Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιστορικά στοιχεία παραγωγής Φ/Β


chris_gr

Recommended Posts

Έναρξη 3 Ιουνίου 2010

 

Παραγωγή

Ιούνιος 1570,35 kwh

Ιούλιος 1955,21 kwh

Αύγουστος 1865,24 kwh

Σεπτέμβριος 1488,54 kwh

 

Σε συνέχεια...

Οκτώμβριος 1009,8 kwh

Νοέμβριος 861,3 kwh

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερώτηση σε όσους εχουν ξεπεράσει τον πρώτο χρόνο σύνδεσης.

 

Εχει περάσει η νόμιμη αυξηση της κιλοβατώρας λόγω πληθωρισμου ; Δηλαδη το 1/4 του δεικτη τιμών καταναλωτη;

 

Γιατί κατι μου λεει οτι πάνε να την κανουν κοκοκό. Μακάρι , ελπίζω να ειμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κάνετε τον κόπο για να έχει νόημα προτείνω να γράφετε τουλάχιστον την συνολική ισχύ και αν είναι σταθερά ή κινούμενα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοει την συνολική ετήσια ο Βασίλης;

στην ερωτηση μου Chris ή κάποιος αλλος, υπάρχουν στοιχεια συγκεκριμενα με σιγουρια να δουμε τι συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

rodag: δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στο δεύτερο σκέλος περί συγκεκριμένων στοιχείων και τα περί σιγουριάς?

 

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος είναι σαφέστατο ότι αν κάποιος ένα μήνα έχει Χ kWh/kWp μπορεί να εκτιμήσει την παραγωγή οποιουδήποτε πάρκου στην περιοχή και με την ανάλογη τιμή να βγάλει τα συμπεράσματά του. Σε περίπτωση που δεν ξέρετε τι σημαίνει kWh/kWp σημαίνει πόσες κιλοβατώρες παρήγαγε κάθε εγκατεστημένο κιλοβάτ. Αν έχεις πάρκο 100kW και παρήγαγε Χ kWh/kWp τότε η μηνιαία παραγωγή σου είναι 100Χ.

 

Προφανώς για να ξεκινάμε όλοι από το καλοκαίρι και μετά δεν έχουμε ετήσια αποτελέσματα, σιγά σιγά θα φτάσουμε και σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου εχει διατυπωθει λιγα μηνυματα πιο πάνω κι αφορα την επιβεβαιωση περι της αναπροσαρμογης της τιμης στο +1/4 % του δεικτη τιμων καταναλωτη μετα το πρωτο ετος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.