Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κακοτεχνία σε ανοξείδωτη δεξαμενή


Daristos

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ...

 

ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΕΡΟΥ, 4 ΤΟΝΟΥΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ (ΛΟΓΟ ΧΩΡΟΥ) ΓΙΑ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΣΠΙΤΙΟΥ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΑΝ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ... Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ (ΚΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΡΟΔΙΑ).

ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΕΙΧΑ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΡΕΥΜΑ) ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΗ ΤΙΚ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΕ ΚΑΙ ΑΠΟ 10 ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ...

ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΟΛΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΡΥΠΑΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ (ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ)...

Ο ΥΔΡΑΒΛΗΚΟΣ ΜΟΥ (30 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΓΕΛΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΗΛΕΚΤΡΟΛΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.(Ο "ΜΑΣΤΟΡΑΣ" ΕΠΙΜΕΝΕΙ...)

ΠΗΓΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΑΛΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΩΓΙΜΟΤΗΤΑ 4,6 ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ (ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΕΩΠΟΝΟ). ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΥΠΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΠΟΗΛΕΡ" ΤΟΥ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...(?) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΤΩΣΗ ΑΛΛΑ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΜΟΥ.

 

ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΟΞΗΔΟΤΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ (ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ) ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ...? ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΑ...?

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΠΟΗΛΕΡ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΕΙ...? ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ Η ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ...? ΤΟ ΜΠΟΗΛΕΡ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΟ ΔΟΧΕΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ.

 

* ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ... ΥΨΟΣ 1,20 Χ 2,50 Χ 1,25

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΚΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ" ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ...

 

* ΜΠΟΗΛΕΡ TFC 400 RD

 

* ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ

 

* ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΟΔΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΥΔΡΕΥΣΗ

 

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ...

ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου... Μάλλον πρέπει να αλλάξεις ανοξειδωτά... Εγώ πάντως αν αγόραζα από έναν χασάπη χαλασμένη μπριζόλα δεν θα πήγαινα και δεύτερη φορά :). Κοινώς ή ξέρει την δουλειά του και φτιάχνει ντεπόζιτα, ή δεν την ξέρει και λέει ωραίες ιστορίες για το νερό...

Φυσικά όλα κάποτε τρυπάνε. Και τα μπόιλερ, και τα ντεπόζιτα, και τα ανοξείδωτα. Αλλά όχι πριν προλάβεις να τα χρησιμοποιήσεις και μάλιστα εις διπλούν. Ενημερωτικά το tig δεν θέλει τριφασικό κατ' ανάγκη. Επίσης ενημερωτικά, ανοξείδωτη λαμαρίνα με ηλεκτρόδιο κολλάν μόνο οι ερασιτέχνες. Και ούτε καν όλοι οι ερασιτέχνες...

 

Υ.Γ: Στο φόρουμ απαγορεύονται τα κεφαλαία... Χρησιμοποίησε το edit για να τα αλλάξεις. ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω ασχοληθεί με τα ανοξείδωτα λόγω έργων και συντηρήσεων εγκαταστάσεων βιολογικών καθαρισμών, οπότε τα έμαθα από την καλή κι από την ανάποδη.

Πρέπει να πάρεις δεξαμενή AISI 316L (κατάλληλη για τρόφιμα). Υπάρχουν φθηνά και ακριβά ανοξείδωτα, κινέζικα και ευρωπαϊκά. Μπορείς να ζητήσεις πιστοποιητικό από την εταιρεία που θα σου δώσει την δεξαμενή κι αν τρυπήσει πας ένα κομμάτι στο χημείο και σου βρίσκουν την περιεκτηκότητα σε Cr και Ni. Αν δεν συμφωνούν με αυτά που αναγράφονται στο πιστοποιητικό τους πας στο δικαστήριο. Προς θεού όμως μην δεχτείς από αεριτζήδες να σου κολλήσουν αυτοί την δεξαμενή, όσο καλοί κι αν λένε ότι είναι. Άλλο πράγμα να κολλάς λαμαρίνα κι άλλο ανοξείδωτο. Το ανοξείδωτο με τη θερμοκρασία χάνει τοπικά τις ιδιίοτητες του ανοξείδωτου (κάνει καρβίδια).

