Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αντιβανδαλική προστασία


BlackRed

Recommended Posts

Καλωσήρθα :D

Χρειάζομαι βοήθεια (εγώ και άλλα 30 άτομα περίπου :P ) για οχύρωση ενός χώρου,μετά από έκρηξη.Η εισβολή στο χώρο έγινε από σπάσιμο παραθύρου.Μπήκαν δύο-τρία άτομα και κάνανε τα δικά τους.Απ'την έκρηξη σπάστηκαν τζάμια,πόρτα με δύο φύλλα και άλλα.Χρειαζόμαστε βοήθεια σχετικά με τα παράθυρα αρχικά.

Μια περιγραφή του χώρου λοιπόν,22 παράθυρα μπροστά,πλάγια και πίσω του κτιρίου.

Τα παράθυρα είναι κάπως έτσι σε διαστάσεις,αλλά φανταστείτε το ένα απ'τα δύο,όχι και τα δύο.

poppy_window_2_sm.jpg

 

Το κτίριο βρίσκεται σε πρώτο όροφο,σε ψιλοαπομονωμένη περιοχή,πρόσβαση από μπροστά είναι εύκολη,υπάρχει σκάλα κανονική,πρόσβαση από πίσω και πλάγια επίσης εύκολη αν ο "εισβολέας" έχει καμιά σκαλωσιά.

Οπότε κύριο μέλημά μας πρωτού φτιάξουμε το εσωτερικό,να οχυρώσουμε τον χώρο εξωτερικά ώστε να μην περνάει τίποτα.Δεν θέλουμε να το ξανατραβήξουμε αυτό το λούκι.

Ρωτήσαμε λοιπόν σε κάποια μαγαζιά και εκεί είδαμε τις εξής επιλογες όσον αφορά τα παράθυρα.

Απ'την έκρηξη "επιβίωσαν" τα 10 περίπου απ'τα 22 τζάμια,τα οποία 10 δεν μπορούμε να τα πετάξουμε επειδή δεν υπάρχει και πολύ χρήμα.

Τζάμι triplex (δύο χοντρά τζάμια με 3 μεμβράνες ανάμεσα) - η γνώμη σας ποιά είναι?Είναι ασφαλές ή αν κάποιος το σταμπάρει μπορεί να το παραβιάσει εύκολα με κάποια εργαλεία (λοστάρι,πέτρα,βαριοπούλα κοκ)

Αρμέ (ή κάπως έτσι) - το οποίο είναι κανονικό τζάμι με μεταλλικό πλέγμα

Και ύστερα παραθυρόφυλλα.Παραθυρόφυλλα σίγουρα θα βάλουμε σε κάποια τζάμια αφού τα 10 τζάμια που επιβίωσαν σκεφτόμαστε να τα προστατέψουμε έτσι.Ποιό υλικό θα ήταν ασφαλές να έχουμε στα παραθυρόφυλλα και πως να γίνει η δουλειά με τους σύρτες,στο τεχνικό κομμάτι,ώστε να μην φεύγουν με τίποτα τα παραθυρόφυλλα?

Κάποια απ'τα τζάμια (κάπου στα 5),λόγο κόστους κυρίως,απλά θα τα χτίσουμε,με τούβλα λογικά.

Επίσης,τώρα μου'ρθε,για υαλότουβλα ποιά η άποψή σας?Έχω την εντύπωση ότι είναι απόλυτα γερά και απ'την άλλη αφήνουν και το φως να περνάει,κάτι που μετράει για μας.

Μήπως είναι ακριβά?

 

Απλά το βασικότερο στο οποίο έχουμε έρθει σε αδιέξοδο είναι ότι ο χώρος δεν θέλουμε να φαίνεται φρούριο.Γιατί απ'την μία είναι ανοιχτός προς όλους (οπότε αν ο αλλος βλέπει φρούριο,δεν θα το δει με καλό μάτι για να'ρθει να πιεί κανά καφέ πχ) και απ'την άλλη αν φαίνεται τίγκα φρούριο ο εισβολέας πρωτού κάνει απόπειρα θα ξέρει ότι για να μπει χρειάζεται να'ρθει πολύ πρετοιμασμένος.

