Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα περίπτωση ζημιάς σε δοκάρια... Ζητήματα χειρισμού


 

Recommended Posts

Σας παραθέτω links κάποιων φωτο από επίσκεψη σε πολυκατοικία στον Πειραιά.

Το κτίριο είναι περίπου του '73, χωρίς υπόγειο. Στο σημείο που παρουσιάζεται η ζημιά υπάρχει και έντονη υγρασία. Είναι σε κοινόχρηστο, στην είσοδο, μεσοτοιχία με νέα πολυκατοικία, περίπου πενταετίας.

Δεν υπάρχει υπόγειο οπότε μάλλον στο τοίχο έχω ανιούσα υγρασία. Σύμφωνα με τη διαχειρίστρια παρουσιάστηκε κατά την ανέγερση της διπλανής πολυκατοικίας.

Πρόσφατα και εντελώς ξαφνικά ανακαλύψαν αυτά που δείχνουν οι φωτογραφίες και μάλιστα το φαινόμενο, στο πρώτο δοκάρι (μεγάλη ρωγμή) και κοντά στη γωνιακή κολώνα εξελίχτηκε από ρωγμή σε "σπάσιμο" μέσα σε 2-3 εβδομάδες...

Τις τελευταίες μέρες δεν υπάρχει εξέλιξη.

Η ζημιά εκτείνεται σε όλο το μήκος του κτιρίου, με τη μορφή ρωγμής ώστε να τείνει να αποκολλήσει τριγωνικό όγκο (εκατέρωθεν ακμής) αλλά και στη μέση της κάτω πλευράς της δοκού.

Υπάρχει και μια ρωγμή κατακόρυφη στη μεσαία κολώνα.

 

Πρότασή μου είναι να γίνει πλήρης καθαρισμός του σημείου και να γίνει παράλληλα εκτίμηση και του οπλισμού... Επίσης να καθαιρεθεί προσεκτικά ο τοίχος, αν και είναι μεσοτοιχία και δεν μπορώ, ώστε να μπορεί να ανιχνευθεί η κατάσταση μεταξύ των κτιρίων. Επισκευή στα σημεία της ζημιάς και έλεγχος και σε όλο το μήκος...

 

 

Επειδή ανεξάρτητα αν το φαινόμενο το προκάλεσε έστω και με καθυστέρηση η διπλανή πολυκατοικία, δεν θα αποδειχθεί τίποτα και ποτέ, το ζήτημα είναι η άμεση επισκευή...

 

Σκέψεις μου:

 

1. Το φαινόμενο έχει τελειώσει; Αν μιλάμε για καθίζηση και επισκευάσω εγώ κάτι ενώ εξελιίσσεται, θα φανώ απατεώνας γιατί στο άμεσο μέλλον μπορεί να ξαναγίνει κάτι.

 

2. Αν το φαινόμενο έχει ληξει και ήταν καθίζηση, τότε είναι άξιον απορίας το γιατί δεν έχω δείγματα στους υπερκείμενους ορόφους.

 

3. Αν είναι τοπική αστοχία γιατί εκτείνεται σε όλη τη πλευρά του κτιρίου, σε τρία διαφορετικά δοκάρια... (φαίνονται σε μία φωτό πως είναι). Ενδεικτικό μήκος πρώτου ματιού περίπου 4.30μ

 

4. Ποιό αίτιο θα λέγατε ότι προκάλεσε αυτή τη ρωγμή κατά μήκος της δοκού, στη μέση της κάτω πλευράς;

 

4. Για την επισκευή τί θα μπορούσα να κάνω πέρα από επαλείψεις;

Για ανθρακονήματα-ανθρακουφάσματα κλπ... μάλλον θα έπρεπε να είναι μανδύας Π... εκτός αν θεωρήσω απλώς ότι ενισχύω τη κάμψη με λωρίδες από κάτω...

 

5. Μεταλλική κατασκευή από πλαίσιο και χιαστό απλώς για στήριξη, θα ήταν σωστή επιλογή; Θα γινόταν έτσι ώστε να αποτελέσει σώμα με τη δοκό, όχι σε απόσταση ώστε να το χτυπήσει στο σεισμό.. Θα έβαζα ρητίνες ενδιάμεσα κλπ... και οι διατομές θα ήταν ισχυρές ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα...

Αυτή η λύση πως σας φαίνεται;;;

 

Ελπίζω σε απαντήσεις μερικών γνωστών έμπειρων συναδέλφων...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για το χρόνο σας.

