Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σοβάτισμα οικοδομής


ΙΛΙΟΝ

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι. Σε λίγες μέρες ξεκινάει το σοβάτισμα της οικοδομής και θέλω να λύσω μια απορεία που έχω, με την βοήθεια σας. Ο νονός της γηναίκας μου, που είναι και εργολάβος, πρότεινε το εξωτερικό μέρος να το ντήσουμε όλλο με πλέγμα, το εσωτερικό όπου υπάρχουν ενώσεις και ηλεκτρολογικά και στην συνέχεια να ξεκινήσει το σοβάτισμα.

Σε ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι έτσι θα δέσει καλύτερα ο σοβάς και δεν θα έχουμε θέμα με αποκολήσεις στο μέλλον.

Είναι σωστή αυτή η διαδικασία ή είναι κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Για το εσωτερικο καλα στα ειπε....

Για το εξω θα διαφωνησω...

Εισαι σιγουρος οτι σου ειπε να ντυθει ΟΛΗ η οικοδομη εξωτερικα με πλεγμα?

Δωσε βαση στην αναλογια των υλικων στο μιγμα...κατ εμε εχει μεγαλυτερη σημασια..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΑ το πλέγμα (αν αποφασίσεις να το βάλεις) να μπαίνει ΜΕΤΑ το πεταχτό. Η σωστή σειρα είναι: Πεταχτό, πλέγμα, λασπώματα, μαρμαροκονίαμα.

Η λάθος είναι Πλέγμα, πεταχτό, λασπώματα..

 

Επίσης αν βάλεις πλέγμα, να αγοράσεις επώνυμο προιόν π.χ Sika και όχι ότι να΄ναι απο μάντρα υλικών γιατί συνήθως έχουν Κινέζικα προιόντα χαμηλών προδιαγραφών με το 1/4 της τιμής.

 

Κατά τα άλλα οπως τα είπε ο συνάδελφος. Η αναλογία υλικών (και ειδικά τσιμέντο-ασβέστη) είναι το σημαντικότερο. Προτίμησε να μην δώσεις την δουλειά "με τα υλικά" γιατί οι σοβατζήδες αρχίζουν τις ... "εκπτώσεις" στην αναλογία του μείγματος..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερη προσοχή στις περιοχές με διαφορετικά υλικά. Το πλέγμα μπορεί να κολληθεί με ειδικά συγκολλητικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το εσωτερικο καλα στα ειπε....

Για το εξω θα διαφωνησω...

Εισαι σιγουρος οτι σου ειπε να ντυθει ΟΛΗ η οικοδομη εξωτερικα με πλεγμα?

Δωσε βαση στην αναλογια των υλικων στο μιγμα...κατ εμε εχει μεγαλυτερη σημασια..

 

Ναι για το έξω είμαι σίγουρος. Υπάρχει πρόβλημα κατασκευαστικό αν γίνει αυτό ή απλώς είναι περιτό κατά την γνώμη σου;

 

ΠΑΝΤΑ το πλέγμα (αν αποφασίσεις να το βάλεις) να μπαίνει ΜΕΤΑ το πεταχτό. Η σωστή σειρα είναι: Πεταχτό, πλέγμα, λασπώματα, μαρμαροκονίαμα.

Η λάθος είναι Πλέγμα, πεταχτό, λασπώματα..

 

Επίσης αν βάλεις πλέγμα, να αγοράσεις επώνυμο προιόν π.χ Sika και όχι ότι να΄ναι απο μάντρα υλικών γιατί συνήθως έχουν Κινέζικα προιόντα χαμηλών προδιαγραφών με το 1/4 της τιμής.

 

Κατά τα άλλα οπως τα είπε ο συνάδελφος. Η αναλογία υλικών (και ειδικά τσιμέντο-ασβέστη) είναι το σημαντικότερο. Προτίμησε να μην δώσεις την δουλειά "με τα υλικά" γιατί οι σοβατζήδες αρχίζουν τις ... "εκπτώσεις" στην αναλογία του μείγματος..

 

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση της σειράς σοβατίσματος.

Το πλέγμα το πήρα από κατάστημα με είδη για βάψιμο, σοβάτισμα κ.τ.λ., όχι από μάντρα. Δεν θυμάμαι την μάρκα αλλά η τιμή του ήταν 30 ευρώ η κουλούρα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι περιττο....μονο στις περιοχες των ενωσεων μπετο - τουβλο...και αυτο ΜΕΤΑ το πεταχτο, οπως ειπε και αλλος συναδελφος.Εννοειται και στις υδρορροες ...

Χιλιες φορες να πληρωσεις αυτα τα λεφτα σε ravinex παρα σε πλεγμα για να ντυνεις ολη την οικοδομη.

Προσοχη επαναλμβανω και στο μιγμα....

Ειδικα αν χρησιμοποιεις και ravinex, αποφευγουν να βαζουν πολυ (εως και καθολου) γιατι μπουκωνει την πρεσσα (''σφιγγει αμεσως'') και τους αναγκαζει να δουλευουν σε πιο γρηγορους ρυθμους...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον σοβατζή και όντως, πρώτα θα πέσει το πεταχτό και μετά θα μπεί το πλέγμα. Μου είπε ότι όντως το να μπεί πλέγμα παντού εξωτερικά είναι μια επιπλέον προστασία και ότι αν δεν βάλουμε παντού δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά ο νονός-εργολάβος θέλει να το κάνουμε έτσι. Επίσης μου είπε ότι θα βάλει και λίγο ravinex.

Εγώ από την πλευρά μου, επείδη του το έδωσα με τα υλικά δικά του και επείδη έχει κάνει καλή τιμή λόγω γνωριμίας με τον νονό, του είπα να μην τσιγκουνευτεί με το τσιμέντο και ότι αν χρειαστεί το πολύ-πολύ να αγοράσω απο την τσέπη μου 3-4 τσουβάλια που μπορεί να χρειαστούν παραπάνω (Άλωστε η οικοδομή είναι ένας όροφος).

Ελπίζω να γίνει καλή δουλειά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις διευκρινήσεις που μου δώσατε.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με τις βροχές και με τυχόν παγετό ξεχάστε τα σοβατίσματα...(τουλάχιστον +5 να είναι η ελάχιστη πρωϊνή θερμοκρασία)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση ακόμα. Σας είπα ότι θα μπεί πλέγμα εξωτερικά σε όλο τον τοίχο. Εσωτερικά χρειάζεται μόνο στα ηλεκτρολογικά και στα υδραυλικά ή πρέπει να βάλω και εκεί που ενώνεται τοίχος με τούβλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.