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.