Οπότε για να μην κουράζω,χρειαζόμαστε μια λύση που να δίνει και ασφάλεια και να είναι διακριτική,όπως κάθε χώρος.

 

Μετρήσαμε λίγο τις δυνατότητές μας και κοντά στα 400 ευρώ μπορούμε να διαθέσουμε.Το τριπλεξ στις διαστάσεις που ρωτήσαμε κοστίζει 30 ευρώ το ένα,το αρμέ 15 ευρώ,τα παραθυρόφυλλα δεν θυμάμαι,ίσως κάπου στο 15άρι κι αυτά.

Άλλο ένα πράγμα να μην ξεχάσω,αυτά που θα κάνουμε θα γίνουν με δουλειά δική μας,για να αποφύγουμε το μεγάλο κόστος και συγκεκριμένα από 2-3 άτομα που πιάνουν τα χέρια τους,αλλά δεν έχουν ξανακάνει κάτι ανάλογο.Κυρίως αυτοί το σκέφτονται θεωρητικά,δεν το'χουν δοκιμάσει πρακτικά.

 

Οποιαδήποτε πρόταση-ιδέα έχει κάποιος θα μας ευχαριστούσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για όλα αυτά που θέλετε να φτιάξετε χρειάζεται να εκδοθεί άδεια από την αντίστοιχη πολεοδομία. Πως θα επιχειρήσετε να προβείτε σε εργασίες χωρίς να έχετε την αντίστοιχη άδεια;;; (Άδεια αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων, αλλαγή στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, αλλαγή στις όψεις κλπ)

Ο μηχανικός που θα εκπονήσει μελέτες και σχέδια, κάτι περισσότερο γνωρίζει από εσάς και θα σας κατευθύνει...

 

Από το τρόπο που γράφετε δείχνετε ότι έχετε πλήρη άγνοια από τις σύγχρονες εξελίξεις στο χώρο της τεχνικής των κουφωμάτων. Όλα αυτά ένας μηχανικός τα γνωρίζει (π.χ. αντιβανδάλ υαλοστάσια με ψημένα κρύσταλλα και με ειδικές μεμβράνες)

 

 

 

Άλλο ένα πράγμα να μην ξεχάσω,αυτά που θα κάνουμε θα γίνουν με δουλειά δική μας,για να αποφύγουμε το μεγάλο κόστος και συγκεκριμένα από 2-3 άτομα που πιάνουν τα χέρια τους,αλλά δεν έχουν ξανακάνει κάτι ανάλογο.Κυρίως αυτοί το σκέφτονται θεωρητικά,δεν το'χουν δοκιμάσει πρακτικά.

 

Άστο καλύτερα έτσι όπως είναι, το γυαλί θέλει μηχανήματα επεξεργασίας, παλάντζα και βεντούζες....

Άστο μην κόψετε κανα χέρι...

 

Υ.Γ. Έχετε πάρει ποτέ μέτρα για κρύσταλλα σε παράθυρο;

Link to comment
Share on other sites

Με 400Ε δεν το βλέπω και δεν ξέρω που βρήκατε τις τιμές. Τώρα δείχνει και πέτρινο και χρειάζεται ειδικές κάσες. Γενικά τα πράγματα δεν δουλεύουν τόσο απλά. Τώρα βέβαια ένας μηχανικός χρειάζεται καθώς και άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για όλα αυτά που θέλετε να φτιάξετε χρειάζεται να εκδοθεί άδεια από την αντίστοιχη πολεοδομία. Πως θα επιχειρήσετε να προβείτε σε εργασίες χωρίς να έχετε την αντίστοιχη άδεια;;; (Άδεια αντικατάστασης εξωτερικών κουφωμάτων, αλλαγή στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, αλλαγή στις όψεις κλπ)

Ο μηχανικός που θα εκπονήσει μελέτες και σχέδια, κάτι περισσότερο γνωρίζει από εσάς και θα σας κατευθύνει...