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω εταιρείες εδώ. Αν θες στείλε μου μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

To ανοξείδωτο ανάλογα τον τύπο συγκολλάτε με GTAW, GMAW και για δεξαμενές με Resistance Seam Welding με ελάχιστο ρεύμα 8000 Αμπέρ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω ασχοληθεί με τα ανοξείδωτα λόγω έργων και συντηρήσεων εγκαταστάσεων βιολογικών καθαρισμών, οπότε τα έμαθα από την καλή κι από την ανάποδη.

Πρέπει να πάρεις δεξαμενή AISI 316L (κατάλληλη για τρόφιμα). Υπάρχουν φθηνά και ακριβά ανοξείδωτα, κινέζικα και ευρωπαϊκά. Μπορείς να ζητήσεις πιστοποιητικό από την εταιρεία που θα σου δώσει την δεξαμενή κι αν τρυπήσει πας ένα κομμάτι στο χημείο και σου βρίσκουν την περιεκτηκότητα σε Cr και Ni. Αν δεν συμφωνούν με αυτά που αναγράφονται στο πιστοποιητικό τους πας στο δικαστήριο. Προς θεού όμως μην δεχτείς από αεριτζήδες να σου κολλήσουν αυτοί την δεξαμενή, όσο καλοί κι αν λένε ότι είναι. Άλλο πράγμα να κολλάς λαμαρίνα κι άλλο ανοξείδωτο. Το ανοξείδωτο με τη θερμοκρασία χάνει τοπικά τις ιδιίοτητες του ανοξείδωτου (κάνει καρβίδια).

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου προτείνω εταιρείες εδώ. Αν θες στείλε μου μήνυμα.

 

Ευχαρηστώ για τις πληροφορίες περί ανοξείδωτου αλλα η δεξαμενή μου χανει το νερό απο τις κολλήσεις και οχι απο το ανοξείδωτο...

 

Υ.Γ. Η δεξαμενή πρέπει να φτιαχτεί στον χώρο μου. Δέν μπορώ να πάρω έτοιμη...

 

Υ.Γ. Ο μάστορας δεν είναι κανένας αλβανός που λέμε... Εχει μεγάλο εργοστάσιο και λένε καλα λόγια για αυτόν...(?)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κάτι δεν καταλαβαίνω. Εσύ ζήτησες να σου φτιάξουν μία δεξαμενή. Τους είπες ότι θέλεις να την κολλήσουν με ηλεκτρόδια; Παρέλειψες να τους πεις ότι θέλεις να βάζεις μέσα νερό και ότι θα επιθυμούσες να είναι στεγανή; Κι εγώ μπορεί να έχω πολύ καλό όνομα σαν μηχανικός, αν όμως κάνω μια κουτσουκέλα το όνομα παύει να μετράει. Από ανοξείδωτο (όχι όμως 316) κολλημένο με tig φτιάχνουν τα ακροφύσια των πυραύλων... Δεν φταίει το υλικό, δεν φταίει το νερό...

Link to comment
Share on other sites

οι κολλησεις ειναι το ολο θεμα στα ανοξειδωτα...

 

κομματια 2,50*1,25 μου κοβουν και εμενα και στα φερνω...

 

οι κολλησεις πρεπει να γινουν σωστα και στην περιπτωση σου η ραφη πρεπει ναναι εσωτερικη -εξωτερικη δεν υπαρχουν περιθωρια για μικροαστοχιες...

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε αδελφέ... Τι να πουν τότε και οι επαγγελματίες που γεμίζουν τα καζάνια τους με άλλα υγρά: τοματοπολτούς, ξύδια, κρασιά, μπύρες, τουρσιά κλπ. Γιαυτό τα κάνουμε ανοξείδωτα, για να αντέχουν σε αγώγιμα και μη, σε όξινα και αλκαλικά, σε οργανικά και ανόργανα. Το πλυντήριο που είναι ανοξείδωτο και μια ζωή τρελαίνεται στα τασιενεργά με 60°C θα έπρεπε να λιώνει σαν την ζάχαρη...

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει...

 

σε εταιρια που παραγει απορρυπαντικα, χλωρινες και γενικα καθαριστικα..διπλα καθομουνα και το καζανι ηταν τσιλικο...

 

το ινοχ γιαυτο ειναι...αλλιως βαζαμε μαυρη λαμαρινα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.