Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα περίπτωση ζημιάς σε δοκάρια... Ζητήματα χειρισμού


 

Recommended Posts

Σίγουρα δεν είναι μόνο σοβάς. Το θέμα είναι οτι εαν υπάρχουν ενοικιαστές θα πρέπει να το γνωρίζουν. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος για την ασφάλειά τους. Επίσης θα πρέπει να έχουν ασφάλιση αστικής ευθύνης. Πιστεύω οτι τους έχεις δώσει γραπτή αναφορά του προβλήματος. Πρόσεχε έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και έχω ενημερώσει λεπτομερώς, και βέβαια οι ιδιοκτήτες θα έπρεπε να είναι πιο ευαίσθητοι....

ΠΑΝΤΑ γραπτώς στους πελάτες γιατί όλοι έχουν επιλεκτική αμνησία...

 

Το κείμενο που διαβάστηκε στη συνέλευση...

 

Σε συνέχεια της επίσκεψής μου στο κτίριο, σας ενημερώνω ότι η επισκευή της ζημιάς που εντοπίσατε και μου δείξατε, κρίνεται ιδιαιτέρως επείγουσα λόγω του ότι δεν αφορά σε τοίχο όπως τηλεφωνικώς μου είχατε περιγράψει αλλά σε φέροντα στοιχεία (δοκούς) και μάλιστα σε περισσότερα από ένα σημεία

Δυστυχώς δεν είναι εφικτό να προσδιορίσουμε την ακριβή αιτία που προξένησε τη βλάβη, το πιθανότερο όμως είναι ότι δεν έχει σταματήσει και ίσως να επιδεινωθεί άμεσα.Ετσι όπως είναι σήμερα η κατάσταση δεν είναι δυνατόν να προσεγγίσουμε κοστολογικά αλλά ούτε και περιγραφικά τις αναγκαίες εργασίες για την αποκατάσταση των φέροντων στοιχείων. Γιαυτό το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι μια κοστολόγηση των προκαταρκτικών εργασιών που θα μας αποκαλύψουν το πρόβλημα.Τα προτεινόμενα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι :1. Καθαρισμός των σοβάδων των δοκών και του ενδιάμεσου υποστυλώματος στις περιοχές που μας ενδιαφέρουν, από τεχνίτη με μεγάλη προσοχή ώστε να μη φράξουν οι ρωγμές… Λεπτομερής καθαρισμός ώστε να λάβουμε γνώση για τη πραγματική κατάσταση.

2. Καθαίρεση μέρους της τοιχοποιίας κάτω από τις δοκούς ώστε να έχουμε πλήρη και ανεμπόδιστη εικόνα για το μεγαλύτερο ποσοστό της επιφάνειας των φέροντων στοιχείων.

3. Καθαρισμός των προϊόντων της καθαίρεσης και τοποθέτηση σε σακούλες μπάζων ώστε να παραληφθούν από το Δήμο.

3. Εκτίμηση της ζημιάς και του τρόπου επισκευής από το γραφείο μας.

Κόστος των παραπάνω εργασιών :

Δεν περιλαμβάνονται τυχόν μελέτες στατικότητας ή ειδικές μελέτες ενίσχυσης για τις οποίες άλλωστε θα απαιτηθεί η έκδοση οικοδομικής άδειας.

Διατηρώ κάθε επιφύλαξη για τις περαιτέρω εργασίες λόγω της άγνοιας της κατάστασης που έχουμε αυτή τη στιγμή αλλά και της σοβαρότητας του περιστατικού όπως τουλάχιστον φαίνεται προς το παρόν.Στη συνέχεια θα σας ενημερώσω για ότι αποφασιστεί και θα προσπαθήσω εφόσον είναι δυνατόν από κατασκευαστικής πλευράς να σας παρέχω δύο εναλλακτικές (με το χαμηλότερο κόστος) λύσεις επισκευής.

Link to comment
Share on other sites

JTB κάποια σχόλια πιο πολύ για να βοηθήσω.

 

1. Δυστυχώς δεν είναι εφικτό να προσδιορίσουμε την ακριβή αιτία που προξένησε τη βλάβη, το πιθανότερο όμως είναι ότι δεν έχει σταματήσει και ίσως να επιδεινωθεί άμεσα.

 

Αυτό το βρίσκουμε με την επιθεώρηση. Το εαν επιδεινωθεί πάλι δεν το ξέρεις.

 

2. Διατηρώ κάθε επιφύλαξη για τις περαιτέρω εργασίες λόγω της άγνοιας της κατάστασης που έχουμε αυτή τη στιγμή αλλά και της σοβαρότητας του περιστατικού όπως τουλάχιστον φαίνεται προς το παρόν.

 

Η λέξη άγνοια δεν βοηθάει.

 

3. Στη συνέχεια θα σας ενημερώσω για ότι αποφασιστεί και θα προσπαθήσω εφόσον είναι δυνατόν από κατασκευαστικής πλευράς να σας παρέχω δύο εναλλακτικές (με το χαμηλότερο κόστος) λύσεις επισκευής.

 

Ποτέ εαν δεν ξέρεις μην λές για 2 λύσεις. Μερικές φορές υπάρχουν μονόδρομοι. Καλύτερα λύση(σεις).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια, το βασικό ήταν το αν δείξω ότι πρέπει κάποιος να ασχοληθεί με το θέμα άμεσα... Μερικά στοιχεία, όπως αυτά που επισημαίνετε, (επιδείνωση, εναλλακτικές λύσεις) γράφτηκαν μετά από τις επιθυμίες της διαχειρίστριας η οποία, μαζί με μια άλλη ιδιοκτήτρια, είναι οι μόνες που ενδιαφέρονται πραγματικά.

Ηθελε δηλαδή να τονιστεί το ότι είναι σοβαρό και το ότι θα προσπαθήσω για το χαμηλότερο κόστος... απλώς γιατί ήξερε μάλλον από πρίν τη κατάληξη...

 

Οσο για τη λέξη άγνοια, θα συμφωνήσω... κι εμένα μου φαίνεται άσχημη επιλογή στη πρόταση, τώρα που το ξαναδιαβάζω...

 

 

.... Κρίμα πάντως... μου αρέσουν αυτές οι δουλειές... νοσταλγώ τις μέρες του Gunite, των προεντάσεων και των τσιμεντενέσεων (120μ τένοντες 19 συρματόσκοινα, 390 τόνοι δύναμη... δεν είναι τρομερό; )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

JTB

 

σαν επιστήμονας χρειάζεται να διαφυλάξεις την αξιοπιστία σου. Τώρα για το κόστος. Εσυ λές το τι πρέπει να γίνει, πως, τον κανονισμό (ΕΝ 1504) κλπ και ενδεικτική τιμή. Τι σημαίνει οικονομική λύση? Τίποτα και τα πάντα εαν έχεις γράψει προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.