Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολα από μπετόν στο δώμα


 

Recommended Posts

κατά την γνώμη σας τα μπετονένια δοκάρια μίας πέργκολας στο δώμα,

στα σημεία που συναντούν την απόληξη κλιμακοστασίου,πώς θα πρέπει να

στηρίζονται σε αυτήν (την απόληξη);;;;

1. σε συνέχεια των δοκών της απόληξης;

2. με απλή στήριξη με εφέδρανα πάνω από την απόληξη;(άποψη πολεοδομίας)

επισυνάπτω ξυλότυπο δώματος όπως το αντιμετωπίζω εγώ

το τμήμα της πέργκολας χωρίς διαφραγματική λειτουργία εννοείται.

SAUB66.zip

Link to comment
Share on other sites

Η πέργκολα σου είναι ολίγον... βαρβάτη. Στης ουσία επαναλαμβάνεις τον σκελετό μίας στάθμης, απλά δεν βάζεις πλάκα. Και προφανώς φαντάζομαι ότι η κατασκευή αυτή υπάρχει στο στατικό μοντέλο μαζί με την απόληξη. Δεν βλέπω λόγο για τον αποίο θα έπρεπε να μην συνδεθούν μονολιθικά δοκοί και τοιχώματα απόληξης.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι κάποιοι υπάλληλοι στις Πολεοδομίες θα πρέπει να αρχίσουν να διαβάζουν.....φαίνεται έχουν ξεχάσει αρκετά πράγματα......

 

Εφέδρανα??? Για ποιόν λόγο??

 

Μήπως έχουμε καμιά γέφυρα με επιφάνεια μεγάλων διαστάσεων και μεγάλου φορτίου και θέλουμε να πετύχουμε τους λόγους που τα βάζουμε? Ή μήπως το βλέπουνε οι υπάλληλοι σαν μεταλλικό παταράκι όπου συνηθίζουμε να κάνουμε συνδέσεις τέμνουσας και σου λένε γρήγορα γρήγορα "αα, Μ=0 οπότε αν κάνεις μονολιθική θα έχεις ροπή, οπότε βάλε εφέδρανο για να το κάνεις άρθρωση??"

 

Ή μήπως ότι επειδή δεν έχουμε διαφραγματική λειτουργία στην πέργκολα, δεν θα λειτουργήσει το στατικό σύστημα δοκός-τοιχείο-υποστύλωμα οπότε το κτίριο μπερδεύεται (!) και δε ξέρει τι να κάνει.......?????

 

Και γενικά τι νομίζουν, ότι είναι εύκολο να βάζεις εφέδρανα σε κτιριοδομικά τόσο απλά (και μάλιστα σε πέργκολες!!) από το να συνεχίσει απλά το καλούπι του ο μάστορας?? Είναι και θέματα κατασκευαστικά.......

 

Τι να πω?

 

Συμφωνώ εννοείται με τον AlexisPap.....Kαι αν σου πουν τίποτε πες "το έχω υπολογίσει εκεί να σπάει, και πετάγεται από μέσα ένα ωραίο εφέδρανο και σου ζητάει να σου πραγματοποιήσει 3 ευχές......." Ε μα πια.........

 

Συγνώμη για το κυνικό μου ύφος, αλλά αυτό το στυλάκι των εκάστοτε Πολεοδομιών κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει.........

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι έγινε πλήρης μοντελοποίηση της πέργκολας μαζί με την απόληξη,

η απορία μου είναι γιατί θα έπρεπε τα δοκάρια να επικάθονται στην απόληξη

με απλή στήριξη (σε εφέδρανα), όπως ζητάει η πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω σωστά τι ζητάει η πολεοδομία. Αλλά εάν το καταλαβαίνω καλά (έδραση της δοκού μέσω εφεδράνου επί των στοιχείων της απόληξης), πρόκειται για μέγιστη ανοησία και παραλογισμό.

 

- Πουθενά ο κανονισμός δεν προβλέπει τμήμα φέροντος οργανισμού οικοδομικού έργου να εδράζεται μέσω εφεδράνων επί του λοιπού φορέα. Ο κανονισμός λέει ότι κάνουμε ΜΟΝΟΛΙΘΙΚΕΣ κατασκευές.

- Δεν υπάρχουν εφάδρανα κατάλληλα για τόσο μικρή μάζα.

- Δεν βάζουμε εφέδρανα σε δοκαράκια 25cm. Αν γίνει σεισμός το δοκάρι απλά θα φύγει από πάνω. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να κοπεί η αυθαιρεσία των συναδέλφων με καρέκλα ΔΥ. Δεν είναι εκεί για να κάνουν τους έξυπνους, νόμος ορίζει την δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Αλέξη, εφαρμοστές του νόμου είναι......Αντί να το παίζουν εξυπνάκηδες, δε κοιτάνε καλύτερα να βοηθάνε κανένα νέο συνάδελφο που μπαίνει ψαρωμένος μέσα στις υπηρεσίες.......

 

Και να 'λεγα ρε παιδί μου ότι πληρώνονται κάτι παραπάνω για τέτοιες "υπερβάσεις καθήκοντος".....πσσσ....ανώτεροι άνθρωποι......

 

Η σφραγίδα που βάζουν το λέει καθαρά: "ουδεμία ευθύνη φέρουν για τις παραδοχές και μελέτη του μελετητή μηχανικού......."......Άιντε........

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ...... δεν είμαι νέος μηχανικός α.μ τεε 30500 & κάτι.

έλεγα μήπως κάποιος νέος συνάδελφος κατέχει καλύτερα την θεωρία

και εμένα μου διαφεύγει κάτι.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις , θα περιμένω και άλλες......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.