 

Από το τρόπο που γράφετε δείχνετε ότι έχετε πλήρη άγνοια από τις σύγχρονες εξελίξεις στο χώρο της τεχνικής των κουφωμάτων. Όλα αυτά ένας μηχανικός τα γνωρίζει (π.χ. αντιβανδάλ υαλοστάσια με ψημένα κρύσταλλα και με ειδικές μεμβράνες)

 

 

 

 

Άστο καλύτερα έτσι όπως είναι, το γυαλί θέλει μηχανήματα επεξεργασίας, παλάντζα και βεντούζες....

Άστο μην κόψετε κανα χέρι...

 

Υ.Γ. Έχετε πάρει ποτέ μέτρα για κρύσταλλα σε παράθυρο;

 

Φίλε μου,το μέρος είναι κατελλειμένο,οπότε ήμαστε ήδη εκτός νoμικού πλαισίου.

Όπως σ'όλες τις καταλήψεις,έτσι και σ'αυτή που μιλάμε,ήταν ένας παρατημένος χώρος τον οποίο καταλάβαμε και διαχειριζόμαστε εδώ και χρόνια.Απλά ένα ωραί βράδυ μπήκαν κάποιοι και το ανατινάξανε.Αλλά αυτά είναι άλλη μεγάλη ιστορία που δεν νομίζω να ενδιαφέρει και πολλούς στο παρών φόρουμ. :P

Οπότε είπα να πάρω λίγη βοήθεια ειδικών και να το προτείνω και στα υπόλοιπα παιδιά.

 

Ναι όντως έχουμε άγνοια.Απλά επειδή έτσι κι αλλιώς παρά την άγνοιά μας θα το ξαναφτιάξουμε με τα χρήματα που διαθέτουμε προσπάθησα να πάρω μία γνώμη σχετικά με το πιο υλικό θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το οποίο θα μας παρέχει σίγουρη ασφάλεια και διακριτικότητα στον χώρο.

Θες να μου πεις λίγα παραπάνω για τα αντιβανδάλ υαλοστάσια?

Αν κοστίζει πάρα πολύ μη μου λες :P

 

Τα παιδιά που προανέφερα δεν είναι εντελώς άσχετα με το θέμα,έχουν ξαναασχοληθεί,απλά τοποθετήσεις και λοιπά δεν έχουν ξανακάνει,παρ'όλα αυτά τους εμπιστεύομαι και γω γιατί ξέρω ότι κόβει το μυαλό τους και πιάνουν τα χέρια τους,κι εκτός αυτού θα έρθουν και άτομα από άλλες πόλεις που μπορεί να έχουν παραπάνω γνώσεις.Οπότε οι διαστάσεις του τζαμιού που πήραν θεωρώ είναι σωστές.

 

Με 400Ε δεν το βλέπω και δεν ξέρω που βρήκατε τις τιμές. Τώρα δείχνει και πέτρινο και χρειάζεται ειδικές κάσες. Γενικά τα πράγματα δεν δουλεύουν τόσο απλά. Τώρα βέβαια ένας μηχανικός χρειάζεται καθώς και άδεια.

 

Τα παιδιά ρωτήσανε σε δύο μαγαζιά,σε σιδερά και τζαμά.Και τους δώσανε αυτές τις τιμές,αλλά σ'αυτές τις τιμές είναι μόνο το πόσο κοστίζουν τα υλικά.Η εργασία θα είναι δικιά μας,και συγκεκριμένα λογικά θα'ρθουν και παιδιά από άλλες πόλεις που ξέρουν,να βοηθήσουν.

Δεν είναι αυτό της εικόνας φίλε μου,μακάρι να'χαμε τέτοια θέα :P

 

 

Καταλαβαίνω ότι αυτή η "εκτός νόμου" εργασία είναι αντιδεολογική για αρκετούς μηχανικούς αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς.

Θέλουμε μία λύση στις δυνατότητές μας για να ξαναλειτουργήσουμε τον χώρο που λειτουργούσαμε.

Απλά επειδή με αποπήρατε λίγο να σας το πω αλλιώς,είναι σαν να'χετε μία κατεστραμμένη καφετέρια και ένα χ κεφάλαιο να διαθέσετε σ'αυτή.