 

13160775-056.JPG

 

13160776-a41.JPG

 

13160778-485.JPG

 

13160780-6df.JPG

 

13160781-9ba.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καθαιρέσεις σοβά (προσεκτικά) εγκατάσταση ρωγμόμετρων. Παρακολούθηση φαινομένου για καθιζήσεις διαφορικές και μη.

Το διπλανό νέο κτίσμα έχει θεμελίωση; Το έδαφος πως είναι;

Μήπως δεν έκανε ντουλάπια ο διπλανός και κόπηκε το πρανές και σου έχουν μείνει τα θεμέλια στον αέρα;

Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να σκεφτείς τη νομική κίνηση αφού πρώτα ενημερωθείς (ψαρώσεις για να μάθεις το τί ακριβώς κατασκευάστηκε δίπλα σου)

Στις φωτογραφίες έχει ρηγματώσει μόνο ο σοβάς στο δοκάρι ή και το σκυρόδεμα; Περίεργη ρωγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω... Δεν είναι η τυπική περίπτωση βλάβης, κάτι παράξενο παίζει. Δίχνει σαν να είναι αποκόλληση τοιχοπλήρωσης με τμήμα επιχρίσματος της δοκού. Οι διατομές είναι θηριώδεις για οικοδομή του '73. Δεν γλιτώνεις το γκρέμισμα.

Το πιθανότερο πάντως είναι να έχεις αποκόλληση τοιχοπλήρωσης που συμπαρέσυρε την επικάλυψη του κάτω πέλματος και του επιχρίσματός του λόγω οξείδωσης του οπλισμού (υποθέτοντας μεγάλο ποσοστό όπλισης).

Αναμένω με ενδιαφέρον νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας...

Αλλη φωτό δεν έχω, θα βγάλω σίγουρα αν ασχοληθώ και προχωρήσω στο γκρέμισμα.

Δεν έχω ελπίδα για σοβαρή πληροφόρηση, η διαχειρίστρια είναι μεγάλη γυναίκα, δεν ξέρει καν τι διαφορά δοκαριού και κολώνας, σιγά μη καταλάβει και θυμηθεί το πώς σκάβανε δίπλα.... Μόνο να ισχυριστώ ότι φταίει ο δίπλα μπορώ, χωρίς αποδείξεις...

 

Για τη μεταλλική κατασκευή εφόσον δεν έχω σωστή θεραπεία με άλλο μέσο ενίσχυσης, τί γνώμη έχετε, δεν μου είπε κανείς...

 

Δυστυχώς σήμερα έριξε τρελλή βροχή στον Πειραιά και δεν ήταν εύκολη η κατάσταση, ήθελα να φύγω... Θα συντάξω μια γενική προσφορά και θα τους τη δώσω, έτσι απλώς με τις αρχικές εργασίες καθαίρεσης...μετά θα κάνω και τη κατασκοπεία μου για να δώ τί είναι το διπλανό, αν έχει υπόγειο... και θα κοιτάξω και τους ορόφους...

 

Αν είναι καθίζηση δεν θα έπρεπε να έχουν κάτι και στους ορόφους;... Τί λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Σαν υγρασία μου φαίνεται...

Η θεμελίωση κάτι φωνάζει...

Αυτά που μας δείχνεις προφανώς ισόγειο είναι.

Έχει κλίση το έδαφος?

Τι έδαφος είναι γενικά...

Όλα υποθέσεις είναι...αν δεν το δεις από κοντά...να κάνεις τις μετρήσεις σου...

Σκάλισε και δες και τους οπλισμούς εκεί στην ρωγμή που έχουν φύγει οι σοβάδες...τι βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

πολυκατοικία= .... όροφοι;

ξυλότυπος θεμελίωσης της "δικής μας" υπάρχει; (πχ τι είδους συνδετήρια κατασκευάζονταν το 73;)

ποιο φωτεινές φωτογραφίες... και μια που να δείχνει τον αντισεισμικό αρμό απ΄έξω (που πρέπει να έχει κατασκευάσει ο τελευταίος)

Έχουμε τον έλεγχο της διέλευσης των σωληνώσεων θέρμανσης και ύδρευσης-αποχέτευσης;

Link to comment
Share on other sites

για καθάρισε λίγο τον σοβα απο το δοκάρι. Ειναι περίεργο. Στην 1112 φοβάμαι και τα υποστυλώματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τους δώσω μια προσφορά γενική για το καθαρισμό, τη καθαίρεση τοίχου κλπ και μετά να πάω, θα πρέπει να καθαριστεί καλά...

Δυστυχώς κι εγώ φοβάμαι ότι δεν είναι κάτι απλό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.