Αν το χ είναι ένα μικρό κεφάλαιο δεν θα προσλάβετε ειδικούς,δεν θα προσλάβετε τεχνίτες κλπ.Αν τα χρήματα είναι τσίμα-τσίμα για τα υλικά,θα ρωτήσετε ειδικούς ελπίζοντας να σας βοηθήσουν αφιλοκερδώς (αυτό σκέφτηκα στην προκειμένη και γω,μιας και θα προκύψουν και άλλα τεχνικά θέματα εκτός των παραθύρων) και θα ζητήσετε την βοήθεια φίλων σας που ξέρουν λίγο ή πολύ πάνω σ'αυτά και είναι ευαισθητοποιημένοι με το θέμα ώστε να βοηθήσουν επίσης αφιλοκερδώς.Αν υποθέσουμε ότι το τελευταίο έχει λυθεί,εγώ έχω αμφιβολίες για το πρώτο γι'αυτό και σας ρώτησα ;)

Link to comment
Share on other sites

τριπλεξ

την ώρα της έκρηξης ή της διαρρηξης η εσωτερική μεμβράνη συγκρατεί τα 2 τζαμια και το υαλοστάσιο μένει στη θέση του

σπάει αλλά δε θρυματίζεται

φυσικά με μια βαριοπούλα το σπασμενο τρίπλεξ φευγει από τη θέση του και ο εισβολέας συνεχίζει με μια μικρή καθυστέρηση

 

τζάμι με μεταλλικό πλέγμα

παρομοίως με το τριπλεξ είναι σαφώς άσχημο εμφανισιακά

πόσο μάλλον αν αφήσετε και τα παλαιά τζάμια

 

υαλοστάσια αντιβανδάλικα

είναι σαν αυτά που βάζουν στις τράπεζες

πρέπει να είναι πανάκριβα

 

σιδεριές στα παράθυρα

ασφαλής λύση και αποτρεπική για διαρρηξεις

είναι πάνω από τον προυπολογισμό σας

δεν είναι και πολύ ωραίο αισθητικώς

επίσης άν έχετε θέματα με πυρκαγιές είναι εξαιρετικά επικύνδυνο σε περίπτωσεις απεγκλωβισμού

οπότε και ειδικά για εσάς δεν το συνιστώ

 

 

λόγω των οικονομικών σας, προσωπικά θα επέλεγα την αντικατάσταση με απλο τζαμι

και τα πατζούρια

για να μην ανοίγουν τα παζούρια μπορείτε να τα βιδώσετε από μέσα όταν φευγετε

 

επίσης θέλει προσοχή όταν παίρνετε τα μέτρα για τα τζαμια διότι δεν είναι τυποποιημένη κατασκευή

δοκιμάστε πρώτα να φτιάξετε ένα και δείτε πως θα προχωρήσετε για τα άλλα

 

επίσης αν μας έδειχνες ενα παράθυρο του κτιρίου (μέσα-έξω-λεπτομέρειες) θα βοηθούσε περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποια πιο αναλυτική φωτογραφία

 

http://img829.imageshack.us/img829/9319/64850347.jpg

 

Ναι,για το τρίπλεξ έχεις δίκιο.Απλά "παιδεύει" περισσότερο.Σε καιρό,χριστούγεννα κτλ, όμως που θα είναι με το πάσο τους να κάνουν το οτιδήποτε θα μπορούν να το παραβιάσουν.Αλλά δεν ξέρω αν χωράνε να μπούνε μέσα γιατί είναι και μικρό το παράθυρο.Εκτός κι αν σκίσουν όοολη τη μεμβράνη,γιατί απ'ότι μας είπαν δεν πέφτει όλο το τζάμι έπειτα από επίθεση,απλά ανοίγει τρύπες.

 

Τις σιδεριές τις είχα σκεφτεί κι εγώ.Να μπούνε δηλαδή χιαστή,δύο σίδερα.Απλά το πρόβλημα με αυτό είναι ότι πρώτον φαίνεται κάπως άσχημο και δεύτερο και κυριότερο ότι δεν προστατεύει το τζάμι από επίθεση.Οπότε μπορεί να έρχονται να πετάνε πέτρα,να σπάσουνε το τζάμι κι ας μην μπορούνε να μπούνε μέσα,μόνο για το σπάσιμο,ώστε να ξαναπληρώνουμε να το αντικαταστήσουμε.Και τρίτον ότι μπορεί να σπάσουν το τζάμι και να ρίξουν στο χώρο,απ'έξω,βενζίνες κτλ και να ξανακάνουν μεγάλη ζημιά.

 

Και γω για παντζούρια μας βλέπω.Αλλά δεν θυμάμαι για τί υλικό μιλάγαμε.

Αν είναι το απλό πλαστικό δεν νομίζω ότι συμφέρει.Με μία βαριοπούλα θα σπάει άνετα.Για σιδερένια γνωρίζεις κάτι?Μια τιμή περίπου?Στην τοποθέτηση είναι πολύ πιο δύσκολα απ'τα κανονικά,λόγω βάρους?Κάποιο άλλο ασφαλές υλικό που δεν γίνεται να παραβιαστεί?

 

Το ότι πριν την αγορά θα δοκιμάσουμε σε ένα παράθυρο να δούμε πως θα πάει είναι σίγουρο ρε συ.Μη σου πω ότι 2-3 παιδιά που το ανέλαβαν μπορεί να το έκαναν ήδη,εκτός κι αν δεν βρήκαν ηλεκτροκολλήσεις κτλ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

άμα λείπεις για τα χριστούγεννα και θέλει ο άλλος να μπει μέσα και με λαμαρίνα να το κλέισεις πάλι μπαίνει με τροχό

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία. Ενα dremel με 20000 στροφές και κεραμικό δισκάκι έχει κόψει 1500MPa χάλυβα. Είναι σχεδόν αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε νομίζω να έρθουν με τροχούς τί διάολο..να φανταστείτε αυτή την επίθεση που κάνανε δεν χρειάστηκαν και πολύ κόπο.Σπάσανε ένα απλό τζάμι με κάτι απλό,λογικά λοστό,μπήκανε και βάλανε φωτιά ότι εύφλεκτο,βιβλία,στρώματα κτλ,ρίξανε και δύο γκαζάκια και βουαλά.Ήρθαν δηλαδή σε μισοαυθόρμητη φάση.

 

Ειπώθηκε,επιφανειακά βέβαι,και το εξής..συναγερμός που σε περίπτωση ενεργοποίησης στέλνει μηνύματα σε κινητά τηλέφωνα,δεν ξέρω πόσο κοστίζει βέβαια.Επίσης ένας άλλος συναγερμός θραύσης τζαμιών,λογικά θα'χει να κάνει με τα db στον χώρο.Τέλοσπάντων,δεν νομίζω να'ναι το κατάλληλο σημείο γι'αυτά!

 

Να πω ότι σε απόσταση 100-150 μέτρων υπάρχει φύλακας που ίσως να μπορεί να ακούσει ύποπτους θορύβους.Δεν νομίζω να επέμβει,αλλά λογικά σε περίπτωση που χαλάνε τον κόσμο απ'τον θόρυβο,κάποιον θα ειδοποιήσει πιστεύω.

 

Ροδόπουλος,με το dremel με προβλημάτησες,νόμιζα ήταν ακριβό και δεν παίζει σαν σενάριο αλλά είδα ότι είναι φθηνό εργαλείο λίγο που το τσέκαρα.

 

Παιδιά κάτι άλλο.Για το πλαίσιο στα παραθυρόφυλλα,είχαμε πει σαν θεωρητική ιδέα,να βάλουμε ένα κάθετο σύρτη στην άκρη του φύλλου,ο οποίος θα "κλειδώνει" με τον τοίχο πάνω και κάτω,και έναν κανονικό οριζόντιο στη μέση του φύλλου.Πως το βλέπετε?Έχει κάπου πρόβλημα αυτή η ιδέα ή είναι οκ ή υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.